WARSZAWA

Warszawa. Zakaz spożywania alkoholu nad Wisłą. Inne ważne informacje

Warszawa - koronawirus

Nad Wisłą obowiązuje tymczasowy ZAKAZ SPOŻYWANIA ALKOHOLU!

Wszystkie lokale i instytucje kultury w Dzielnica Wisła zostają zamknięte do odwołania. W najbliższym czasie #Zostańwdomu. Nie idź na Bulwary Wiślane! Bądź odpowiedzialny za siebie i innych.

Podczas sesji Rady Miasta, 19 marca, radni, z powodu zagrożenia epidemicznego, uchwalili tymczasowy zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka. Obostrzenia będą obowiązywały do odwołania.

– Apeluję do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem – wspólne spotkania nad Wisłą, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane. Podczas spacerów prosimy mieszkańców o zachowanie odstępów, niewitanie się, nietworzenie zbędnego tłoku, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. To czas wspólnej odpowiedzialności w trosce o zdrowie nas wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Przypominamy, że od 13 marca obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym w całym kraju wprowadzone zostało – do odwołania – ograniczenie prowadzenia działalności rozrywkowej, rekreacyjnej i związanej ze sportem. Przy plenerowych siłowniach i placach zabaw w stolicy pojawiają się apele o niekorzystanie z obiektów.

Warszawski Transport Publiczny

Każdy autobus, tramwaj i pociąg metra pracownicy dezynfekują nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia oraz stosują mocniejsze środki do odkażania poręczy, uchwytów, biletomatów i innych elementów, które dotykacie w trakcie podróży.

Równocześnie przypominamy, że wszystkie przystanki „na żądanie” stały się już przystankami stałymi! To oznacza, że nie trzeba wciskać przycisku STOP. Tak jak i guzików do otwierania drzwi, bo otwierają je kierowcy.

Sobotnie rozkłady jazdy

Od poniedziałku, 23 marca, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursowały według sobotnich rozkładów jazdy.

– Cały czas prowadzimy obserwację ruchu na ulicach miasta i liczby pasażerów transportu publicznego. Komunikacja miejska obłożona jest w tej chwili w około 30 proc., podjąłem decyzję, że od poniedziałku przechodzimy na sobotni rozkład jazdy – mówi Rafał Trzaskowski. – W dalszym ciągu będziemy prowadzić analizy. Zależy nam przede wszystkim na tym by w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mogli zachować odpowiednio odstępy – zaznacza.

Od poniedziałku, 23 marca, Warszawski Transport Publiczny będzie kursował według sobotnich rozkładów jazdy, zasilone o dodatkowe pojazdy. W godzinach komunikacyjnego szczytu, na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe autobusy. Te linie to: 2, 24, 26, 31, 109, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739, 743. Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414.

Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu.

Zawieszenie biletu komunikacji miejskiej

Nie jeździsz obecnie komunikacją miejską? Skorzystaj z możliwości zawieszenia swojego biletu (30- i 90-dniowego) bez wychodzenia z domu. Żeby było to jeszcze łatwiejsze udostępniono stronę https://zawieswkm.wtp.waw.pl/, na której wystarczy tylko podać numer swojej Karty Miejskiej.

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

W mieście mamy 8 600 lokali użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. Są to sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola.

Miasto proponuje ich najemcom wsparcie, poprzez:

– czasowe obniżenie czynszu;
– odroczenie płatności czynszu;
– rozłożenie należności w czasie.

Odroczone zostaną również spłaty zadłużenia, które przedsiębiorcy będą mogli spłacać w ratach. Najemcy lokali użytkowych, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu wsparcia zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta, muszą złożyć wniosek.

Podkreślamy, że każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie i na wniosek najemcy. Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które również będą mogły ubiegać się o wsparcie analogicznie, jak przedsiębiorcy.

Zarząd Metra Warszawskiego podjął decyzję o czasowym zawieszeniu płatności 80% czynszu za wynajmowanie lokali handlowych w okresie od 1 marca do 31 maja br.
Po 31 maja będą podejmowane dalsze decyzje.

Bieg Konstytucji 3 Maja odwołany

Ze względu na ryzyko zarażenia koronawirusem zdecydowano się odwołać jubileuszowy 30. Bieg Konstytucji 3 Maja! Wciąż apelujemy też o nie korzystanie z miejskich obiektów sportowo-rekreacyjnych (boisk, placów zabaw, siłowni plenerowych). Wasze bezpieczeństwo i zdrowie są w tym momencie najważniejsze.

Zmiana w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina

Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania wszystkie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec.

Zmiany spowodowane są uruchomieniem specjalnych pociągów ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina w ramach operacji #LOTdoDomu.

Na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Lotnisko Chopina będą jeździły autobusy zastępcze, kursujące trasą: Lotnisko Chopina – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – PKP Służewiec (przystanek zlokalizowany na wiadukcie nad linią kolejową).

Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów KM-ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Wschodnia. Dodatkowo bilety KM ważne są w autobusach linii 175 na odcinku Lotnisko Chopina – Centrum, linii 188 na odcinku Lotnisko Chopina – Metro Politechnika oraz w zastępczej linii autobusowej na całej trasie.

Noc Muzeów przełożona

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycja Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja 2020r.

Noc Muzeów to wielkie święto całego miasta, nie tylko instytucji kultury. Każdego roku dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów przemierzały ulice Warszawy, odwiedzały muzea, i inne placówki biorąc czynny udział w tym wydarzeniu.

Obecna sytuacja rozprzestrzenienia się koronaworusa absolutnie wyklucza tak radosne, wspólne świętowanie. Postanowiono go przełożyć na drugą połowę września 2020 roku.

Dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button