POLSKA

Westerplatte. Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Westerplatte

1 września na Westerplatte rozpoczęły się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Chcę zwrócić się do wszystkich rodaków, niezależnie od sympatii i poglądów, żeby takie miejsca jak Westerplatte były miejscami zgody – zwrócił się do zebranych pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża premier RP Mateusz Morawiecki. O pierwszeństwo w życiu publicznym zaufania, a nie wrogości zaapelował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Dźwięk syren alarmowych u stóp rozświetlonego pochodniami Pomnika Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte rozległ się o godz. 4.45, w 79 lat po rozpoczęciu ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który zapoczątkował II wojnę światową.

Gdy syreny umilkły, oddano głos obrońcom Westerplatte. Ich wspomnienia zabrzmiały z ekranu, w tle prezentowane były zdjęcia z dni oblężenia.

Apel rekonstruktorów pod Cmentarzykiem Obrońców Westerplatte, oddanie hołdu poległym, złożenie kwiatów i salwa honorowa – te wydarzenia odbyły się o godz. 10.00 na Westerplatte i dały początek nieoficjalnym uroczystościom związanym z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej. „Spotkanie z Historią” na Westerplatte w sobotę i niedzielę, 1-2 września

Historia

O godzinie 4:45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września. Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej 16 Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Westerplatte. Spotkania z historią Pokazy rekonstruktorów

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr 1 na Westerplatte i inne obiekty na półwyspie staną się bohaterami corocznego festiwalu „Spotkań z Historią” zorganizowanego z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas dwóch dni odbędzie się szereg pokazów rekonstruktorów nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w 1939-1945 r.

Tegoroczna edycja festiwalu, która rozegra się w sobotę i niedzielę z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, będzie miała bardziej rozbudowaną formułę niż jej zeszłoroczna odsłona. Widzowie zobaczą cztery duże pokazy pirotechniczno-rekonstrukcyjne nawiązujące do obrony półwyspu przed niemiecką agresją w dniach 1-7 września 1939 r., a także szereg mniejszych scenek na terenie całego Westerplatte. Udział w festiwalu weźmie ok. 100 rekonstruktorów z całego kraju zrzeszonych w kilku grupach rekonstrukcyjnych.

Pierwszy dzień „Westerplatte – Spotkania z historią” rozpoczął o godzinie 10:00 apelem rekonstruktorów przy Cmentarzyku Obrońców Westerplatte. O godzinie 12:00 i 19:00 odbędą się dwa z czterech głównych pokazów z użyciem ładunków pirotechnicznych. W południe rekonstruktorzy zainscenizują potyczkę przy Wartowni nr 1, a wieczorem zgromadzeni widzowie będą mogli zobaczyć bombardowanie ruin Nowych Koszar.

2 września odbędą się dwa pozostałe główne pokazy z użyciem pirotechniki. Głównym bohaterem pierwszej inscenizacji, która odbędzie się o godz. 12:00, będzie placówka „Fort”. Jej obrońcy będą odpierać niemiecki atak wzdłuż plaży. O godz. 16:00 rekonstruktorzy przeniosą się pod Wartownię nr 1.

Podczas dwóch dni będzie można zobaczyć mniejsze inscenizacje rekonstruktorów na terenie całego półwyspu, a także odbyć przejażdżkę drezyną, skosztować tradycyjnej, wojskowej kuchni przygotowanej według dawnych przepisów, czy też nieodpłatnie zwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte – oddział Muzeum Gdańska.

Program

1 września, godz. 10:00-20:00

10:00 – apel rekonstruktorów pod Cmentarzykiem Obrońców Westerplatte, oddanie hołdu, złożenie kwiatów, salwa honorowa
12:00 – pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1
19:00 – pokaz pirotechniczno-rekonstruktorski „bombardowanie” – rejon Nowych Koszar
10:00-19:00
– pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego, połączone z pokazami dynamicznymi „Polacy na frontach II wojny światowej”
– aktywne zwiedzanie Westerplatte
– scenki potyczek polskiej załogi z niemieckimi patrolami, próbnych alarmów bojowych, strzałów z dział, etc.
– kuchnia polowa (płatna, do wyczerpania zapasów)
– darmowe zwiedzanie Wartowni nr 1

2 września, godz. 10:00-17:00

12:00 – pokaz rekonstrukcyjny w rejonie placówki Fort – załoga Westerplatte odpiera atak niemiecki skierowany wzdłuż plaży
16:00 – pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1
10:00-17:00
– pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego, połączone z pokazami dynamicznymi „Polacy na frontach II wojny światowej”
– scenki potyczek polskiej załogi z niemieckimi patrolami, próbnych alarmów bojowych, strzałów z dział, etc.
– aktywne zwiedzanie Westerplatte
– kuchnia polowa (płatna, do wyczerpania zapasów)
– darmowe zwiedzanie Wartowni nr 1 na Westerplatte
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button