POLSKA

Wizyty młodzieży z Izraela w Polsce bez uzbrojonej ochrony. Umowa podpisana

Szef dyplomacji izraelskiej Eli Cohen w Warszawie

22 marca minister Zbigniew Rau spotkał się w Warszawie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Eli Cohenem.

Tematyka rozmów objęła zagadnienia z zakresu relacji dwustronnych oraz najważniejszych kwestii znajdujących się aktualnie na agendzie międzynarodowej, w tym m.in. rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz wzrost napięcia w relacjach izraelsko-palestyńskich.

Minister Rau wyraził gotowość do podniesienia polsko-izraelskich relacji dwustronnych na wyższy poziom w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie oraz nadzieję na kontynuację wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązania spraw, co do których oceny Polski i Izraela pozostają rozbieżne.

Strony zgodziły się, że promowanie kontaktów międzyludzkich, zwłaszcza wśród młodzieży, jest najlepszym sposobem na budowę i pogłębianie relacji pomiędzy Polakami i Izraelczykami, wolnych od negatywnych stereotypów i wzajemnych uprzedzeń.

Omówiono także przygotowania do obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i wizyty prezydenta Izraela Icchaka Herzoga w Polsce.

W odniesieniu do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, strona polska podkreśliła konieczność utrzymania solidarności międzynarodowej oraz dążenia do poniesienia przez Rosję pełnej odpowiedzialności za wszelkie bezprawne działania popełnione na Ukrainie, w tym zbrodnie wojenne. Szef polskiej dyplomacji zaapelował do strony izraelskiej o zwiększenie zaangażowania w świadczenie wielowymiarowego wsparcia dla Ukrainy.

Ministrowie rozmawiali także o aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem eskalacji napięcia w relacjach izraelsko-palestyńskich. Minister Rau, przedstawiając stanowisko Polski, z zadowoleniem przyjął fakt podjęcia przez strony rozmów, podkreślając konieczność wypracowania długoterminowej wizji rozwiązania konfliktu zgodnie z uzgodnionymi międzynarodowo parametrami, jak również utrzymania historycznego status quo w Jerozolimie, w tym w chrześcijańskich i muzułmańskich miejscach kultu. Wyraził także zaniepokojenie wzrastającym poziomem przemocy ze strony osadników, a także podkreślił, że osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i ich rozwój są nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

Spotkanie zakończyła ceremonia podpisania Umowy pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z zawarciem przez Polskę i Izrael umowy dotyczącej przyjazdów młodzieży

22 marca 2023 r. podczas wizyty w Warszawie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael podpisały umowę międzyrządową o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Umowa porządkuje i poprawia dotychczas rozproszone zasady przyjazdów młodych Izraelczyków do Polski, które trwają od trzech dekad. Otwiera także możliwości organizacji podobnych wizyt studyjnych polskich uczniów do Izraela. Polska zadbała więc o wzajemność i równowagę.

„MSZ wierzy, że porozumienie przyczyni się do osłabienia wzajemnych stereotypów oraz pogłębienia kontaktów międzyludzkich. Polska niezmiennie uważa, że oparte na prawdzie historycznej relacje między młodzieżą z Polski i Izraela są kluczem do harmonijnych stosunków między naszymi społeczeństwami.

W efekcie negocjacji Polska osiągnęła swoje cele:

a) umowa stanowi, że ważnym składnikiem programu wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i Izraela. Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia po obu stronach;

b) zatroszczono się, aby programy wizyt młodych Izraelczyków w Polsce nie koncentrował się wyłącznie na miejscach pamięci związanych z historią Holokaustu. Program będzie obejmował również nauczanie o polskiej historii, niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich;

c) ustalono, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży – izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu – będzie spoczywał na kraju goszczącym. Uzbrojona ochrona będzie mogła przebywać w kraju goszczącym tylko za jego zgodą.

Podpisanie porozumienia zamyka pewien trudny etap w polsko-izraelskich relacjach dwustronnych. Zarazem otwiera perspektywy bardziej zrównoważonych i opartych na wzajemnym szacunku stosunków. Bieżące kwestie dwustronne zostały omówione podczas konsultacji politycznych z okazji przyjazdu izraelskiego ministra spraw zagranicznych do Warszawy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button