POLITYKA

Witek marszałkiem Sejmu. Grodzki marszałkiem Senatu. Wicemarszałkowie wybrani

1. posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji

12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu.

Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek senior Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli ślubowanie i wybrali Elżbietę Witek na stanowisko Marszałka Sejmu. W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Posłowie zdecydowali, że w skład Prezydium Sejmu IX kadencji obok Marszałek Sejmu wejdzie pięcioro Wicemarszałków. Izba wybrała na tę funkcję posłów: Włodzimierza Czarzastego, Małgorzatę Gosiewską, Małgorzatę Kidawa-Błońską, Ryszarda Terleckiego i Piotra Zgorzelskiego. Wicemarszałkowie będą reprezentować wszystkie kluby poselskie.

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz)

Włodzimierz Czarzasty jest posłem z okręgu sosnowieckiego. Debiutuje w Sejmie. Był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 1999-2005.

Małgorzata Gosiewska była wicemarszałkiem Sejmu VIII kadencji. Mandat poselski sprawowała w V, VII i VIII kadencji Sejmu. W ostatnich wyborach objęła mandat w okręgu warszawskim.

Małgorzata Kidawa-Błońska pełniła funkcję Wicemarszałka Sejmu VIII kadencji. W IX kadencji reprezentuje okręg warszawski. Była posłem w V, VI, VII i VIII kadencji, sprawowała funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ryszard Terlecki, poseł VI, VII i VIII kadencji. W Sejmie poprzedniej kadencji również pełnił tę funkcję. Poseł z okręgu krakowskiego.

Piotr Zgorzelski jest posłem z okręgu płockiego. W Sejmie zasiadał w VII i VIII kadencji.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu Prezydium izby m.in. ustala plan prac Sejmu, dokonuje wykładni Regulaminu Sejmu i opiniuje sprawy wniesione przez Marszałka Sejmu. Wicemarszałkowie pomagają Marszałkowi Sejmu w prowadzeniu obrad oraz w kierowaniu Izbą.

1. posiedzenie Senatu X kadencji

12 listopada 2019 r. przed północą zakończyło się 1. posiedzenie Senatu X kadencji, które otworzył prezydent Andrzej Duda. Inauguracyjnemu posiedzeniu przewodniczyła marszałek senior Barbara Borys-Damięcka. W jego trakcie senatorowie elekci złożyli ślubowanie. Marszałkiem Senatu został wybrany Tomasz Grodzki, który przejął przewodnictwo obrad. Wybrano też czterech wicemarszałków i ośmiu sekretarzy Senatu.

Marszałek senior Barbara Borys–Damięcka złożyła ślubowanie i powołała trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia, a mianowicie senatorów Artura Dunina, Aleksandra Szweda i Jerzego Wcisłę.

Marszałek senior przeprowadziła procedurę wyboru marszałka Senatu. Został nim senator Tomasz Grodzki (KO), który uzyskał 51 głosów senatorskich. Marszałek senior przekazała mu przewodnictwo obrad.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że jego wybór to zwycięstwo demokracji. Oświadczył, że błędne jest myślenie, iż rolą Senatu jest być hamulcowym dla Sejmu. „Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo”- mówił. Podkreślił, że Senat „jest emanacją narodu”, a to oznacza, że „możemy się spierać, ale jednocześnie musimy pamiętać, że reprezentujemy, jak mało kto, majestat Rzeczypospolitej i potęgę tego narodu, którego musimy strzec i chronić”. Tomasz Grodzki zaznaczył, że przybywa ze Szczecina, w którym „nauczyliśmy się, że można, szanując siebie nawzajem, utrzymywać swoje tradycje, żyć w zgodzie, budując dobrobyt zachodnich rubieży Rzeczpospolitej”. Zaznaczył też, że reprezentuje świat medycyny, gdzie przysięga Hipokratesa zobowiązuje do tego, by wszystkich traktować jednakowo – i możnych, i wykluczonych. „To nas uczy tolerancji, tego, że każdy Polak, każda Polka, każdy obywatel naszego kraju ma równe prawa, i tego, że różnorodność w naszym narodzie jest jego siłą, ponieważ za różnorodnością idzie kreatywność” – oznajmił.

Nowo wybrany marszałek Senatu przeprowadził procedurę wyboru wicemarszałków Senatu. Wybrani zostali Bogdan Borusewicz (KO), Michał Kamiński (PSL), Stanisław Karczewski (PiS) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Wybrano również ośmiu sekretarzy Izby: Rafała Ambrozika, Wiktora Durlaka, Mariusza Gromkę, Agnieszkę Gorgoń-Komor, Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, Aleksandra Szweda, Ryszarda Świlskiego i Jerzego Wcisłę.

Tomasz Grodzki w 2015 r. zdobył mandat Senatora RP IX kadencji w okręgu nr 97 Szczecin – Police, otrzymując 69 887 głosów. W 2019 r. zdobył mandat Senatora RP X kadencji w okręgu nr 97 Szczecin – Police zdobywając 149 245 głosów.

Marszałek Senatu reprezentuje Senat, stoi na straży jego praw i godności. Ustala plan pracy Senatu, zwołuje jego posiedzenia i ustala projekt porządku dziennego obrad, zasięgając opinii Konwentu Seniorów. Przewodniczy obradom Senatu, udziela głosu senatorom i przeprowadza głosowanie nad uchwałą.

Marszałek kieruje pracami Prezydium Senatu, przewodniczy też obradom Konwentu Seniorów. Sprawuje nadzór nad pracami komisji senackich. Ustala projekt budżetu Kancelarii Senatu, w tym także środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad Polonią oraz Polakami za granicą oraz nadzoruje jego wykonanie. Sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Senatu. Pełni również państwowe funkcje reprezentacyjne.
(CIS, Senat)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button