Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta.
Certyfikat przyznaje Światowa Organizacja Zdrowia. Tytuł potwierdza wieloletnie zaangażowania miasta w działania na rzecz zdrowia mieszkańców.
-Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które obecnie posiada taki certyfikat. WHO przyznało go w sumie 28 miastom europejskim. Oprócz Łodzi w tej grupie znajdziemy m.in. Kopenhagę, Liverpool czy Wiedeń. Certyfikat potwierdza zaangażowanie samorządu w działania na rzecz zdrowia mieszkańców. Przy czym zdrowie rozumiane jest tu szeroko – jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny – mówi Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.
Jakie obszary Światowa Organizacja Zdrowia uważa za ważne dla zdrowia publicznego?
- inwestowanie w ludzi,
- planowanie urbanistyczne, czyli miejsca, gdzie ludzie funkcjonują,
- zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta,
- jakość usług i dostęp do nich, m.in. opieka społeczna,
- bezpieczeństwo – przestrzeń miejska oraz relacje międzyludzkie, wsparcie w sytuacjach kryzysowych, w tym bezpieczeństwo zdrowotne,
- środowisko.
Każde miasto z tych powyższych może wybrać obszary priorytetowe. Łódź zdecydowała się zaprezentować swoje działania w 3 poniższych tematach:
- zdrowe starzenie się,
- działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
- profilaktyka uzależnień.
I tak chociażby w przypadku seniorów tych działań jest szereg: rozrastające się centra zdrowego i aktywnego seniora, wydarzenia dedykowane seniorom, np. Senioralia, Miejska Karta Seniora dająca prawa do zniżek, Pudełko i Karta Życia.
Certyfikat potwierdza, że Łódź dba o jakość życia swoich mieszkańców w sposób zrównoważony, inwestując nie tylko w infrastrukturę, ale również w kapitał ludzki.
(UMŁ)