Wilno. Tusk: współpraca polsko-litewska ws. bezpieczeństwa w regionie najważniejsza

Litwa

Premier Donald Tusk złożył wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonytė.

Rozmowy dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że zwróci się do Marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej Komisję Europejską do nałożenia embarga na produkty rolne i żywnościowe z Rosji oraz Białorusi. Szefowa litewskiego rządu wyraziła gotowość do dalszej współpracy na rzecz wsparcia Ukrainy i bezpieczeństwa w regionie.

Ochrona europejskiego rynku rolnego

Dla Unii Europejskiej ochrona europejskiego rynku rolnego powinna być priorytetem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premier Litwy Donald Tusk zapowiedział, że zwróci się do Marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu, która będzie wzywała Komisję Europejską do nałożenia embarga na rosyjskie i białoruskie produkty spożywcze.

– Wspólna europejska decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu. Chciałbym, żebyśmy wspólnie, jako cała Unia Europejska, podjęli decyzję o sankcjach na Rosję i Białoruś dotyczącą produktów żywnościowych i rolnych – poinformował szef polskiego rządu.

Premier Ingrida Šimonytė przyznała, że Litwa analizuje decyzję o nałożeniu sankcji na produkty rolne z Rosji i Białorusi.

– Odnośnie sankcji i odnośnie różnych innych rozwiązań nadal będziemy ściśle współpracować. Najlepiej byłoby, gdyby decyzja ta została podjęta na szczeblu UE. Z pewnością poparlibyśmy taką europejską inicjatywę, ponieważ jest to jedyna naprawdę realna opcja – przekazała szefowa litewskiego rządu.

Tusk jest w stałym kontakcie z przywódcami europejskimi i ukraińskimi. Jednym z głównych zadań jest odblokowanie eksportu produktów rolnych i żywnościowych z Ukrainy do państw trzecich, które były tradycyjnymi odbiorcami tych produktów.

– Musimy znaleźć wspólnie rozwiązanie, które będzie także skutecznie chroniło polski i europejski rynek przed nierówną konkurencją – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Zwiększamy bezpieczeństwo w regionie

Szef polskiego rządu odbył w ostatnim czasie szereg spotkań z przywódcami innych krajów, gdzie podkreślał jak ważne jest wsparcie dla Ukrainy i zapewnienie bezpieczeństwa

– Gościłem w Warszawie w ostatnich dniach Premierów Łotwy, Norwegii, Finlandii, Szwecji. Dzisiaj przyjechałem do Wilna, żeby zsynchronizować działania tych państw tak skutecznie i tak intensywnie, jak to możliwe – powiedział Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Rozmowy szefów rządów w Wilnie dotyczyły bezpieczeństwa naszych krajów i całego regionu. W obliczu wojny w Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej musimy współpracować dla zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności.

– Współpraca polsko-litewska może nadawać dobry ton i tempo współpracy wszystkich państw tego regionu, przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa – mówił premier Donald Tusk.

Możliwości obronne całej Europy powinny zostać zwiększone, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Polska i Litwa aktywnie wspierają Ukrainę i zwiększają swoje możliwości obronne.

– Ważna jest nasza postawa, nasze zwiększanie możliwości obronnych, ponieważ Litwa i Polska historycznie bardzo dobrze rozumieją kontekst, dokąd może doprowadzić brak determinacji, albo różne ugody wobec agresora – podkreśliła litewska premier.

„Wspólnie rozwijamy Polskę i Litwę”

Polska i Litwa realizują wiele projektów, które rozwijają oba kraje. Współpraca dotyczy m.in. energetyki i transportu.

– Te projekty będą kontynuowane. Nie ma żadnych wątpliwości, że wszystkie projekty, które są ważne dla naszych obu państw, a szczególnie całego regionu, były realizowane maksymalnie szybko i maksymalnie skoordynowanie – mówiła szefowa litewskiego rządu.

Wilno. Wizyta premiera Donalda Tuska na Litwie. Gitanas Nauseda (fot. KPRM)

Premier Donald Tusk podziękował za zaproszenie do Wilna i pokreślił jak ważna jest współpraca obu krajów.

– Współpracujemy na wielu poziomach. Jestem szczęśliwy, że mogę dzisiaj złożyć oficjalną państwową wizytę w Wilnie. W stolicy naszych tradycyjnych przyjaciół i najbliższych partnerów w Unii Europejskiej – podsumował szef polskiego rządu.

Podczas wizyty Tusk spotkał się również z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.

Exit mobile version