Wizyta Donalda Tuska w Oslo. Strategiczna współpraca między UE a Norwegią

Polacy największą grupą imigrantów

Współpraca Unii Europejskiej z Norwegią oraz bezpieczeństwo w regionie w kontekście wojny na Ukrainie – to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z szefem norweskiego rządu Jonasem Gahr Støre.

Prezes Rady Ministrów udał się do Oslo prosto ze Strasburga, gdzie podczas sesji Parlamentu Europejskiego zaprezentował swoją wizję Europy oraz priorytety polskiej prezydencji.

Współpraca UE – Norwegia

Z pierwszą wizytą poza granicę Unii Europejskiej, po oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, szef polskiego rządu udał się do Norwegii. Powodem jest m.in. konieczność strategicznej współpracy między UE a Norwegią.

– Jako Unia Europejska, w Norwegii widzimy najcenniejszego partnera w kwestii bezpieczeństwa, obrony oraz energetyki – mówił Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z Jonasem Gahr Støre.

Unia Europejska i Norwegia utrzymują bardzo bliskie relacje. Choć Norwegia nie jest członkiem UE, uczestniczy w strefie Schengen, co podkreśla wysoki poziom współpracy między obiema stronami.

– Jesteśmy w dobrym tego słowa znaczeniu zależni od siebie. Dobra sytuacja gospodarcza i energetyczna leży w interesie i Norwegii, i Unii Europejskiej. Te dobre interesy i relacje są także długoterminowe. To w dzisiejszych czasach uważam za szczególnie istotne – ocenił premier Polski.

Energetyka jest najlepszym przykładem tych niezwykle bliskich relacji. Nawiązując do swojego wystąpienia w Strasburgu, szef polskiego rządu zapewnił, że UE będzie chciała zwrócić większą uwagę m.in. właśnie na kwestię cen energii.

– Naszym celem jest energia tania tak, aby gospodarka UE i gospodarka norweska mogły realnie konkurować z innymi potęgami gospodarczymi na świecie. Dlatego rola Norwegii jest tu absolutnie kluczowa – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Ważne jest też, aby Norwegia i Unia Europejska, potrafiły skutecznie zadbać o wspólne interesy bez konkurowania między sobą.

Waga stosunków polsko-norweskich

Szef polskiego rządu udał się dziś do Oslo także dlatego, że relacje samej Polski i Norwegii są na wyjątkowo wysokim poziomie. Podczas spotkania premier Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę na szczególną rolę szefa polskiego rządu i Polski w UE.

– Ma Pan przed sobą ważne zadanie dla współpracy europejskiej, biorąc pod uwagę zmiany geopolityczne – podkreślił norweski premier.

Dlatego według obu polityków Polska i Norwegia muszą blisko współpracować.

– Jest wiele powodów, dla których musimy cenić coś co jest niezwykłe w dzisiejszej polityce. Chodzi o bardzo trwałe, oparte na wspólnych interesach, poglądach i wartościach, relacje między Polską a Norwegią – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Przykładem bardzo dobrych relacji między Warszawą a Oslo jest współpraca w przemyśle obronnym. Polska, która buduje obecnie nowoczesny system obrony i największą armię w Europie, potrzebuje sprawdzonych partnerów.

– Bardzo dziękuję za to, że byliście w stanie sprostać każdemu wyzwaniu i zadaniu, jakie sobie postawiliśmy. Dziękuję także za obecność norweskich żołnierzy, samolotów i instalacji w Polsce, w tym tak trudnym czasie – mówił Donald Tusk.

Oslo, Norwegia. Wizyta w Norwegii. Jonas Gahr Store i Donald Tusk (fot. KPRM)

Współpraca Polski i Norwegii jest najlepszym przykładem, jak powinni współpracować między sobą Europejczycy i członkowie NATO.

Rola Polaków w Norwegii

Premier Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę na szczególną rolę Polaków, którzy przebywają w Norwegii.

– Najważniejszym elementem naszej współpracy są ludzie i Polacy, którzy mieszkają i pracują w Norwegii. Są oni największą grupą imigrantów w naszym kraju – podkreślił premier Norwegii.

Za dobry stosunek norweskiego społeczeństwa do Polaków podziękował Donald Tusk.

– Jako polski premier chciałem bardzo podziękować za tę bardzo serdeczną współpracę i Wasz stosunek do dziesiątków tysięcy Polek i Polaków, którzy pracują w Norwegii – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu przyznał, że ma osobisty sentyment do Norwegii. Jak wspomniał, przed laty sam krótko pracował w tym kraju.

Exit mobile version