Wjazd do Turcji z dowodem osobistym. Nowe zasady dla Polaków

Turcja

Od 19 kwietnia 2022 roku polscy turyści mogą wjechać do Turcji na podstawie dowodu osobistego.

„Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do lub tranzytem z Turcji tylko na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportów podczas wyjazdów turystycznych trwających maksymalnie 90 dni” – poinformowała ambasada Turcji.

Od już ponad dwóch lat dla Polaków zniesiono także wizy turystyczne. Można przebywać w Turcji bez wizy przez 90 dni w okresie sześciu miesięcy.

Polacy uwielbiają Turcję. Popularnym regionem jest Antalya położona nad Morzem Śródziemnym.

Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testu na obecność Covid-19 przed wylotem. Tak samo jak i ozdrowieńcy (do 6 miesięcy licząc od pierwszego pozytywnego wyniku testu).

Niezaszczepieni muszą jeszcze przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 przed wylotem.

Wyjeżdżając do Turcji należy zarejestrować się na stronie https://register.health.gov.tr/. Potem otrzymamy kod QR, który będzie potrzebny na lotnisku czy w galeriach handlowych i restauracjach.

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

3. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków nawet w Stambule i Ankarze. Zachowaj ostrożność szczególnie w miejscach, które mogą być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji).

Na pograniczu z Syrią i Irakiem odbywają się działania wojskowe. Ruch na drogach kontroluje wojsko i żandarmeria – m.in. przeprowadzają kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Cudzoziemcy (np. w hotelach) muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa.

18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe śledzą aktywność dotyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli władze uznają, że jakiś wpis szkodzi Turcji lub ją obraża, mogą zatrzymać lub wydalić z kraju autora tekstu.

W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskich zaproszeń do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. Ktoś może też zaproponować Ci, abyś kupił lub przewiózł narkotyki, co w Turcji jest bardzo surowo karane.

W Turcji rośnie liczba gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet. Z tego powodu przestrzegamy, w szczególności studentki programu Erasmus+: nie wynajmujcie pokoi w mieszkaniach studenckich z nieznanymi osobami, nie podróżujcie po Turcji samodzielnie lub z nieznajomymi. Zwracajcie szczególną uwagę na jedzenie i napoje otrzymywane w klubach lub od nieznanych osób. Gwałciciele mogą podawać swoim ofiarom narkotyki – tzw. tabletki gwałtu.

W Turcji występują trzęsienia ziemi.

Obostrzenia na miejscu

Osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Obowiązuje noszenie maseczek poza miejscem swojego zamieszkania, a także w samochodach (oprócz osób podróżujących w pojedynkę).

Przy wejściu do miejsc publicznych wymaga się okazania kodu HES. Kod HES jest generowany po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego przed przyjazdem do Turcji. Kod ten należy okazywać przy wejściu do większości miejsc publicznych w tym centrów handlowych, sal koncertowych, restauracji itp. Jest on też konieczny przy zakupie biletów lotniczych, kolejowych oraz autobusowych w tureckim transporcie krajowym.

Przy podróżach międzymiastowych wymagany jest test lub zaświadczenie o zaszczepieniu lub byciu ozdrowieńcem.

Exit mobile version