POLSKA

Wielka Defilada Niepodległości. Próba na stołecznej Wisłostradzie. Utrudnienia dla mieszkańców

W środę, 15 sierpnia 2018 roku odbędzie się Wielka Defilada Niepodległości.

W Święto Wojska Polskiego ulicami Warszawy defiladowym krokiem przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, ulicami przejedzie prawie 200 wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Porażką tej parady będzie pokaz przelotów samolotów dla VIP-ów zamiast śmigłowców, których PiS nie kupił dla wojska. Nad głowami widzowie zobaczą samoloty Gulfstream G550 i Boeinga 737 w asyście F-16.

Defilada zaplanowana jest w innym miejscu. Wcześniej żołnierze maszerowali Al. Ujazdowskimi.

O defiladzie i zamkniętych ulicach dla mieszkańców oraz kierowców możecie przeczytać TUTAJ!

W tym roku, podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wojskowa defilada będzie poruszać się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów, w godzinach 13.00 – 15.00, rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny będzie znajdował się przy parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjmie Andrzej Duda, prezydent RP, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, rządu, w tym Mateusz Morawiecki, premier.

Wielką Defiladę Niepodległości współtworzyć będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz pododdziały reprezentacyjne:
•    Wojsk Lądowych,
•    Marynarki Wojennej RP,
•    Sił Powietrznych,
•    Wojsk Specjalnych,
•    Wojsk Obrony Terytorialnej
•    i Żandarmerii Wojskowej.

Defilada naziemna podzielona zostanie na 3 główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. W defiladzie lotniczej udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Część naziemna defilady
Defilada naziemna i prezentacja elementów uzbrojenia będącego na wyposażeniu armii rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.

Następnie defilować będą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów stworzy łącznie około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Część lotnicza defilady
Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej będzie można zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą  m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550.

Defiladę lotniczą najlepiej obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko – Dąbrowskim.

Próba generalna

Mariusz Błaszczak obserwował w niedzielę 12 sierpnia br. próbę generalną do Wielkiej Defilady Niepodległości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz poinformował o jej organizacji i przebiegu. Przypomniał, że Wojsko Polskie będą reprezentowali w defiladzie przedstawiciele wszystkich formacji – ponad 60 pocztów sztandarowych, ponad 200 pojazdów wojskowych i ponad sto samolotów i śmigłowców weźmie udział w defiladzie.

– Doszliśmy do wniosku, że to nowe miejsce umożliwi z jednej strony pełniejszą prezentację Wojska Polskiego dysponującego sprzętem i poszczególnych formacji wojskowych, ale także da możliwość lepszego odbioru defilady i tego, aby więcej Warszawiaków i tych wszystkich, którzy odwiedzą stolicę 15 sierpnia, mogło obserwować defiladę i poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Wielka Defilada Niepodległości to ważne wydarzenie, które powinno napawać dumą każdego Polaka:

– To będzie wielka defilada, wielkie wydarzenie,  które warto obserwować bezpośrednio.  Serdecznie wszystkich zapraszam. Niech Święto Wojska Polskiego będzie radosnym świętem –  poczujmy dumę z tego, że Wojsko Polskie jest z nami i że przez wszystkie wydarzenia historyczne dbało o bezpieczeństwo Polski i Polaków.
 
Mariusz Błaszczak zapowiedział również udział rekonstruktorów historycznych w defiladzie:

– Będzie prawie 900 rekonstruktorów, przedstawicieli różnych stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych.  Zaprezentowane będą oddziały nawiązujące do historii naszego kraju,  1050 – letniej historii. Będziemy mogli zobaczyć zarówno wojów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, rycerzy spod Grunwaldu,  husarzy spod Wiednia, ale także ułanów z czasów Księstwa Warszawskiego, powstańców z czasów Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego, a również legionistów.  Sprzed 100 lat także będziemy mogli zobaczyć przedstawicieli formacji z dwudziestolecia międzywojennego, powstańców warszawskich i żołnierzy wyklętych – wyliczał szef MON.

Minister przypomniał, że po zakończeniu defilady 15 sierpnia odbędzie się piknik żołnierski na błoniach stadionu PGE Narodowy. Będzie tam można zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy uczestniczący w defiladzie, a także posmakować żołnierskiej grochówki i porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego.
(własne,MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button