INNE

Weekend z Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. UNICEF Kids Aquathlon. Atrakcje dla mieszkańców

Znani muzycy, aktorzy, gwiazdy telewizji i sportu, a wraz z nimi prawie 4 tysiące amatorów z niemal 50 krajów świata.

Do tego masa atrakcji dla kibiców, muzyka na żywo, pikniki dla mieszkańców, kino letnie i spektakularna meta na Plaży Miejskiej w Gdyni. To wszystko czeka podczas pierwszego weekendu sierpnia.

Tegorocznym Ambasadorem Enea IRONMAN 70.3 Gdynia została piosenkarka Katarzyna Stankiewicz, która w sobotę zadebiutuje w zawodach triathlonowych, na dystansie sprinterskim.

– To będzie w ogóle mój pierwszy udział w imprezie sportowej. Trema jak przed występem na scenie. Wierzę jednak, że wszystko dobrze się ułoży i szczęśliwa wbiegnę na metę. Szykuję się do tego startu od paru miesięcy i bardzo polubiłam to, co sport robi z moim ciałem i umysłem – powiedziała na konferencji prasowej Katarzyna Stankiewicz, piosenkarka, ambasadorka zawodów.

Rok 2018 organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia ogłosili „Rokiem Muzyki w triathlonie”. Katarzyna Stankiewicz wraz z zespołem Varius Manx nagrała utwór „Breath”, który stał się hymnem tegorocznych zawodów. W tym roku, poza dopingiem fantastycznych gdyńskich kibiców, na uczestników czeka też ogromna dawka muzyki. Przy trasie biegowej staną sceny muzyczne, na których grać będzie na żywo kilkanaście zespołów.

– Gdynia słynie z niesamowitej atmosfery. To właśnie kibice i zawodnicy tworzą ten niezwykły klimat. Cieszymy się, że gdyński triathlon przyciąga coraz więcej zawodników z zagranicy. Jestem przekonany, że będą chcieli tu wracać – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Na starcie tegorocznego Enea IRONMAN 70.3 Gdynia będziemy mogli zobaczyć czołowych reprezentantów tej dyscypliny na świecie. Niesamowicie ciekawie zapowiada się rywalizacja wśród pań. Mirinda Carfrae (AUS) i Daniela Ryf (SWI) mają na swoim koncie po trzy tytuły Mistrzyni Świata na dystansie IRONMAN. Wśród mężczyzn pasjonująco zapowiada się pojedynek Tima O’Donnella (USA) z Nilsem Frommhooldem (GER). Ten drugi wygrał już raz w Gdyni w 2015 roku. W niedzielę poznamy też nowego Mistrza Polski na dystansie IRONMAN 70.3.

Z okazji zawodów piknik z atrakcjami dla całych rodzin zostanie zorganizowany także dla mieszkańców dzielnicy Chwarzno – Wiczlino. Przez cały weekend na skwerze Kościuszki działać będzie ponadto strefa EXPO, gdzie swoją ofertę będzie prezentować niemal 50 wystawców.

Zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia rozpoczynają się już w piątek, 3 sierpnia. Tego dnia odbędzie się Kids Aquathlon, czyli zawody dla dzieci rozgrywane w formule pływania i biegu. Impreza rozgrywana jest we współpracy z UNCIEF pod hasłem ZaWody dla Afryki. Kwota 10 złotych z każdego pakietu startowego przekazana zostanie UNICEF na budowę studni z wodą pitną w Afryce.

W sobotę, 4 sierpnia ponad 1000 zawodników zmierzy się z dystansem sprintu. Wśród nich będzie między innymi Katarzyna Stankiewicz, Tomasz Karolak, a także prezydent Gdynia Wojciech Szczurek, który wystartuje w sztafecie. Zawodnicy będą mieli do pokonania 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze oraz 5 kilometrów biegiem.

W niedzielę, 5 sierpnia o godz. 8.00 na start dystansu IRONMAN 70.3 wyruszą zawodnicy elity sportowej. Chwilę po nich do wody wbiegną zawodniczki PRO, a później ponad 2000 triathlonistów z całego świata. Do pokonania będą mieli 1,9 km pływania, 90 km roweru i 21 km biegu. Pierwszy zawodnik spodziewany jest na mecie około godziny 11.50. Poza rywalizacją największych sportowych nazwisk warto będzie śledzić też wynik „Pojedynku nie na żarty”. Charytatywnie, na rzecz UNICEF, ścigać będzie się ze sobą dwójka kabareciarzy: Tomasz Jachimek i Robert Motyka.

KIDS AQUATHLON – ZAWODY DLA AFRYKI i POJEDYNEK NIE NA ŻARTY

Kilkaset dzieci z całej Polski weźmie udział w wyjątkowej imprezie sportowej na rzecz UNICEF. Kids Aquathlon będzie częścią triathlonowych zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia rozgrywanych 3-5 sierpnia w Gdyni, w ramach których odbędzie się również „Pojedynek nie na żarty”.

200 mln godzin. 8,3 mln dni. 22 800 lat. To całkowity czas, który każdego dnia miliony dzieci poświęcają na codzienną wyprawę do ujęć wody. Czas, który powinien być przeznaczony na rozwój, edukację i zabawę przeznaczają na dotarcie do źródeł życiodajnego napoju.

3 sierpnia na Plaży Miejskiej w Gdyni odbędzie się Kids Aquathlon „ZaWody dla Afryki” organizowany w ramach zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Kilkaset dzieci z całej Polski weźmie udział w zawodach na rzecz swoich rówieśników. Z każdej opłaty startowej, na akcję UNICEF, przekazane zostanie 10 złotych.

Uzyskane w ramach biegu pieniądze zostaną przeznaczone na zakup i instalację pomp wodnych w tych regionach Afryki, gdzie dostęp do czystej wody pitnej jest utrudniony. Działania UNICEF będzie można w trakcie weekendu wesprzeć dwutorowo. Dorośli, poprzez obecnych w trakcie wydarzenia fundraiserów, mogą przystąpić do programu UNICEF 365, a najmłodsi mogą wystartować w ZaWodach dla Afryki. Zapisy online trwają do 27 lipca na stronie slotmarket.pl.

Pojedynek nie na żarty

W trakcie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, w niedzielę 5 sierpnia, odbędzie się charytatywny pojedynek na rzecz UNICEF. Na starcie zawodów stanie dwóch znanych artystów kabaretowych – Tomasz Jachimek i Robert Motyka. Niezależnie od tego, który pierwszy wbiegnie na metę i tak zwyciężą dzieci, na rzecz których działa UNICEF.

Panowie ostro trenują do swojego startu. Kabareciarze do pokonania będą mieli 1,9 kilometrów pływania, 90 kilometrów etapu kolarskiego i 21 kilometrów biegu po ulicach Gdyni.

– Jestem chwilę po triathlonie w Piasecznie. Uznaliśmy z trenerem, że nie będą to zwykłe zawody i traktujemy je jako mocne przygotowanie pod start w Gdyni. W bardzo trudnych warunkach, kiedy lało i wiało udało się poprawić życiówkę o 8 minut! – mówi Tomek Jachimek. – Enea IRONMAN 70.3 Gdynia to taki dystans, że nie chodzi o to, żeby wygrać. Najważniejsze to dotrzeć do mety, nie przerwać wyścigu i pokonać te wszystkie górki na około Gdyni. Trzeba przetrwać rower, a to moja najsłabsza konkurencja. Patrzę więc na ten start w umiarkowanym optymizmem. A Robertowi radzę, żeby nie trenował, poszedł na piwo i odpuścił. A tak na poważnie to i jemu i pozostałym startującym, zwłaszcza debiutantom, z serca radzę, żeby się nie załamywali, bo na trasie na pewno będą mieć jakieś kryzysy. Ale za tą ścianą, którą mogą napotkać, jest miły i sympatyczny świat i nie ma co rezygnować – dodaje.

W ramach „Pojedynku nie na żarty” organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia przekażą kwotę 15 000 złotych na rzecz UNICEF. Zależnie od tego, który z zawodników pierwszy wbiegnie na metę środki zostaną przekazane na wybrane potrzeby najmłodszych. Cel Tomasza Jachimka to „Uśmiech dla sportu” – wsparcie zakupu sprzętu sportowego dla potrzebujących dzieci. Cel Roberta Motyki to „Uśmiech dla edukacji” – wsparcie zakupu materiałów edukacyjnych.

Ironman dla mieszkańców Gdyni

Kino letnie, skimboard, pokazy tańca hula, warsztaty z lepienia zamków z piasku dla dzieci i wiele innych atrakcji przygotowali organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w ramach Strefy Rodzinnej. Ta, w dniach 3-5 sierpnia, znajdować się będzie na plaży miejskiej w Gdyni. Z okazji imprezy sportowej IRONMAN osobny piknik z atrakcjami dla całych rodzin zostanie zorganizowany także dla mieszkańców dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Impreza sportowa Enea IRONMAN 70.3 Gdynia to nie tylko zawody dla najwytrwalszych. To także moc atrakcji dla mieszkańców Gdyni.

Z okazji Enea IRONMAN 70.3 Gdynia na plaży miejskiej wyrosną palmy, a dla kibiców i plażowiczów odbędą się pokazy tańca Hula, tradycyjnego tańca hawajskiego. Dlaczego? Bo to właśnie Hawaje są kolebką światowego triathlonu. A w tym roku mija 40 lat od pierwszych, historycznych zawodów IRONMAN.

Nie lada atrakcją będą również warsztaty z lepienia zamków z piasku dla dzieci, które są zaplanowane na sobotę i niedzielę (4-5 sierpnia). Oprócz tego przez cały weekend w Strefie Rodzinnej będzie można bezpłatnie korzystać z wielu innych atrakcji m.in. skimboardu, trampoliny czy basenu z piłeczkami. A w strefie animacji dla najmłodszych także malowanie buziek i wielkie bańki mydlane.

Strefa Rodzinna to także Kino Letnie z Wiśniowski. W piątek, 3 sierpnia o godz. 21.00 na plaży miejskiej w Gdyni zostanie wyświetlony film „Najlepszy”, który zdobył nagrodę publiczności na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. To niezwykła historia Jerzego Górskiego, który wyszedł z narkomanii i zdobył tytuł mistrza świata na dystansie Double IRONMAN. Natomiast w sobotę, 4 sierpnia o godz. 21.00 będzie można zobaczyć „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”, dramat biograficzny opowiadający losy tenisowej rywalizacji Björna Borga i Johna McEnroe’a podczas Wimbledonu w 1980 roku.

Ponadto w niedzielę, 5 sierpnia – dzięki organizatorom Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, Rada Dzielnicy Chwarzno Wiczlino zorganizuje już po raz drugi Piknik Rodzinny IRONMAN Gdynia Zachód 2018… i to nie jeden, a dwa.

Lokalizacja pierwszego: ul. Okrężna (Stare Chwarzno) w godzinach 11.00-14.00.
Na terenie rekreacyjnym przy ul. Okrężnej (rejon siłowni na świeżym powietrzu w części przyleśnej) wśród bezpłatnych atrakcji dla mieszkańców dzielnicy Chwarzno-Wiczlino będą zabawki dmuchane, zajęcia sportowe dla najmłodszych, stanowisko grillowe, muzyka wraz z animatorem oraz zawody sprawnościowe, w których do wygrania będą nagrody rzeczowe.

Lokalizacja drugiego: pętla przy Sokółce w godzinach 12.00-18.00.
Na terenie przy pętli autobusowej Sokółka wraz z terenami rekreacyjnymi znajdującymi się w sąsiedztwie odbędą się zawody sprawnościowe dla młodszych i starszych nawiązujące do tradycji dzielnicy m.in. rzut podkową, wbijanie gwoździ w pieńki, rzut kaloszem, rzut lassem, rodzinny wyścig w workach czy przeciąganie liny. Podobnie jak zawodnicy IRONMAN będzie można wziąc udział w dyscyplinach rowerowych … ale przy użyciu roweru odwrotnego! Dla odważnych skoki na trampolinach, dla młodszych uczestników miasteczko dmuchane składające się z 6 elementów w tym szalonego wipe-outa. W strefie relaksu uczestnicy będą mogli nabrać sił na kolejne atrakcje jedząc świeże owoce i dania z grilla. Przygotowane wydarzenia przeniosą część emocji związanych z IRONMAN do samego serca Chwarzna Wiczlina.
(UMG,org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button