POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Wizyta wiceministra Szynkowskiego vel Sęka w Turcji. Odwiedził firmę produkującą drony bojowe Bayraktar TB2

Międzynarodowa polityka

W dniach 29 – 31 marca wiceszef polskiej dyplomacji odwiedził Turcję.

W Ankarze spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem, przedstawicielami Prezydenckiej Rady ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa a także doradcą prezydenta Turcji. Następnie w Stambule wiceminister wizytował firmę produkującą drony bojowe.

– Cieszę się, że od naszego ostatniego spotkania w Warszawie (w listopadzie 2019 roku) stosunki polsko-tureckie nabrały nowej dynamiki. Rok 2021 był momentem przełomowym w historii naszych stosunków politycznych – powiedział polski wiceminister w rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem – Farukiem Kaymakcım. Wśród głównych tematów rozmów polityków były kwestie bezpieczeństwa w obliczu wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił się do strony tureckiej z apelem o kontynuowanie wsparcia dla Kijowa. Podziękował Ankarze za jej działania na rzecz pokoju na Ukrainie poprzez podejmowane mediacje pomiędzy zwaśnionymi stronami, a także przekazywaną pomoc humanitarną na rzecz uchodźców.

– Zachęcamy tureckie władze włączanie do mediacji i podkreślanie wagi kwestii ewakuacji i pomocy humanitarnej oblężonym miastom na Ukrainie – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk. Rozmówcy poruszyli też kwestię stosunków dwustronnych.

Wiceszef polskiego MSZ podkreślił, że Warszawa przywiązuje dużą wagę do współpracy z Ankarą, w szczególności w obszarach bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i dezinformacją a także w kwestiach handlu i migracji. W rozmowie o stanie stosunków UE-Turcja wiceminister zaznaczył stałe poparcie Warszawy dla europejskiej perspektywy Turcji.

– Unia i Turcja potrzebują siebie nawzajem jako wiarygodnych i stabilnych partnerów – powiedział.

Podczas pobytu w Ankarze wiceszef polskiego MSZ spotkał się również z Akifem Çağatayem Kılıçem – Przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, Ilnurem Çevikiem – doradcą prezydenta Turcji, a także z profesorami Mehmetem Akifem Kiresci i Seyitem Sertcelikiem – przedstawicielami Prezydenckiej Rady ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa. Tematem tych spotkań były kwestie związane z wojną na Ukrainie.

Po wizycie w Ankarze wiceszef polskiej dyplomacji pojechał do Stambułu, gdzie odwiedził m.in. firmę Baykar Makina, produkującą drony bojowe Bayraktar TB2.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button