Wizyta Morawieckiego w Tokio. „Nie tylko Wiedźmin, a też Mickiewicz i Słowacki są znani w Japonii”

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Tokio

21 stycznia w Tokio premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie powitał premier Japonii Abe Shinzō.

Oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego przez premiera Japonii Abe Shinzō (fot. Twitter/KPRM)

Następnie odbyło się spotkanie delegacji polskiej i japońskiej.

Wcześniej Morawiecki złożył wizytę w tokijskiej świątyni Meiji Jingū.

Morawiecki złożył wizytę w tokijskiej świątyni Meiji Jingū (fot. Twitter/KPRM)

Premier Morawiecki:

„Wysoko wykwalifikowana i wykształcona kadra jest magnesem dla japońskich firm. Polska i Japonia stają się dla siebie coraz bliższymi partnerami inwestycyjnymi i gospodarczymi.
Japonia jest w dużym stopniu uzależniona od węgla. Cieszę się, że mogłem na ten temat rozmawiać z ministrem japońskiego rządu zajmującym się tą tematyką.
Dziś odbyły się rozmowy z japońskimi inwestorami, wiele z nich zakończyło się sukcesem. Jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje i stworzymy kolejne miejsca pracy.
Zaprezentowaliśmy dziś Polskę i polską gospodarkę jako jedną z najbardziej dynamicznych na świecie. Cieszę się, że japońscy inwestorzy interesują się naszym krajem.”

Premier Morawiecki: Nie mogłem odmówić „selfie” ze studentami polskiej literatury (fot. Twitter/KPRM)

– Nie tylko „Wiedźmin”, a również Mickiewicz, Słowacki i Krasiński są znani w Japonii. Nie mogłem odmówić „selfie” ze studentami polskiej literatury. Cieszę się, że w Kraju Kwitnącej Wiśni rośnie pokolenie ambasadorów naszej gospodarki i kultury – napisał polski premier na Twitterze.

Premier Morawiecki uczestniczył w spotkaniu m.in. z przedstawicielami Polonii w Tokio (fot. Twitter/KPRM)

20 stycznia – pierwszy dzień premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio

„Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w UE i na świecie” – mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z największą organizacją japońskich przedsiębiorców. Wśród obszarów potencjalnej współpracy z Japonią wymienił m.in. energetykę, elektromobilność oraz nowe technologie.

Premier podkreślił, że od 1989 r. polska gospodarka wzrosła trzykrotnie, a w 2019 r. naszemu krajowi udało się zanotować ponad 4-proc. wzrost gospodarczy. „Dzięki dostępności młodych, wykwalifikowanych i dobrze wykształconych pracowników, niskim stawkom podatkowym, uznanym uniwersytetom technologicznym i konkurencyjności, Polska stała się popularnym celem centrów badawczo-rozwojowych wielu światowych liderów w najważniejszych branżach zaawansowanych technologii” – podkreślił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki ocenił, że stabilne gospodarki, takie jak Japonia czy Polska, dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach. Jak dodał, Polska, jako jeden z największych krajów w UE, może pełnić funkcję hubu technologicznego Europy, co sprzyja lokowaniu inwestycji zagranicznych.

Premier odniósł się również do roli transformacji energetycznej zarówno w Polsce, jak i w Japonii. „Najważniejszym wyzwaniem dla naszych krajów jest znalezienie rozwiązania, które uczyni transformację energetyczną bardziej sprawiedliwą z punktu widzenia globalnego i perspektywy zwykłych ludzi” – mówił, podkreślając jednocześnie, że oba kraje są w znaczącym stopniu uzależnione od importu surowców energetycznych z zagranicy, a wykorzystanie węgla w energetyce nadal odgrywa istotną rolę.

Premier Morawiecki uczestniczył w spotkaniu m.in. z przedstawicielami Polonii w Tokio (fot. Twitter/KPRM)

Podczas pierwszego dnia wizyty premier spotkał się także z Polonią oraz przedstawicielami środowisk kultury, nauki i biznesu japońskiego. Mateusz Morawiecki podkreślił, że liczba japońskich inwestorów w Polsce rośnie, co świadczy o atrakcyjności naszego kraju. „Oferujemy znakomite warunki do inwestowania, stabilność polityczną, a także możliwość działania na największym rynku świata – Unii Europejskiej” – mówił.

Premier Morawiecki uczestniczył w spotkaniu m.in. z przedstawicielami Polonii w Tokio (fot. Krystian Maj/KPRM)

Szef rządu zadeklarował także, że Polska chciałaby nawiązać współpracę z Japonią również w obszarze infrastruktury, m.in. przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W 2018 r. polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD. Dane za pierwsze osiem miesięcy 2019 r. wskazują na blisko 20-proc. wzrost obrotów. Japonia jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce – według NBP w 2018 r. zainwestowała w naszym kraju 955 mln USD.
(KPRPM)

Exit mobile version