Wielki przyjaciel Fundacji i Voo Voo zagrają na Finale WOŚP w Warszawie

"Z tylu chmur"

Fuzja brzmień z pogranicza mistyki i magii, łączące jazz, z trance’em oraz dźwiękami muzyki pochodzącej z najodleglejszych zakątków świata to esencja twórczości Voo Voo.

W przyszłym roku kapela wystąpi na koncercie z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie i zabierze nas w hipnotyzującą muzyczną wędrówkę.

Założona w 1985 roku kapela pięciokrotnie prezentowała się przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Muzycy tworzący Voo Voo zadebiutowali podczas festiwalu w Jarocinie, a ich pierwsza płyta ukazała się w 1986 roku. Kapela ma na koncie imponujące 28 wydawnictw oraz 9 płyt nagranych podczas występów na żywo. Zespół w wyjątkowy sposób uczcił swoje ćwierćwiecze: na dwóch płytach znalazły się dwa występy Voo Voo z Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Pierwszy z koncertów, nagrany w 2004 roku występ, prezentuje hipnotyzujące połączenie jazzu i transu, okraszone sporą porcją mistrzowskich gitarowych improwizacji. Z kolei druga płyta zawiera koncert Voo Voo z 2009 roku, kiedy dla zgromadzonej przed Dużą Sceną publiczności muzycy zagrali surowsze, przywodzące na myśl rock’and’rollowe granie rodem z lat 80 utwory.

Brzmienie jak i warstwa tekstowa kapeli rozwijała się, a muzycy odważnie eksplorowali zarówno muzykę jazzową czy rockową, jak i dźwięki pochodzące z najróżniejszych stron świata. Fuzja jazzu, rocka, world music z hip-hopem czy transem stała się znakiem rozpoznawczym Voo Voo. Zespół bawi się dźwiękiem, eksperymentuje z połączeniami instrumentów oraz łączy to co nowe – na wskroś współczesne brzmienie muzyki elektronicznej czy hip-hopowej – z tym co stare – dźwięki rodem z tradycyjnej muzyki afrykańskiej, azjatyckiej, czy rodzimym folkiem. Wynikiem jest muzyka, która słuchacza przyciąga, emocjonuje, i fascynuje na dłużej.

Zespół Voo Voo to też wielcy przyjaciele Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W 1998 roku wspólnie z kapelą Jafia stworzyli utwór, który miał stać się aranżacją najbardziej kojarzoną z Letnią Zadymą w Środku Zimy. W 2022 roku kapela zagra w studio i na scenie Finału WOŚP. Koncert kapeli za sprawą internetowej i telewizyjnej transmisji dotrze do najdalszych zakątków globu – wszędzie tam, gdzie wolontariusze po raz 30. będą wspólnie grać na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.

„Z tylu chmur” na 30. Finale WOŚP

Wielki przyjaciel Fundacji WOŚP, muzyk, autor tekstów, radiowiec, człowiek, który grania na gitarze uczył pokolenia festiwalowiczów – Piotr Bukartyk – wystąpi na jubileuszowym, 30. Finale WOŚP w Warszawie.

Piotr Bukartyk (fot. WOŚP)

Wyjeżdżający z festiwalowego pola uczestnicy zabierają ze sobą przesłanie tolerancji w różnorodności, przyjaźni i szacunku dla odmienności. Utwór Bukartyka wykonywany jest przez uczestników warsztatów na Akademii Sztuk Przepięknych, które muzyk prowadzi na festiwalu od 2010 roku. Zakończenie festiwalu to jeden z najbardziej wzruszających momentów trzydniowego spotkania podczas Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Tym razem Piotr Bukartyk zaprezentuje się na scenie 30. Finału WOŚP w Warszawie.

Piotr Bukartyk to kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, radiowiec i konferansjer. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w latach 80-tych ubiegłego wieku, biorąc udział w konkursach i turniejach piosenki autorskiej. Występował na festiwalu w Opolu i zaangażował się we współpracę z kabaretem Pod Egidą. Debiutancką płytę, zatytułowaną „Szampańskie wersety”, wydał w 1997 roku. Pierwszy krążek przyniósł, niespodziewaną dla wokalisty grającego muzykę rockową, nominację do Fryderyka w kategorii dance i techno, bo płyta składała się z 11 utworów parodiujących różne gatunki muzyczne. Artysta ma na koncie 10 albumów studyjnych i jeden krążek nagrany live. Bukartyk nie tylko pisze i wykonuje swoje piosenki, ale też tworzy teksty dla innych artystów. Jego utwory wchodzą w repertuar artystów takich jak Varius Manx, Mieczysław Scześniak czy Andrzej Krzywy.

Muzyk od 11 lat prowadzi warsztaty muzyczne podczas Najpiękniejszego Festiwalu Świata w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. Uczestnicy zajęć uczą się piosenki, którą następnie wspólnie grają na Dużej Scenie na zakończenie festiwalu.

Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.