Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w 9. Szczycie Inicjatywy Trójmorza.
Wśród tematów rozmów m.in. bezpieczeństwo regionu, w tym prezydencka inicjatywa podwyższenia wydatków na obronność, zacieśnianie współpracy transportowej między państwami Trójmorza oraz rozwój relacji transatlantyckich.
Szczytowi towarzyszy Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy ponad tysiąc przedsiębiorców, w tym 130 z Polski. Przed południem – w ramach tego forum – Andrzej Duda wziął udział w dyskusji „3SI: Building resilience and prosperity”.
– Nie ma żadnych wątpliwości, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat Inicjatywa Trójmorza stała się najważniejszą platformą regionalnej współpracy w naszej części Europy, moim zdaniem także w Unii Europejskiej. Jesteśmy silą napędową europejskiej ekonomii i świetnym miejscem dla inwestycji w obecnych niespokojnych czasach – podkreślił Andrzej Duda.
– Przyciągamy partnerów z całego świata, którzy widzą wielki potencjał we współpracy z nami. Pandemia COVID-19 i rosyjska agresja na Ukrainę uświadomiły nam, że musimy być lepiej przygotowani na obecne i przyszłe zagrożenia – powiedział prezydent RP.
Tematyka Forum Biznesu jest skoncentrowana wokół współpracy sektorów prywatnego i publicznego w pięciu głównych obszarach: transformacja energetyczna i zeroemisyjne technologie; innowacje cyfrowe oraz ekosystemy cyberbezpieczeństwa; zmiana korytarzy transportowych, e–mobilność, „smart connectivity”; sektor finansowy i inwestycje; odbudowa Ukrainy.
O godz. 13.35 przywódcy państw i szefowie rządów wezmą udział w sesji otwierającej 9. Szczyt Inicjatywy Trójmorza. Udział w dzisiejszym Szczycie Inicjatywy Trójmorza zapowiedział m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przed wylotem do Wilna
Przed wylotem do Wilna szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i rozszerza się o nowe państwa.
– W ubiegłym roku do Inicjatywy dołączyła Grecja, w tym roku nowym partnerem strategicznym zostanie Japonia – trzecia gospodarka świata – mówił.
Wskazał, że projekt Trójmorza odegrał szczególną rolę podczas kryzysów spowodowanych pandemią COVID–19 oraz rosyjską napaścią na Ukrainę. – Kolektywność pozwoliła nam uniknąć problemów na rynku energetycznym – zaznaczył Mieszko Pawlak. Jak dodał, udało się to m.in. dzięki uruchomieniu interkonektorów gazowych.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W ubiegłym roku podczas Szczytu w Bukareszcie, Mołdawia otrzymała – obok Ukrainy – status partnera stowarzyszonego.
Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.