RÓŻNOŚCI

Warszawskie ZOO ma już 95 lat. Mieszka tam 13 tys. zwierząt z ponad 500 gatunków

Stolica

Dokładnie 95 lat temu został otwarty Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

W ramach jubileuszu na bramie wejściowej od strony ul. Ratuszowej odsłonięto nową tablicę z imionami patronów placówki. Decyzją Rady m.st. Warszawy zostali nimi Antonina i Jan Żabińscy.

Małżeństwo Żabińskich bardzo mocno wpisało się w historię Warszawskiego ZOO. To dzięki nim placówka wzbogaciła się o nowe gatunki zwierząt i nowe obiekty. Jan Żabiński przez wiele lat był też dyrektorem ogrodu zoologicznego.

– Państwo Żabińscy z wielką pasją organizowali Warszawskie ZOO, a później ratowali je ze zniszczeń wojennych. Wykazali się także ogromnym heroizmem podczas II wojny światowej, ratując Żydów z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej. A mimo to, nie uważali się za bohaterów. Dlatego bardzo się cieszę, ze dziś możemy ich uhonorować – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Decyzją Rady m.st. Warszawy Antonina i Jan Żabińscy od 1 stycznia 2023 r. są patronami ZOO. Od dzisiaj informuje o tym nowa tablica, która wita odwiedzających przy bramie od strony ul. Ratuszowej.

­– Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że Warszawski Ogród Zoologiczny nosi imię Antoniny i Jana Żabińskich. Kiedy Antonina opuściła ZOO, napisała w liście do Jana, że już niedługo nikt nie będzie pamiętał o niej oraz o tym, że zostawiła tutaj ogromną część swojego serca. Stało się jednak inaczej, za co serdecznie dziękuję – mówiła Anna Żabińska, wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich.

Jubileuszowe atrakcje dla zwiedzających

Na odwiedzających Warszawskie ZOO od rana czekała moc atrakcji. W Ptaszarni można było wziąć udział w teście wiedzy o ogrodzie zoologicznym lub wspólnie z wolontariuszami wykonać jubileuszową przypinkę, a w Słoniarni posłuchać historycznych opowieści o ZOO i spróbować urodzinowego tortu. Zaplanowano także zwiedzanie Willi Żabińskich.

Warszawskie ZOO kończy 95 lat (fot. E. Lach/UMW)

Warszawskie ZOO współcześnie

Obecnie Warszawski Ogród Zoologiczny ma pod opieką niemal 13 tys. zwierząt z ponad 500 gatunków. Mieszkańcy stolicy bardzo chętnie je odwiedzają. Tylko w ubiegłym roku w ZOO gościło niemal milion osób!

Jesteśmy dumni, że nasze ZOO istnieje już 95 lat. Chcemy dalej inwestować w to miejsce. Trwają już prace projektowe na obiekt dla niedźwiedzi polarnych oraz wybiegi dla lwów i tygrysów. Podpisaliśmy też umowę na projekt nowej małpiarni. Myślę, że patroni tego miejsca – Antonina i Jan Żabińscy – ucieszyliby się z tego, jak dziś wygląda ZOO i jak się rozwija – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Aby zapewnić zwierzętom Warszawskiego ZOO odpowiednie warunki i opiekę, konieczne są inwestycje w placówkę. Dlatego bardzo się cieszę, że na ostatniej sesji Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przyznaniu dodatkowego pół miliona złotych na rzecz stołecznego ogrodu zoologicznego – mówiła Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button