Przywódcy USA i Unii Europejskiej spotkali się w Białym Domu.
Zakomunikowali, że będą „przeciwko podmiotom z państw trzecich, które wspierają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie”.
Prezydent USA Joe Biden, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel chcą, aby Chiny naciskały na Moskwę, która ma powstrzymać agresję.
Część wspólnego oświadczenia:
„Stany Zjednoczone, Unia Europejska i jej państwa członkowskie, reprezentujące prawie 800 milionów obywateli, zjednoczonych naszymi wartościami i połączonych najbardziej dynamicznymi stosunkami gospodarczymi na świecie, potwierdzają nasze zaangażowanie na rzecz partnerstwa transatlantyckiego, które przyniesie korzyści wszystkim naszym obywatelom.
President Biden welcomed European Council President Charles Michel and European Commission President Usula von der Leyen for the second U.S. – EU Summit since @POTUS took office. The leaders discussed tackling global challenges together – including support for Israel and Ukraine. pic.twitter.com/4KAs8n5xL6
— The White House (@WhiteHouse) October 20, 2023
Od ostatniego szczytu USA-UE w czerwcu 2021 r. świat zmienił się w bezprecedensowy sposób, a my w odpowiedzi podjęliśmy ambitne kroki. Wspólnie pracujemy nad zapewnieniem pokoju, stabilności i dobrobytu w regionie i na całym świecie, w tym poprzez nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy. Pogłębiamy naszą współpracę, aby odzwierciedlić palące wyzwania i możliwości naszych czasów – wzmacniając nasze bezpieczeństwo gospodarcze; wspieranie niezawodnych, zrównoważonych, niedrogich i bezpiecznych transformacji energetyki w naszych gospodarkach i na całym świecie; wzmacnianie multilateralizmu i współpracy międzynarodowej; oraz wykorzystywanie technologii cyfrowych do działania na rzecz, a nie przeciwko naszym wspólnym wartościom, jakimi są demokracja, poszanowanie praw człowieka i praworządność. Jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek.”
Oświadczenie von der Leyen, Michele’a i prezydenta Bidena na początku szczytu UE-USA
„A propos osobistych więzi transatlantyckich: moja prababcia pochodziła z Południowej Karoliny, a ona przeprowadziła się odwrotnie do Niemiec i wyszła za mąż za mojego pradziadka. Krótko mówiąc: dziś jestem dumną matką dwójki obywateli amerykańskich. A ponieważ ci obywatele amerykańscy znów mają już dzieci, jestem także dumną babcią jednego obywatela amerykańskiego. Mamy więc wiele osobistych powiązań transatlantyckich.
Panie Prezydencie, chcę panu podziękować za niezwykłą wizytę w Izraelu. Ważne jest okazanie solidarności z Izraelem, ofiarą najgorszego ataku od czasu Shoah. Izrael ma prawo do samoobrony zgodnie z prawem humanitarnym. Ja też byłem w Izraelu, dokładnie tydzień temu, poszedłem do kibucu Kfar Azza. To co zobaczyłem było barbarzyństwem. Nie można wystarczająco podkreślić wpływu, jaki wywarło to na społeczeństwo izraelskie. Stoimy po stronie Izraela i przeciwstawiamy się terrorowi.
These conflicts show: democracies must stand together.
Also when it comes to fighting climate change,
fostering smart investments in emerging economies,
upholding a rules-based international order.
Happy to be in Washington to continue strengthening our ???????????????? relationship. pic.twitter.com/qF1YTyquTF
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 20, 2023
Jednocześnie Palestyńczycy również cierpią z powodu terrorystycznych działań Hamasu. Jak oboje powiedzieliśmy, Hamas nie reprezentuje narodu palestyńskiego. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska znacznie zwiększają pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Gazie. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na ich cierpienia i musimy także aktywnie działać, aby zapobiec regionalnej eskalacji. Szczególnie niepokoję się Iranem i jego pełnomocnikami. Wszyscy byliśmy świadkami incydentów z udziałem rakiet i dronów z Jemenu, potencjalnie wymierzonych w Izrael. Nikt nie powinien wykorzystywać tej sytuacji.
Chciałbym też podkreślić: wydarzenia na Bliskim Wschodzie nie odwrócą naszej uwagi od naszego niezachwianego wsparcia dla Ukrainy. Udzieliliśmy już Ukrainie pomocy o wartości prawie 90 miliardów dolarów. Obejmuje to wsparcie finansowe na utrzymanie państwa i gospodarki, sprzęt wojskowy, pomoc humanitarną oraz wsparcie dla czterech milionów uchodźców. W ciągu najbliższych czterech lat zamierzamy przekazać kolejne 50 miliardów euro. Ważne, aby Ukraina miała przewidywalność.
In parallel, we will continue our rock-solid support to Ukraine.
We have already provided assistance worth almost 90 billion dollars.
And we aim to provide another 50 billion in the next four years. pic.twitter.com/UHgDE7Eubp
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 20, 2023
Poprzez nasze wspólne działania upewniamy się również, że zdolność Rosji do prowadzenia wojny zostanie w jak największym stopniu ograniczona, a osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Putin ostatecznie poniesie porażkę. Wprowadza Rosję w ziemię.
Te konflikty pokazują: demokracje muszą trzymać się razem. Dotyczy to również innych dużych wyzwań, takich jak: walka ze zmianami klimatycznymi, wspieranie inteligentnych inwestycji w gospodarkach wschodzących czy utrzymanie naszego porządku międzynarodowego opartego na zasadach.
Dlatego bardzo się cieszę, że mogę tu dzisiaj być, aby omówić wszystkie te tematy z naszymi przyjaciółmi, Stanami Zjednoczonymi.”