KOLARSTWO

Wielkie kolarskie ściganie w Gran Fondo Poznań. Zmiany w organizacji ruchu

Gran Fondo Series

​Prawie 1000 uczestników jest na listach startowych debiutanckich zawodów Gran Fondo Poznań, które już w najbliższą niedzielę.

Już 12 września, po raz pierwszy, rywalizacja kolarzy szosowych z cyklu Gran Fondo Series, zawita do Poznania.

Dla uczestników przygotowano aż 3 trasy:

• Gran Fondo – 113 km
• Medio Fondo – 67 km
• Family Fondo – 30 km

W pierwszej kolejności – o godz. 8:00 – wystartują uczestnicy najdłuższego dystansu Gran Fondo. Kolarze rozpoczną swoje zmagania spod Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej.

– Jedną z wielu atrakcji Gran Fondo Poznań jest możliwość ścigania po drogach wyłączonych z ruchu – przekonuje Michał Drelich, dyrektor Gran Fondo Poznań. – Przygotowana trasa jest płaska i szybka, ale jednocześnie bardzo bezpieczna. Kolarze będą rywalizować zarówno w Poznaniu oraz po drogach powiatów poznańskiego, szamotulskiego i nowotomyskiego. Spore wrażenie na kibicach wywoła również widok jednakowo ubranego peletonu, bowiem w pakiecie startowym każdy z zawodników otrzymuje profesjonalną koszulkę kolarską – podkreśla dyrektor zawodów.

Piętnaście minut po uczestnikach najdłuższego dystansu wystartują zawodnicy z Family Fondo. To idealny dystans dla osób, preferujących rekreacyjne, krótkie odcinki, które mogą na przykład pokonać w gronie całej rodziny.

O godz. 8:30 rywalizację rozpoczną kolarze z Medio Fondo. Na tym dystansie zobaczymy, między innymi, Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. W tym przypadku do pokonania będzie 67 kilometrów.

– Przykład idzie z góry – powiedział Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. – Kochamy sport i dbamy o tężyznę fizyczną. Aktywność sportowa przydaje się w codziennej pracy. Moją największą słabością jest tenis ziemny, jak najczęściej staram się również biegać. Wychodząc na ulice Poznania można zresztą zobaczyć jak duża liczba mieszkańców jeździ na rowerze, biega czy korzysta z boisk sportowych – podkreślił Jędrzej Solarski.​

W gronie osób startujących w zawodach Gran Fondo Series można też za każdym razem spotkać aktorów, dziennikarzy, polityków czy sportowców. Ambasadorami rywalizacji byli już, między innymi, aktorzy Joanna Jabłczyńska oraz Jakub Wesołowski. W peletonie z amatorami ścigali się również byli zawodowcy: Zenon Jaskuła czy Piotr Wadecki. W debiutanckich zawodach w Poznaniu wystartuje zaś Piotr Zelt, aktor teatralny i filmy, który zdecydował się na udział w dystansie Medio Fondo. Dla popularnego aktora, będzie to już kolejny start w szosowym klasyku dla amatorów.

– Gran Fondo Series należy do moich ulubionych wyścigów kolarskich – powiedział Piotr Zelt, aktor teatralny i filmowy. – Niestety nie udało mi się wystartować w tegorocznej edycji w Gdyni, dlatego z największą radością szykuję się na wyścig w Poznaniu. Organizacja jest zawsze na najwyższym poziomie, impreza jest świetnie zabezpieczona, a do tego jest fantastyczna atmosfera. Możemy sobie mówić, że jest to wyścig amatorski, że robimy to dla siebie, ale rywalizacja jest wpisana w wyścig. Na tym to polega, by się sprawdzać i zrobię wszystko, by osiągnąć jak najlepszy rezultat – obiecał Piotr Zelt, uczestnik Gran Fondo Poznań.

W przededniu startu dorosłych kibice będą mogli dopingować najmłodszych kolarzy rywalizujących w zawodach Gran Fondo Kids. Dzieci i młodzież będą miały do dyspozycji trasy o długości od 900 do 3600 metrów poprowadzone dookoła Stadionu Miejskiego. Na mecie wszystkim uczestnikom zostaną wręczone pamiątkowe medale. Przez cały weekend w miasteczku kolarskim przygotowano masę atrakcji dla kibiców, między innymi, strefę Expo, gdzie szereg wystawców zaprezentuje najnowsze kolekcje sprzętu sportowego.

Zmiany w organizacji ruchu

​W związku z niedzielną rywalizacją uczestników wyścigu kolarskiego, w Poznaniu oraz w okolicznych gminach, przez które przebiega trasa, wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu. Start kolarzy rywalizujących na najdłuższym dystansie Gran Fondo, został wyznaczony na godz. 8:00 spod Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej. Kolarze przejadą ulicami Poznania, a na swojej trasie będą też mijać gminy: Tarnowo Podgórne, Duszniki, Lwówek, Kuślin oraz Dopiewo.

Już w sobotę, 11 września wyłączona zostanie południowa jezdnia ul. Ptasiej na odcinku od Wałbrzyskiej do Grunwaldzkiej. W niedzielę, 12 września we wczesnych godzinach porannych zamknięty zostanie także fragment ul. Bułgarskiej od ul. Ptasiej do ul. Rumuńskiej. W tym czasie ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał wschodnią jezdnią ul. Bułgarskiej.

Miasto i Gmina Poznań

W związku z imprezą w godz. 7:00 – 14:00 na terenie Poznania wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W godz. 7:00 – 10:00 czasowo wyłączona z ruchu będzie zachodnia nitka ulicy Bułgarskiej w kierunku Górczyna na odcinku od Bukowskiej do Grunwaldzkiej. W tym czasie ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał po wschodniej jezdni ulicy Bułgarskiej. Śluzy dla ruchu poprzecznego zostały wyznaczone na ulicy Marcelińskiej i Łubieńskiej.

W godz. 7:00 – 10:00 wyłączona z ruchu zostanie także południowa nitka ulicy Bukowskiej w kierunku centrum na odcinku od ronda ul. ul. Batorowska/Bukowska do skrzyżowania z ul. Bułgarską. Dla ruchu poprzecznego dostępne będą śluzy na skrzyżowaniach ulicy Bukowskiej z ul. ul. Leśnych Skrzatów, Kolorową, Złotowską, Sławińską oraz na rondzie Złotowska/Skórzewska/Rynkowa.​

W tym czasie dojazd do Lotniska Ławica z centrum Poznania będzie odbywał się normalnie ulicą Bukowską. Natomiast podróżującym od strony drogi ekspresowej S11 zaleca się zjazd na węźle Poznań – Swadzim w DK 92 i dalej ul. ul. Jana Henryka Dąbrowskiego i Polską do Bukowskiej.

Utrudnienie będą występowały także na ul. Złotowskiej od ronda Malwowa/Skórzewska/Złotowska/Poznańska do ul. Owczej. Z ruchu kołowego wyłączone zostaną także ul. ul. Owcza i Cmentarna oraz północna nitka ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Cmentarnej do ul. Bułgarskiej. Dla ruchu poprzecznego ustanowiona została śluza na Rondzie Skubiszewskiego.

Powiat poznański

W godz. 7:00 – 10:30 na terenie Gminy Tarnowo Podgórne z ruchu wyłączone zostaną ulice Batorowska od ronda Bukowska/Batorowska do ul. Batorego oraz ulica Batorego na odcinku od Batorowskiej do Zakrzewskiej, a także ulica Zakrzewska na odcinku od ul. Batorego do ronda z DW 307.

W dalszej części Gminy Tarnowo – Podgórne trasa została poprowadzona przez miejscowości Lusowo (ul. ul. Nowa, Poznańska, Lipowa, Ogrodowa), Jankowice (ul. ul. Grabowa, Jankowicka, Wiśniowa, Ogrodowa) i Ceradz Kościelny (ul. Powstańców Wielkopolskich).

W Gminie Buk trasa wyścigu przebiega przez miejscowość Niepruszewo (od ul. Leśnej) i dalej DW 307 przez miejscowości Drwęsa oraz Sierosław do ronda Zakrzewska/Gajowa oraz przez Zakrzewo w Gminie Dopiewo (ul. ul. Gajowa, Długa) do ronda Długa/Leśna. W dalszej części trasa została poprowadzona ul. Poznańską przez Skórzewo do ronda Malwowa/Skórzewska/Złotowska/Poznańska. W tych miejscowościach utrudnienia będą występowały maksymalnie do godz. 14:00.

Powiat Szamotulski

​Na terenie Gminy Duszniki utrudnienia będą występowały w godz. 7:30-13:00 Trasa przebiega przez miejscowości Ceradz Dolny, Grzebienisko, Mieściska, Sarbia, Młynkowo, Duszniki oraz Niewierz w kierunku na Brody i Pakosław. Kolarze będą obecni także na ul. Nowotomyskiej (z kierunku Śliwno), DW 306 od Dusznik do Sędzinka, a trasa prowadzi także przez Wilkowo, Grodziszczko, Brzozę w kierunku Niepruszewa.

Powiat Nowotomyski

Na terenie Gminy Lwówek utrudnienia będą występowały w godz. 8:00 – 12:30. Trasa przebiega przez miejscowości Brody, Pakosław, Zygmuntowo w kierunku Trzcianki Zachodniej.

Na terenie Gminy Kuślin utrudnienia będą występowały w godz. 8:30 – 13:00. Trasa wyścigu przebiega przez miejscowości Trzecianka, Wymysłowo, Śliwno w kierunku miejscowości Duszniki.

Zwycięzca Gran Fondo spodziewany jest około godz. 10:25. Meta rywalizacji również będzie zlokalizowana przy Stadionie Miejskim na ulicy Bułgarskiej. Ostatni kolarz biorący udział w wyścigu, będzie finiszował najpóźniej około godz. 13:30. W tym czasie na zdecydowanej większości dróg ruch będzie już przywrócony.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button