Wojna na Ukrainie. Polska dostarczyła armatohaubice KRAB, USA wyśle rakiety MLRS

Inwazja Rosji na Ukrainę

Polska dostarczyła 18 samobieżnych haubic KRAB do Ukrainy.

Te haubice mogą strzelać z odległości do 40 kilometrów sześć razy na minutę. Polska jest dotychczas drugim co do wielkości po USA donatorem sprzętu na Ukrainę.

Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że niemiecki rząd zdecydował się dostarczyć nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T SL do Ukrainy.
Niemcy wyślą także ponad 15 ton amunicji, 100 tysięcy granatów ręcznych i ponad 5 tysięcy min przeciwczołgowych.

Waszyngton dostarczy Ukrainie MLRS zdolne do rażenia celów na odległość ponad 64 km. Te dostawy mają potencjał, aby zmienić bieg wojny.

Francja wyśle dodatkową partię samobieżnych haubic Cezar.

Słowacja przekaże osiem artylerii samobieżnej 155 mm „Zuzana 2”.

Pozostałe informacje dot. Ukrainy

Według Prokuratury Generalnej z Ukrainy od początku inwazji Rosji zabito 243 dzieci, a 446 zostało rannych.

Rosja nie zostanie wykluczona z UNESCO, dopóki jest członkiem ONZ.
Służba prasowa organizacji poinformowała, że każde państwo członkowskie ONZ ma prawo do członkostwa w UNESCO. Jedynie państwa członkowskie UNESCO wydalone z ONZ tracą członkostwo w UNESCO.

Rada Najwyższa Ukrainy wystąpiła do UNESCO z kwestią pozbawienia Rosji statusu członka organizacji.

Ukraina zidentyfikowała ponad 600 okupantów podejrzanych o zbrodnie wojenne na Ukrainie i wszczęła postępowanie karne około 80 z nich.

Polski prezydent oskarża Niemcy o łamanie obietnic w dostawie broni.

– Berlin obiecał Polsce czołgi Leopardy, które zastąpią te, które przekazała Ukrainie. Jednak niemiecki rząd nie dotrzymał słowa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Niemieckie Ministerstwo Obrony odpowiedziało, że Polska domaga się niemieckich czołgów „Leopard” z najnowocześniejszej serii jako zamiennika. Jednak nawet Bundeswehra ich jeszcze nie ma, dlatego szybka dostawa do Polski jest niemożliwa.

Rosyjska agresja trwa

Aktualna sytuacja wojskowa na Ukrainie jest bardzo trudna dla ukraińskiej armii, jednak obrońcy są dalecy od utraty kontroli nad wydarzeniami na polu walki. Siły Zbrojne Ukrainy odpowiadają na działania agresora, koncentrując się obecnie na Donbasie. Ukraińcom udaje się zadawać w tym rejonie bardzo duże straty najeźdźcom.

W chwili obecnej strona ukraińska prowadzi również, w sposób uporządkowany, przegrupowanie sił, by zająć lepsze, bądź też nowe, pozycje obronne w okolicach Limanu, Siewierodoniecka i Popasnej.

Rosyjska inwazja jest kontynuowana. Rosjanie nie odnoszą jednak poważnych sukcesów na żadnym odcinku frontu, posuwając się w bardzo wolnym tempie. Ukraińskie siły powstrzymują skutecznie atak, a w niektórych miejscach – choćby w okolicach Charkowa i Chersonia – również przechodzą do kontrofensywy.

Kreml stale wykorzystuje zbrodnie wojenne i terror do siania strachu na terenach atakowanych i już okupowanych. Jednocześnie ustanawia władze okupacyjne na zdobytych terenach przekonując, że mają one legitymacje do rządzenia na danym terytorium. Widoczna jest także taktyka terroryzowania tych regionów, z których rosyjskie wojska zostały wypchnięte przez ukraińskich obrońców. Kreml prowadzi silne ostrzały m.in. na cele w obwodach sumskim i czernihowskim.

Rosja prowadzi również stale działania mające na celu zastraszanie nie tylko ludności Ukrainy, ale także społeczeństw Zachodu, w szczególności tych państw, które angażują się na rzecz Ukrainy. Kreml, wykorzystując działania militarne oraz propagandowe, sugeruje, że wsparcie Ukrainy może spotkać się z reakcją Rosji. Moskwa wywiera presję na Zachód, próbując doprowadzić do sytuacji, w której Ukraina pozostanie osamotniona w walce z Rosją.

Exit mobile version