POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Wisła. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. „Ukraina może liczyć na polskie wsparcie”

Prezydenci Polski i Ukrainy

Na zaproszenie prezydenta RP wizytę w Polsce złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. – Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju – zapewnił Andrzej Duda.

Dwudniowe konsultacje między prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zorganizowane zostały w Wiśle. Tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Przywódcy omówili ostatnie wydarzenia na forach międzynarodowych, w tym NATO oraz OBWE, w której Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali także o najważniejszych kwestiach w relacjach dwustronnych.

Po spotkaniu prezydent RP przekazał w mediach społecznościowych, że Ukraina może liczyć na wsparcie Polski.

– Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje – napisał Andrzej Duda.

Było to drugie w ciągu miesiąca spotkanie głów obu państw. Poprzednie spotkanie przywódców Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

– W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. W ciągu najbliższych tygodni będą dalsze rozmowy przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy – poinformował szef BPM. W Wiśle zakończyły się dwudniowe konsultacje między prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

– Fakt, że Wołodymyr Zełenski przyjeżdża w tym momencie do Polski na konsultacje z Andrzejem Dudą świadczy o roli naszego kraju w regionalnej polityce bezpieczeństwa – komentował Jakub Kumoch. – To, co najważniejsze w tych rozmowach, to usłyszenie z pierwszej ręki, jak wygląda sytuacja wokół Ukrainy i w jaki sposób Polska może przyczyniać się do budowy jej bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo Ukrainy jest częścią naszego bezpieczeństwa – podkreślił.

Szef BPM zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni odbędą się dalsze rozmowy przedstawicieli prezydentów, także z jego udziałem. – Tematyka polsko–ukraińska, w tym tematy trudne, bo nie można przed nimi uciekać, będą dalej omawiane – poinformował.

– W Wiśle rozmawialiśmy o tym, co dzieje się wokół ukraińskich granic, polsko–ukraińskie tematy będą dalej omawiane. Wkrótce udam się do Kijowa, będą też rozmowy w Warszawie, wznowiony zostanie komitet prezydencki – poinformował. – Były też rozmowy na temat tego, jak Polska już wspiera Ukrainę; jak może ją wspierać i przyczyniać się do deeskalacji – dodał. – Prezydenci Duda i Zełenski spotykają się bardzo często – podkreślił.

– Usłyszeliśmy bardzo jasne podziękowania za to, co Polska robi dla Ukrainy, nie ma takiego kraju, który w takim zakresie, jak Polska wspierałby Ukrainę na poziomie dyplomatycznym, ale również materialnym. Ta wizyta podkreśla, jak bliskie są sobie Polska i Ukraina w sytuacji zagrożenia – podsumował Jakub Kumoch.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button