WODNY

Wioślarstwo. Polska czwórka podwójna mężczyzn mistrzami Europy

Barański z prezentem na urodziny

Czwórka podwójna mężczyzn – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański – wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w Bled.

Nasza najlepsza osada, która w zeszłym roku zdobyła mistrzostwo świata i wicemistrzostwo Europy, znakomicie zaczęła sezon 2023. Czaja, Biskup, Ziętarski i Fabiański znakomicie zaczęli sobotni finał, a później świetnie kontrolowali przebieg rywalizacji. Holendrzy, którzy wygrali z Polakami w przedbiegu, próbowali atakować w końcówce, ale biało-czerwoni odparli ten atak.

Nasi zawodnicy wygrali z czasem 05:40.24. Drugie miejsce zajęli wspomnieni Holendrzy (05:41.67), a trzecie obrońcy tytułu – Włosi (05:42.01).

Wioślarstwo. Polska czwórka podwójna mężczyzn mistrzami Europy (fot. PZTW)

Fabian Barański, który w sobotę obchodzi urodziny, sprawił sobie (razem z kolegami) znakomity prezent.

Pozostałe wyniki

Bój o medale stoczyły też Martyna Radosz i Katarzyna Wełna (LW2x). Nasze zawodniczki mocno zaczęły i po 500 metrach były drugie. Na półmetku zajmowały czwartą pozycję, ale nie poddały się i do końca walczyły o podium. Ostatecznie uzyskały czas 06:56.31 i do trzecich Francuzek zabrakło sekundy (06:55.30). Wygrały Brytyjki (06:52.32) przed Greczynkami (06:54.78).

Adam Woźniak, Wojciech Szwarc, Przemysław Wanat, Damian Józefowicz, Jerzy Kaczmarek, Piotr Juszczak, Mikołaj Januszewski, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński (M8+) uplasowali się na szóstym miejscu w finale (05:39.50). Fantastyczny bój o zwycięstwo stoczyli Brytyjczycy (05:28.09), Rumuni (05:28.14) i Holendrzy (05:28.61).

Katarzyna Boruch, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak (W4-) wygrały finał B (06:49.11), w którym okazały się minimalnie lepsze od Francuzek (06:49.72).

Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski (LM2x) byli drudzy w finale B (06:28.39), tracąc dwie sekundy do Hiszpanów (06:26.05).

Joanna Dittmann, Barbara Streng, Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska (W4x) zajęły czwarte miejsce w finale B (06:38.41) i zakończyły mistrzostwa Europy na 10. pozycji.

Wiktor Chabel i Michał Szpakowski (M2-) uplasowali się na piątej pozycji (06:46.76) w swoim półfinale i w niedzielę wystąpią w finale B.

Mistrzostwa Europy w Bled zakończą się w niedzielę.

W dniach 25-28 maja w Bled odbywają się mistrzostwa Europy seniorów. Wystąpi w nich 15 polskich osad – 14 wioślarskich i jedna para wioślarska.