Wizyta minister Anny Moskwy w Kijowie: Będziemy współpracować w zakresie przesyłu energii

Wojna na Ukrainie

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa 18 maja 2022 r. spotkała się w Kijowie z ukraińską wicepremier i minister Gospodarki Julią Swyrydenko oraz ministrem Ekologii i Zasobów Naturalnych Striltsem Ruslanem.

Spotkanie minister Moskwy z wicepremier Ukrainy było okazją do kontynuacji rozmów, jakie zostały zainicjowane w Warszawie podczas „Polsko Ukraińskiego Forum Energii”, które odbyło się 9 maja 2022 r.

Podczas dzisiejszych rozmów poruszono kwestie związane z zacieśnieniem polsko-ukraińskiej współpracy z zakresu energetyki. Ma się ona odbywać na szczeblu rządowym oraz pomiędzy spółkami obecnymi na rynkach obu państw.

– Mamy nadzieję, że wypracowane dziś, podczas trwającej wojny, rozwiązania przysłużą się nam w czasach pokoju. Będziemy współpracować w zakresie przesyłu energii pomiędzy naszymi państwami, a także odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Kolejnym tematem było zgłoszenie przez Polskę Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Minister Moskwa poinformowała, że MAE jest przychylna wejściu Ukrainy na ścieżkę członkostwa w organizacji. Polska zadeklarowała pomoc w kwestiach proceduralnych w tym procesie.

Polska i Ukraina podjęły też współpracę w zakresie ochrony środowiska. Na tym polu strona polska zadeklarowała pomoc w rejestrowaniu zbrodni i zniszczeń środowiskowych, w celu uzyskania przez Ukrainę rekompensat.

– Przed nami bardzo trudne zadanie. Na prośbę strony ukraińskiej oferujemy wsparcie polskich ekspertów, a także wsparcie techniczne i sprzętowe. Umożliwi ono m.in. monitorowanie jakości wody i powietrza. Wspólne prace zaowocują obszernym raportem ze strat środowiskowych Ukrainy poniesionych w wyniku wojny – oświadczyła minister Moskwa.

Skutki środowiskowe rosyjskiej inwazji na Ukrainę to m.in. zaminowanie wielu kilometrów lasów, a także ich spalenie lub wycięcie przez stronę rosyjską. Ponadto w wyniku wysadzenia zapory na rzece Irpień zalanych zostało 10 tys. hektarów pól.

Exit mobile version