ŚWIAT

Wojna na Ukrainie. „Orkowie” wciąż atakują. Zełenski: Rosjanie rozpoczęli bitwę o Donbas

Inwazja Rosji na Ukrainę

Rosja rozpoczęła bitwę o Donbas.

To już 55. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Określenie „ork” w stosunku do rosyjskich żołnierzy pojawiło się już w 2014 roku, gdy Rosja wkroczyła do Donbasu.
Orkowie to nie tylko stwory z „Władcy pierścieni” Johna R. R. Tolkiena. To też potwory jedzące ludzkie mięso. Słowo „orcneas” oznacza „martwego wojownika” lub „obcego”.

W obwodzie ługańskim okupanci przejęli kontrolę nad Kreminną.

Barbarzyńska armia ruszyła na nich ze wszystkich stron. Ogólnie Rosjanie ofensywnie zaatakowali na wschodzie i południu Ukrainy. Ostrzelali już m.in. Mikołajów czy Krzywy Róg.

Putinowskie wojsko zrzuciło bombę na szpital w pobliżu zakładów Azowstal. Pod gruzami może znajdować się około 300 osób.


Putin chce zająć cały obwód ługański i doniecki.

9 maja Rosjanie świętują triumf nad nazistowskimi Niemcami. W tym Dniu Zwycięstwa Putin chce propagandowo pochwalić się przejęciem tych obecnie atakowanych przez niego terytoriów. Czy tak stanie się? Czas pokaże.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie wojska „zaczęły bitwę o Donbas”.


O atakach w rejonie Charkowa i Doniecka informował wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

Rosjanie wciąż naruszają zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, blokują ewakuację cywilów z okupowanych miast.

W Mariupolu we wschodniej części Ukrainy okupanci przypuścili szturm na port morski.

Mapa – najnowsza aktualizacja wywiadu obronnego o sytuacji na Ukrainie – 19 kwietnia 2022 r. (fot. UK Ministry of Defence)

Prezydent USA Joe Biden zaplanował pilne spotkanie z sojusznikami

Prezydent USA Joe Biden zwoła pilne spotkanie z sojusznikami w związku z rozpoczęciem rosyjskiego ataku na Donbas. Te kraje to: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Polska, Włochy, Rumunia i Kanada.

– Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konsultacjach sojuszniczych z przywódcami państw NATO i UE na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jesteśmy lojalnym sojusznikiem USA i innych państw NATO – podkreśla szef BPM Jakub Kumoch.

Prezydent USA Joe Biden rozmawia kolejny już raz z przywódcami państw NATO i UE na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wśród rozmówców jest prezydent Andrzej Duda.

– Jesteśmy lojalnym sojusznikiem USA i innych państw NATO. Bardzo mocno wzrosła na znaczeniu nasza współpraca, również wojskowa, z Wielką Brytanią, która okazała się znakomitym sojusznikiem – komentował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

– Pierwszą fazę wojny Ukraina zdecydowanie wygrała, Rosja była zmuszona wycofać się ze swoich planów, nie zdobyła Kijowa. Ukraina ma bardzo duże atuty: ogromnego ducha bojowego i wsparcie Zachodu – podkreślał. – Zachód ma świadomość powagi bitwy o Donbas. Jest pełne zrozumienie tego, że Ukraina musi tę wojnę wygrać i Zachód musi jej w tym pomóc – dodał Jakub Kumoch.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button