POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Wilno. Wizyta prezydenta Dudy na Litwie. Powołano Radę Prezydencką

Prezydent Andrzej Duda na Litwie

Andrzej Duda z wizytą na Litwie.

Relacje polsko-litewskie są dobrosąsiedzkie i przyjazne; wierzę, że uda się podnieść je na jeszcze wyższy poziom, ma temu służyć m.in. Rada Prezydencka – podkreślał w Wilnie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Gitanasem Nausėdą.

Wśród tematów rozmów Prezydentów były relacje dwustronne Polski i Litwy, sytuacja na Białorusi, współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także kwestie wiążące się z nowym budżetem UE.

Andrzej Duda wskazywał, że jego wizyta na Litwie ma wymiar symboliczny – m.in. przypada na okres powyborczy na Litwie, kiedy dochodzi do zmiany władzy i formowania rządu. – Myślę, że należy to odczytywać w ten sposób, że ta wizyta się odbywa, ponieważ relacje polsko-litewskie są niezależne od zmian na litewskiej scenie politycznej. Podobnie, jestem przekonany, są niezależne od zmian na polskiej scenie politycznej – mówił. Podkreślał, że są to relacje dobrosąsiedzkie i przyjazne, to relacje dwóch narodów związanych wielką wspólną historią.

Następnie Andrzej Duda spotkał się z Marszałek Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilytė-Nielsen, a także z okazji 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta wystąpił w parlamencie litewskim. – Dzisiejsza uroczystość jest dowodem, że nie tylko z dumą pamiętamy o najświetniejszych chwilach naszej historii, ale potrafimy też wyprowadzić z nich energię do budowania jak najlepszej przyszłości – akcentował.

Deklaracja o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej

„Rzeczpospolita Polska i Republika Litewska

obchodząc 500. rocznicę urodzin Zygmunta Augusta, ostatniego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy z dynastii Jagiellonów, związane bliskimi więziami historycznymi, kulturowymi i gospodarczymi, a także wspólnymi wartościami;

reagując na wyzwania pojawiające się w Europie i na świecie, w celu wzmocnienia strategicznej współpracy na poziomie bilateralnym, NATO i UE, zapewnienia partnerstwa transatlantyckiego i wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego oraz budowy zjednoczonej, solidarnej i dobrze prosperującej Unii Europejskiej;

dążąc do realizacji inicjatyw współpracy regionalnej na rzecz rozwoju gospodarczego i poprawy powiązań infrastrukturalnych, utrzymania bezpieczeństwa, stabilności i demokracji we Wschodnim Sąsiedztwie UE, oraz kontynuacji aktywnej polityki Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Valdasa Adamkusa w tej dziedzinie;

podejmują decyzję o ustanowieniu Rady Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, która co najmniej raz do roku będzie się spotykała na przemian w Polsce i na Litwie.

Niniejsza deklaracja polityczna, sporządzona w językach polskim i litewskim, została podpisana w Wilnie w dniu 17 listopada 2020 roku.”

Złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej „Pietà” (fot. KPRP)

18 listopada

Przebywający z wizytą na Litwie prezydent Andrzej Duda spotkał się rano z mającą wkrótce objąć stanowisko premiera tego kraju Ingridą Šimonytė. Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda zainaugurowali litewsko-polskie forum biznesowym, które odbyło się w formule telekonferencji.

Andrzej Duda odwiedził także tradycyjnie cmentarz na Rossie, gdzie złożył wieniec przed Mauzoleum Matki i Serca Syna, uczcił również pamięć powstańców styczniowych.

Prezydent RP i Prezydent Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy wzięli udział w litewsko-polskim forum biznesowym online.

Duda spotka się jeszcze z przedstawicielami społeczności polskiej w Sejmie Republiki Litewskiej.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button