ŚWIAT

Włochy – Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński. Uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino

18 maja na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino, z udziałem przedstawicieli władz państwowych RP i weteranów 2. Korpusu Polskiego odbyły się centralne uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

„Dziś na Monte Cassino oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy oddali swoje życie za Polskę i Italię. Dziś też dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają o tej historii. Obecność młodych ludzi tutaj, na Monte Cassino świadczy o tym, że przesłanie, z jakim walczyli żołnierze Wojska Polskiego będzie zawsze w pamięci. Wasza postawa, postawa weteranów, którzy walczyli pod Monte Cassino stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich Polaków, szczególnie dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Głównym punktem obchodów była msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy walczących pod Monte Cassino oraz ich rodzin. Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych.

Szef MON podczas uroczystości odniósł się do zbrodni popełnianych dziś przez Rosjan na Ukrainie i zbrodni popełnianych przez sowietów.

Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński uczestniczyli w uroczystej mszy świętej i Apelu Poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

„Rosja czerwona i Rosja putinowska postępuje tak samo i dopuszcza się zbrodni wojennych. Obrazy z Buczy doskonale znamy z wielu zbrodni popełnionych na narodzie polskim przez sowieckich oprawców. Wszystko, co możemy zaobserwować na Ukrainie, to już było, tego wszystkiego doświadczyliśmy podczas drugiej wojny światowej” – zaznaczył.

Minister Błaszczak wręczył medale resortowe i pamiątkowe ryngrafy weteranom 2. Korpusu Polskiego.

Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystej mszy świętej i Apelu Poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

Rano minister m. Błaszczak uczestniczył w modlitwie przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Watykanie w Dniu 102. Urodzin śp. Papieża Polaka.

Podczas pobytu w Rzymie minister Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrem obrony Włoch, Lorenzo Guerinim.
Szefowie resortów obrony Polski i Włoch przedyskutowali obecną sytuację bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Ministrowie omówili także dwustronne relacje wojskowe ze szczególnym uwzględnieniem współpracy przemysłowej.

„Włosi wspierają Ukrainę i to wsparcie ma charakter wymierny. To nie są tylko deklaracje. Włosi też opowiadają się za tym, żeby Ukraina – w jakimś czasie, mam nadzieję, że stosunkowo bliskim, dołączyła do Unii Europejskiej. Dziś najważniejsza jest wojna, najważniejsze jest odstraszanie, najważniejsze jest to, żeby wspierać Ukrainę, żeby Ukraińcy mogli odeprzeć ataki Rosji, żeby mogli oprzeć się inwazji” – mówił po spotkaniu z ministrem obrony Włoch minister Mariusz Błaszczak.

Wśród tematów znalazły się także kwestie związane z agendę zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywał z wizytą we Włoszech. Spotkał się z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

„Nasze relacje są bardzo bliskie. Bardzo się cieszymy z tego, że możemy współpracować w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. PZL Świdnik jest własnością włoskiej firmy Leonardo. Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat z moim włoskim odpowiednikiem rozmawiałem” – mówił po spotkaniu w Rzymie szef MON.

Ministrowie rozmawiali także o zaangażowaniu wojska w misje zagraniczne.

„Włosi są także aktywni w państwach położonych na wschodniej flance NATO. My z kolei wspieramy południową flankę poprzez misję PKW Irini – operację wojskową Unii Europejskiej (EUNAVFOR MED IRINI) ale także jesteśmy aktywni w ramach misji NATO” – zaznaczył minister M. Błaszczak.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button