Warszawska Księga Wolności w kapsule czasu

Warszawska Księga Wolności

Warszawiacy od kwietnia wpisują się do Warszawskiej Księgi Wolności, jest ona dostępna codziennie w wielu miejscach, a także wykładana w czasie ważnych uroczystości czy imprez miejskich.

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości m.st. Warszawa ogłosiło akcję zbierania podpisów do Warszawskiej Księgi Wolności. Na pierwszej stronie zamieszczono przesłanie dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat, pozostałe karty Księgi zapełniają mieszkańcy Warszawy. Wpis można zilustrować zdjęciem lub rysunkiem. Warszawiacy najchętniej wpisują się do Księgi podczas miejskich wydarzeń. Na przykład podczas uroczystości powstańczych na Woli przy pomniku Polegli Niepokonani tylko jednego wieczoru swe wpisy złożyło ponad 1500 osób.

Cieszę się, że ten pomysł stał się tak bardzo popularny wśród warszawiaków. Dzięki niemu każdy kto wpisze się do Księgi staje się częścią obchodów stulecia jakie celebrujemy w Warszawie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Księga wraz ze wszystkimi podpisami znajdzie się w specjalnie na tę okazję zaprojektowanej kapsule czasu i 13 października 2018 r. zakopana w okolicach Krakowskiego Przedmieścia.

Osobiście lub elektronicznie

Każdy kto chciałby zostawić po sobie ślad w Warszawskiej Księdze Wolności może także zrobić to elektronicznie. Wystarczy wejść na stronę www.ksiegawolnosci.pl i wpisać swoje przesłanie.

Wpisy można również składać osobiście w urzędach, bibliotekach i instytucjach kulturalnych stolicy, ale także w Urzędzie m.st. Warszawy przy pl. Bankowym 3/5 (pon.-pt., 8.00-16.00), w Pałacu Kultury i Nauki (hol główny, 10.00-20.00), w Domu Spotkań z Historią (wt.-niedz., 12.00-20.00) oraz podczas organizowanych przez m.st. Warszawa imprez rocznicowych, sportowych i kulturalnych.

Warszawska Księga Wolności została zainspirowana Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, którą w 1926 r. podpisało 5,5 miliona Polaków. W ten sposób dziękowano Stanom Zjednoczonym za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Wybrane wpisy z Księgi Wolności:

Przesłanie dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat

Warszawską Księgę Wolności otwiera „Przesłanie dla przyszłych pokoleń. Warszawa ─ Stolica Wolności 1918-2018-2118.

My mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, obywatelki i obywatele Rzeczypospolitej, Polki i Polacy rozproszeni po świecie, przyjaciele Warszawy z kraju i zagranicy, świętujemy dzisiaj — w 2018 roku — stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po roku 1918 dwukrotnie tę wolność traciliśmy. Dlatego tak bardzo się cieszymy, że możemy zwrócić się do Was — naszych następców — ze stolicy Polski suwerennej. W 1918 roku Warszawa była symbolem odradzającej się państwowości i nadziei na pomyślny rozwój. W 2018 roku Warszawa jest europejskim, nowoczesnym, wolnym i otwartym miastem. Życzymy Wam, abyście w roku 2118 przeczytali te słowa w Warszawie, z której jesteście dumni; ze stolicy Polski niepodległej w pokojowej Europie, demokratycznej, tolerancyjnej, nowoczesnej, zamożnej i dzielącej się dobrobytem”.

(UMW)