POLSKAŚWIAT

Watykan. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na audiencji u papieża Franciszka

Watykan

Marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki został w sobotę, 8 stycznia br. przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Jak powiedział dziennikarzom Marszałek, był to dla niego zaszczyt i honor, aby móc osobiście podziękować za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz Matki Róży Czackiej, twórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach. Marszałek Senatu przywołał przy tej okazji fakt, iż to Senat RP ustanowił rok 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia, jak również podjął okolicznościową uchwałę dla uczczenia beatyfikacji. Poinformował on, że te dokumenty przekazał Ojcu Świętemu. Podkreślił, że duch i nastrój audiencji utwierdził go w przekonaniu, że papież Franciszek jest wielkim przywódcą Kościoła.

Marszałek Tomasz Grodzki opowiedział dziennikarzom o tematach poruszonych w trakcie rozmowy z Ojcem Świętym, w tym także torakochirurgicznych, ponieważ jako dziecko Franciszek był pacjentem chirurgii klatki piersiowej.

Marszałek Senatu podkreślił, że orientacja Ojca Świętego w sprawach polskich jest znakomita.

Watykan. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka (fot. ©Vatican Media)

Szczególną uwagę Ojciec Święty zwrócił na słabnącą dzietność w Europie i Polsce. Jak poinformował Marszałek Senatu, zgodzono się, że diagnoza jest postawiona, ale propozycje leczenia są dalekie od finalizacji. Podkreślił, że papież ma przesłanie dla Polski i dla Europy: „musimy coś zrobić, aby Europa nie umarła i aby rodziło się więcej dzieci”.

Poruszono też kwestię uchodźców, nie tylko w kontekście Polski, ale „w kontekście rozróżnienia obowiązku obrony granic, który jest poza dyskusją , z humanitarnym, chrześcijańskim podejściem do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci”.

Marszałek Senatu powiedział, że kolejna kwestia dotyczyła „agresywnych zapędów Rosji w stosunku do Ukrainy”, czym Ojciec Święty się bardzo martwi. Zdaniem Marszałka Tomasza Grodzkiego, aczkolwiek to nie było wprost powiedziane, dyplomacja watykańska czyni pewne wysiłki , aby to napięcie na granicy między tymi krajami zniwelować.

Marszałek Senatu powiedział, że papież Franciszek jako meloman niezwykle ucieszył się z daru, jakim były płyty winylowe z nagraniami kompozytorów polskich., Góreckiego, Pendereckiego i Paderewskiego, jednego z ojców niepodległości Polski, który stworzył przepiękną symfonię „Polonia”. Była ona niewykonywana przez lata, a ostatnio została odtworzona przez polskiego dyrygenta przy pomocy Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że otrzymał od papieża oficjalny medal na 9. rocznicę jego pontyfikatu, zbiór encyklik i adhortacji apostolskich, orędzie Ojca Świętego na 55. Światowy Dzień Pokoju z 1 stycznia 2022 r. i album „Why are you afraid? Have you No faith?”. Dla Senatu przeznaczył on metaloplastykę „RIEMPIAMO LE MANI DI ALTRE MANI” – przedstawiającą splecione dłonie, „symbolizującą to, że jako ludzie powinniśmy je sobie podawać”.

Watykan. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka (fot. ©Vatican Media)

Na zakończenie papież Franciszek spotkał się z całą polską delegacją, w tym z małżonką Marszałka Senatu, a także z ambasadorem Polski przy Watykanie Januszem Kotańskim.

Po spotkaniu z papieżem Franciszkiem Marszałek złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra. Odwiedził także Bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, gdzie złożył kwiaty przed tablicą, poświęconą bł. prymasowi Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Bazylika ta była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia, a tablica odnowiona została z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(Senat)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button