KOLARSTWO

Wielki Warszawski Weekend Rowerowy w Wilanowie – podsumowanie

Maraton Rowerowy Lang Team i Fiat Lang Team Race

Czesław Lang, Lechosław Michalak, Krzysztof Sujka – tak wyglądało podium wyścigu Fiat Lang Team Race w Warszawie w kategorii wiekowej M6.

Znakomici kolarze ścigali się w Wilanowie na dystansie Maxi, a Czesław Lang wpadł na metę o włos przed kolegami z peletonu. Najlepszy czas ze wszystkich na dystansie Maxi uzyskał Maciej Sikora z Warszawy, który ponad 70-kilometrową trasę pokonał w czasie 1:36:57.

– Zupełnie nie spodziewałem się takiego występu – mówił na mecie Sikora – wszystko rozegrało się na kilometr przed kreską. Jeden z kolegów zaatakował, ja poszedłem za nim i potem poprawiłem. Grupa nie do końca wiedziała czy mnie gonić czy nie. Na 500 metrów myślałem, że są blisko i że chyba odpuszczę, ale poszedłem do końca i udało się wygrać – cieszył się zwycięzca Maxi. Drugi czas bez względu na kategorie wiekowe uzyskał Radosław Rękawek z Cross Cartel. Wśród pań najszybsza na dystansie Maxi była Agata Kąkiel (Legion-serwis Activejet) z czasem 1:53:56. Taki sam rezultat uzyskała ostatecznie druga Aleksandra Rudzińska z Warszawy – o kolejności zdecydowała fotofinisz.

Najsilniej obsadzona była kategoria M6, a to za sprawą wicemistrza olimpijskiego z Moskwy Czesława Langa, triumfatora Tour de Pologne Lechosława Michalaka i wicemistrza świata Krzysztofa Sujki. Trzej przyjaciele z peletonu ścigają się systematycznie w wyścigach szosowych i za każdym razem dają z siebie wszystko. Nie inaczej było w niedzielę w Wilanowie. – Cieszę się, bo lata lecą, a forma ciągle jest. Odkąd jestem weganinem to nawet lepsza niż wcześniej. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, bo ścigam się razem z Krzysiem Sujką i Leszkiem Michalakiem, utytułowanymi kolarzami. Cieszę się, że dotrzymuję im kroku, a nawet wygrywam na finiszu – powiedział Czesław Lang. Razem z Michalakiem i Sujką współpracowali od startu do mety. – Na drugim okrążeniu mieliśmy boczny wiatr. Tam, jak za starych czasów, zaatakowaliśmy. Pociągnąłem 50 km/h i konkurenci niestety musieli zostać z tyłu. Przejechaliśmy wspólnie około 20 kilometrów i razem wpadliśmy na metę. Dla nas takie ściganie to ogromna przyjemność – przyznał Sujka. Przyjemność, zabawa, ale także poważna rywalizacja. – Mięśnie i głowa pamiętają z dawnych czasów chęć zwycięstwa, pokazania rywalowi siły. I to wszystko mamy na trasie, rozgrywamy twardy wyścig. Jeśli zawodnik nie ma kondycji, to zostaje z tyłu, nie ma przebacz. Mam to wewnętrznie zakodowane od lat, bo przecież na rowerze jeżdżę od 15 roku życia – uśmiechał się Michalak.

Na dystansie Mini najszybsi okazali się Przemysław Zieliński i Magdalena Kizerwetter – Świda. Dystans Maxi liczył 70,5 km, Mini 53 km. Startujący na obu musieli pokonać 17 kilometrową rundę w okolicach Konstancina-Jeziorny. Start i meta przy Pałacu w Wilanowie, gdzie kolarzom kibicował Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów Artur Buczyński – Piękne święto kolarstwa. Dziś było idealnie i pod względem pogody i poziomu sportowego. Cieszę się, bo czekamy na to cały rok i dziś mieliśmy wszystko – radość, aktywność i szybkość, bo niektórzy gnali powyżej 50 km/h. Mam nadzieję, że za rok zaskoczymy uczestników, ale szczegółów nie zdradzę. I zapraszam do Wilanowa na co dzień, bo Wilanów to miejsce przyjazne rowerzystom i ludziom aktywnym – powiedział wiceburmistrz.

W niedzielę w Wilanowie oprócz szosowego wyścigu dla amatorów Fiat Lang Team Race odbył się także wielki finał akcji Rowerowy Maj. Następna impreza dla kolarzy amatorów organizowana przez Lang Team odbędzie się 6 lipca w Gdańsku – będzie to Maraton Rowerowy Lang Team. Miłośnicy kolarstwa szosowego będą mogli wystartować w Tour de Pologne Amatorów 9 sierpnia w BUKOVINA Resort i w ORLEN Lang Team Race 8 września w Bytowie.

UPALNY MARATON ROWEROWY LANG TEAM W WILANOWIE

Adam Żuber (CROSS CARTEL) i Izabela Pazyna (KOMOBIKE SCOTT) okazali się najszybsi na dystansie Grand Fondo podczas Maratonu Rowerowego Lang Team w warszawskim Wilanowie. Płaska i dynamiczna trasa okazała się dla uczestników sporym wyzwaniem, a dodatkowym utrudnieniem była upalna pogoda.

– Ja akurat lubię upał, zdecydowanie bardziej wolę ścigać się w takich warunkach, niż jak jest zimno i mokro – mówił Przemysław Mikołajczyk z Agrochest Team, który wygrał na dystansie Mini. Jako jedyny z całej stawki uzyskał na 30-kilometrowej trasie czas poniżej godziny. Wyczyn tym bardziej godny pochwały, iż Mikołaczyk startował po kontuzji i chorobie. Na dystansie Mini z drugim czasem zameldował się Rafał Cichocki z CRMS, a trzeci rezultat uzyskał Bartosz Bejm (Bejm Team). Wszyscy trzech kolarze triumfowali w swoich kategoriach wiekowych. Podobnie było wśród pań na najkrótszym z dystansów. Czołowa trójka to Aleksandra Lach z Rafako Orbea MTB Team, Katarzyna Pakulska z Adalight – Arealamp i Dorota Sulewska z Vienna Life, a każda z zawodniczek była najlepsza w swojej kategorii wiekowej.

W swojej kategorii – M-7 – bezkonkurencyjny był Zbigniew Krzeszowiec, mistrz Polski, uczestnik mistrzostw świata i Wyścigu Pokoju. Z maratonami rowerowymi Czesława Langa związany od początku. – Startuję od pierwszej edycji i większość z nich udało mi się wygrać. Tak dokładnie nie pamiętam, ale zbliżam się do setnego maratonu. Za każdym razem czuję adrenalinę. W młodych latach startowałem w Wyścigu Pokoju i ta chęć rywalizacji pozostaje cały czas – mówił Krzeszowiec, który również przyznał, że woli ścigać się w słońcu.

Z upałem musieli sobie radzić także uczestnicy dłuższych dystansów. Na Grand Fondo najszybszy był Adam Żuber. – Bardzo gorąco i ciężko. Ale niedługo po starcie odjechałem od stawki i jechałem sam. Co jakiś czas myślałem, żeby zwolnić i jechać w większej grupce, ale ambicja mi na to nie pozwoliła i udało się dojechać do mety – cieszył się kolarz CROSS CARTEL – lubię piaszczyste trasy, bo na co dzień ścigam się w przełajach. Nowa trasa bardzo na plus w porównaniu z poprzednimi latami – mówił Żuber. Drugi czas na Grand Fondo miał Kamil Kuszmider z KK Catena Wyszków, a trzeci Wiktor Gindorowicz UKS Wygoda Białystok. Wśród pań Izabela Pazyna wyprzedziła Anię Wajzer z Sengam Sport Racing Team.

Na dystansie Medio najlepszy czas miał Kacper Cacko z Cozmobike Team, drugi rezultat uzyskał Szczepan Płusa ze Starachowic, a trzeci Wojciech Czajka z Agrochest Team. Wśród pań Katarzyna Radziszewska z MCP Bike Team przed Katarzyną Miętkiewicz z Ocynkowni Śląsk i Agnieszką Wilczyńską z AGH Cycling Team. Nagrody dla najlepszych wręczał Artur Buczyński, Zastępca Burmistrza Wilanowa. – Takiej pogody w historii maratonów w Wilanowie jeszcze nie mieliśmy. Powoli zaczynamy zastanawiać się nad maratonami nocnymi – mówił z uśmiechem – Mimo gorąca cieszymy się z tego wydarzenia, zwłaszcza, że mamy dwa dni z rowerami w Wilanowie. Jutro wyścig szosowy, liczę tylko na mały front w nocy i delikatne ochłodzenie – dodał wiceburmistrz.

Podczas Maratonu Rowerowego Lang Team w Wilanowie rozegrano także specjalną premię Niepodległej, którą wygrali Adam Żuber i Katarzyna Radziszewska. – Wielkie słowa uznania dla wszystkich, którzy walczyli na trasie, nie tylko z rywalami, ale też z pogodą i własnymi słabościami. W sporcie oczywiście ważny jest wynik, zwycięstwo, ale w maratonach cieszymy się z samej jazdy na rowerze, dojechania do mety i świetnej zabawy – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team, który otworzył zawody w Wilanowie.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button