
W sobotę 5 kwietnia br. w Wieliczce, Władysław Kosiniak-Kamysz wicepremier, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Myślę, że każdy kto słyszał przed chwilą tę przysięgę ma poczucie wzruszenia. Ma ciarki, które przechodzą, ma łzy, które stają w oczach, ma wielkie przeżycie. Największe oczywiście ci, którzy składają i przysięgają wierność Rzeczypospolitej. Ale nie mniejsze mają rodziny, które tak licznie się zgromadziły i nie mniejsze mamy my dzisiaj. Chcę wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za to, że jesteście żołnierzami Wojska Polskiego, że nosicie z dumą mundur, a na ramieniu macie biało-czerwoną flagę, że jesteście reprezentantami narodu i państwa polskiego powołanymi do obrony, do wsparcia i do pomocy. Bo w tych trzech wartościach mieści się wasza misja w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, a szerzej w ramach bycia żołnierzem Wojska Polskiego – mówił podczas przysięgi wojskowej w Wieliczce wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Przysięga jest podsumowaniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, w sobotę złożyło ją ponad 60 rekrutów. Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego, nowi żołnierze zdobywali wiedzę i umiejętności, które będą rozwijać w kolejnych etapach swojej służby. Od zajęć dotyczących regulaminu wojskowego i przepisów związanych ze służbą wojskową przez podstawy poruszania się w terenie i taktyki, po strzelanie z karabinu MSBS Grot. Wydarzeniu towarzyszył występ Orkiestry Reprezentacyjnej przy asyście Kompani Honorowej Ośrodka Reprezentacyjnego WOT. Uroczystość po raz pierwszy odbyła się na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”.
– Składacie tę przysięgę w szczególnym czasie. To jest przysięga wierności Polsce, to jest przysięga na rzecz dbania o bezpieczeństwo, ochrony granic. To szczególnie brzmi w tym czasie, gdy te granice są autentycznie atakowane. Gdy bandyci próbują zniszczyć naszą wolność, niepodległość, suwerenność, atakując nas w cyberprzestrzeni. Wyciągając nóż przez zaporę na granicy, dokonując aktów dywersji, sabotaży, próbując podpalać, niszczyć i siać kłamstwem. Więc ta obrona tej terytorialnej granicy, ale obrona też tych granic, których w życiu nie wolno przekraczać. Granic, których przekroczenie niszczy właśnie państwowość, niszczy naszą wspólnotę. Do obrony tych granic jesteście powołani. Do działania w zgodzie z konstytucją Rzeczypospolitej. Do wsparcia i do poświęcenia – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.
– W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję każdemu z was i każdej z was za to, że jesteście od dzisiaj żołnierzami Wojska Polskiego. Jesteśmy z was bardzo dumni, wasze rodziny, ale cała Rzeczpospolita jest wam ogromnie wdzięczna. To jest wielka misja, którą będziecie realizować tutaj, w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. (…) My chcemy waszego szczęścia. My chcemy szczęścia Rzeczypospolitej. Po to wstępujecie dzisiaj do armii, żebyśmy byli silni, żebyśmy byli w stanie się obronić, żeby nikomu się nie opłacało nas zaatakować. Dzisiaj w wielu miejscach w Polsce też rozpoczyna się szósta edycja programu „Trenuj z Wojskiem”. To są szkolenia, to jest zapoznanie się z podstawami wojska. To jest coś, co w znaczący sposób będziemy rozwijać, szczególnie od przyszłego roku. W powszechnych dobrowolnych szkoleniach obronnych. Nadamy temu inną formułę, ale dzisiaj ta jest na tyle atrakcyjna, że w ostatnich sześciu edycjach 25 tysięcy osób przeszkoliło się. Zapoznało się, co to znaczy być w wojsku, jak należy się obchodzić z podstawowymi procedurami. Dzisiaj w Wesołej, w Gdyni, w Lesznie i przez kolejne 10 weekendów, aż do 5 lipca, będą odbywać się szkolenia wojskowe w różnych miejscach. Jedno z tych szkoleń właśnie 5 lipca zorganizuje Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Bardzo dziękuję za tę gotowość – podkreślił szef MON.
Podczas przysięgi wojskowej wicepremier wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy otrzymali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe. Rdzeń stanowi oczywiście szkolenie bojowe, w którym realizuje się między innymi zagadnienia związane z taktyką indywidualną – przygotowanie indywidualne do działania na polu walki, terenoznawstwo czy elementy SERE i szkolenie strzeleckie.
11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 200 żołnierzy. Zadaniem Brygady jest utrzymywanie gotowości operacyjnej w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Żołnierze WOT są szkoleni także do wspierania lokalnych społeczności we współpracy z służbami mundurowymi, GOPR i TOPR.