KRAKÓW

Wojna na Ukrainie. Sean Penn w Krakowie. Organizacja CORE pomoże uchodźcom

Małopolska

Sean Penn – hollywoodzki aktor, reżyser, współzałożyciel i prezes zarządu organizacji charytatywnej CORE Response przyleciał do Krakowa.

Wraz z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim będą wspólnie pomagać uchodźcom z Ukrainy i wspierać pracujących z nimi wolontariuszy. Porozumienie o współpracy podpisano 23 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Przed przybyciem do urzędu delegacja amerykańska odwiedziła punkt relokacyjno-informacyjny na Dworcu Głównym.

W wydarzeniu w magistracie udział wzięli wiceprezydent Andrzej Kulig oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zaangażowani w pracę na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Sean Penn w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

– Byliśmy wszyscy przekonani, że w Europie tak ciężko doświadczonej w trakcie II wojny światowej, naszemu pokoleniu nigdy nie przyjdzie spotkać się tak bezpośrednio z bestialstwem wojny. Niestety stało się inaczej. Ale mówi się też, że w przyrodzie zawsze zachowana jest równowaga: mamy do czynienia z niewyobrażalnym złem, ale też ostatnie tygodnie pokazały nam ile jest w nas dobra – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podkreślił, że miasto stara się zapewnić pomoc uchodźcom.

– Chciałbym podziękować mieszkańcom za to dobro, za pomoc, która była i nadal jest wielka. Chciałbym przede wszystkim podziękować fundacji za wszystkie podejmowanie działania – zaznaczył prezydent Krakowa.

– Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, w której żaden rząd nie jest w stanie sobie poradzić samodzielnie. Z podobnymi sytuacjami w naszej działalności mieliśmy już do czynienia wcześniej i dlatego rozbudowujemy sieć współpracy o swoich ekspertów, których tutaj już mamy, ale również staramy się rozwijać sieć współpracowników polskich – tutaj na miejscu – powiedział Sean Penn.

Zwrócił też uwagę, że aktualnie mamy do czynienia z sytuacjami bardzo często łamiącymi serca. To ogromny kryzys dla całego świata.

– Jestem przekonany, że w tej sytuacji sektory prywatny i publiczny muszą ze sobą działać. My jako organizacja będziemy ich w tych wysiłkach wspierać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, teraz i w przyszłości. Chciałbym podziękować Polakom, którzy przyjmują uchodźców do siebie – podkreślił Sean Penn.

Będziemy współpracować długofalowo z prezydentem i służbami miejskimi, wspierając wolontariuszy – zadeklarował Sean Penn.

– Jesteśmy wdzięczni fundacji Core, która przynosi ze sobą know how. To jest niezwykle ważne w tej sytuacji. Ta współpraca z fundacją będzie codziennym wsparciem, polegającym na podawaniu ręki, a także na reagowaniu przy rozwiązywaniu drobnych problemów czy też głębszych kryzysów. Jest to pierwsza duża fundacja, która wyciągnęła do nas – jako do miasta, ale i mieszkańców – pomocną dłoń. Dziękujemy za to – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Sean Penn w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

Współpraca CORE z miastem

Celem zawartego porozumienia jest udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom podróżującym przez Kraków i osiedlającym się w mieście oraz wspieranie w tym zakresie Krakowa. Współpraca będzie dotyczyć wsparcia finansowego działań wolontariuszy i pracowników obsługujących magazyny, punkt relokacyjno-informacyjny na Dworcu Głównym oraz wykonujących rozmaite działania pomocowe oraz wiedzy technicznej niezbędnej przy koordynacji prac wolontariuszy. Fundacja deklaruje także pomoc nieformalnie działającym centrom dla uchodźców w Krakowie oraz wsparcie w zabezpieczaniu pojawiających się potrzeb.

Sean Penn w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/UMK)

Międzynarodowa działalność CORE

CORE (Community Organized Relief Effort) to organizacja non-profit założona przez aktora Seana Penna w odpowiedzi na trzęsienie ziemi, które miało miejsce na Haiti 12 stycznia 2010 r. Prowadząc działania pomocowe na Haiti organizacja zatrudniła prawie 350 osób, z czego 95 procent stanowili Haitańczycy. Udzielono pomocy 500 tys. pacjentów w dwóch przychodniach lokalnych, zapewniając bezpłatną pomoc w nagłych wypadkach i podstawową opiekę medyczną za symboliczną kwotę. W klinikach tych prowadzono też szeroko zakrojone kampanie edukacyjne na temat zdrowia i higieny. Od 2020 roku CORE zatrudnia na Haiti zespół ponad 100 osób pracujących na rzecz odbudowy społeczności.

W 2019 r. organizacja zmieniła nazwę i dodała Ann Lee jako współzałożycielkę, aby otrzymywać kontrakty i darowizny na działalność na całym świecie.

W marcu 2020 r. w związku z pandemią, CORE rozpoczęła przeprowadzanie bezpłatnych testów na obecność COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Od czerwca 2020 roku CORE zatrudnia prawie 1000 osób pracujących nad odpowiedzią na COVID-19 w 45 ośrodkach badawczych, w tym 10 ośrodkach mobilnych, w całych Stanach Zjednoczonych.

Obecnie CORE działa w Polsce, wspierając najpilniejsze potrzeby uchodźców z Ukrainy.

Początkowe działania CORE koncentrują się na dystrybucji zestawów higienicznych i dostarczaniu uchodźcom pomocy pieniężnej, aby pomóc im w uzyskaniu dostępu do bezpiecznego schronienia oraz artykułów ratujących życie, takich jak żywność i woda.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button