Warszawski Miesiąc Różnorodności. „Budowanie mostów”

Europejski Miesiąc Różnorodności

„Budowanie mostów” – to hasło obchodzonego w maju Europejskiego Miesiąca Różnorodności.

Warszawa włącza się w obchody organizując konferencje, spektakle, pokazując filmy i zapraszając do bibliotek prezentujących literaturę o tematyce równościowej.

Maj jest Europejskim Miesiącem Różnorodności. To czas promowania różnorodności społecznej zarówno w miejscach pracy, jak i w całych społecznościach. Zwracamy uwagę na zwiększanie widoczności różnych grup ludzi, szczególnie tych narażonych na wykluczenie. Różnorodność jest wartością współczesnego świata, a polityka równego traktowania pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństw. Warszawa dostrzega w tym swój potencjał i chce z niego korzystać.

Budujemy mosty

Firmy, organizacje, instytucje i miasta włączają się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności organizując wydarzenia tematyczne. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Budowanie mostów” pomiędzy osobami, organizacjami i instytucjami, którym bliski jest temat różnorodności i równego traktowania.

– Chcemy podkreślić znaczenie różnorodności społecznej i włączania w działania miasta wszystkich mieszkańców i mieszkanek. W ramach Warszawskiego Miesiąca Różnorodności miejskie instytucje, organizacje społeczne oraz pracodawcy organizują wydarzenia, które zwracają uwagę na to, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka i równe traktowanie wszystkich bez względu na ich kolor skóry, wyznanie, pochodzenie etniczne i inne cechy – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Warszawa za kilka dni przystąpi do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy, której patronuje Komisja Europejska, a do której dołączają pracodawcy z sektorów biznesu, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i samorządowej oraz świata nauki. Warszawa jako pracodawca podkreśli w ten sposób swoje zobowiązanie do prowadzenia polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Miasto zyska możliwość wymiany doświadczeń z innymi pracodawcami i organizacjami zainteresowanymi budowaniem włączających miejsc pracy.

– Dbając o różnorodność wewnątrz organizacji, chcemy zwrócić uwagę urzędniczek i urzędników zarówno na relacje między sobą jak i na ich relacje z mieszkankami i mieszkańcami. Dążymy do tego, aby Warszawa była otwartą i nowoczesną metropolią. Aby każda osoba czuła się tu u siebie i bezpiecznie. Aby nie odczuwała zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem i miała szansę rozwijać swój potencjał. Dlatego miesiąc temu przyjęliśmy w Warszawie Politykę różnorodności społecznej – mówi dyr. Zdrodowska.

Rada m.st. Warszawy przyjęła ten dokument 7 kwietnia tego roku. Mowa w nim o otwartości na drugiego człowieka, zrozumieniu dla perspektyw innych niż własna, włączaniu i solidarności. Wartości te są niezwykle ważne dla Warszawy – szczególnie teraz, gdy do stolicy przyjeżdża coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie, przez co miejska społeczność staje się coraz bardziej zróżnicowana. A Polityka ma między innymi pomóc w zarządzaniu różnorodnością społeczną miasta.

Europejski Miesiąc Różnorodności obchodzony jest w całej Europie. Świętu patronuje Komisja Europejska. Ważne wydarzenia odbywają się między innymi w Brukseli, Lizbonie i Wiedniu. Bruksela organizuje 14 maja całodniowy festiwal Miasto Różnorodności”, podczas którego przewidziane są zabawy i zajęcia dla dzieci oraz młodzieży i prezentacje folkloru oraz kuchni z różnych stron świata. Lizbońska Akademia Nauk zaprasza w maju na konferencję „Różnorodność kulturowa dla dialogu i rozwoju”. W jej ramach zaplanowano cykl spotkań online. Poruszone zostaną na nich m.in. tematy zarządzania różnorodnością, ekonomii społecznej, różnorodności w miejscu pracy i zrównoważonego rozwoju. Zaś Wiedeń kontynuuje swoją tradycję i 7 maja zorganizował już po raz 14. „Bal Różnorodności”. Formuła wydarzenia – wystawny wieczór – pozwala zwiększyć widoczność marginalizowanych osób i grup społecznych.

Stolica zaprasza na Warszawski Miesiąc Różnorodności.

LISTA WYDARZEŃ

Wydarzenia organizowane przez warszawskie organizacje i instytucje kultury w czasie Warszawskiego Miesiąca Różnorodności:

Konferencja „Miasto i jego usługi zaprojektowane uniwersalnie. Czyli jak?”

Konferencja on-line z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności, 19 maja, godz. 9:00 – 14:00. Zapisy na konferencję na stronie Warszawskiej Akademii Dostępności.

Spektakle w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy

– „Człowiek z la Manchy”, 15 maja, godz. 19:00, spektakl na scenie im Gustawa Holoubka (pl. Defilad 1)

– „I że cię nie opuszczę”, 25 maja, godz. 19:00, spektakl na Scenie Przodownik (ul. Olesińska 21)

Spektakle w Teatrze Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego

(ul. Marszałkowska 138)

Filmy w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

(al. Ujazdowskie 20)

Półka Różnorodności w warszawskich bibliotekach

Biblioteki prezentują najciekawsze książki o tematyce równości, praw człowieka, różnorodności i niedyskryminacji. W akcji biorą udział następujące placówki:

Inne wydarzenia w Warszawie związane z tematyką różnorodności

Exit mobile version