KONCERTYMUZYKA

Warszawa. XVIII Konkurs Chopinowski rozpoczął się w Filharmonii Narodowej

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

W sobotę, 2 października, rozpoczął się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

To już 18. edycja Konkursu Chopinowskiego. Zainicjowany w 1927 roku przez pianistę Jerzego Żurawlewa, odbywa się co 5 lat. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wydarzenie zostało odwołane i przełożone na ten rok. W lipcu odbywały się eliminacje, do których dopuszczono 164 osoby – 151 z nich wystąpiło przed jurorami i warszawską publicznością. Do konkursu zakwalifikowało się 87 pianistów i pianistek z kilkunastu krajów (listę zakwalifikowanych można znaleźć na stronie konkursu).

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego odbyła się 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe trwać będą w dniach 3-20 października, a zwieńczeniem będzie uroczystość wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, zaplanowana na 21 października. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Warszawa ufundowała nagrodę w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnienia dla czwórki finalistów/finalistek Konkursu – po 4 tysiące euro każde.

3 października o godz. 10 na scenie Filharmonii zaprezentuje się pierwsza uczestniczka XVIII Konkursu Chopinowskiego, Xuanyi Mao z Chin. W I etapie Konkursu, który potrwa od 3 do 7 października, wysłuchamy 87 pianistów z całego świata (z 18 krajów) – 78 uczestników wybranych przez Jury Eliminacji oraz 9 laureatów innych konkursów pianistycznych, zakwalifikowanych do Konkursu głównego z pominięciem Eliminacji. W I etapie usłyszymy muzykę Chopina w interpretacji: 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także pianistów m.in. z Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Wśród nich jest 16 Polaków: Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehrig, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak i Viet Trung Nguyen.

Aby znaleźć się w gronie finalistów konkursu, uczestnicy będą musieli przejść przez trzy etapy przesłuchań (I etap – 3-7 października, II etap – 9-12 października, III etap – 14-16 października). Finałowe przesłuchania potrwają trzy dni – od 18 do 20 października i zaraz po ich zakończeniu, w nocy z 20 na 21 października poznamy zwycięzcę konkursu oraz pozostałych laureatów.

Występy uczestników oceni międzynarodowe Jury, w którym zasiądzie 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Warszawa Chopina

– W październiku muzyka największego polskiego kompozytora będzie rozbrzmiewać w Warszawie wyjątkowo często, nie tylko w salach koncertowych. Przygotowujemy sporo wydarzeń specjalnych pod wspólnym hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina” – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta.

Oto najciekawsze propozycje przygotowane przez Warszawę:

  • 9 października w godz. 11.00-15.00 w metrze (stacja Świętokrzyska) odbędzie się artystyczny performance w wykonaniu zespołu Art. Color Ballet, który za pomocą tańca i malarstwa na nowo zinterpretuje muzykę Chopina;
  • 14 października – nocny koncert w metrze (stacja Stadion Narodowy) z udziałem uczestnika Konkursu Chopinowskiego. Będzie to wyjątkowa okazja, by posłuchać muzyki Chopina na żywo w warszawskim metrze. Zaproszenia na ten koncert będzie można wygrać w konkursie, który ogłosimy na FB, szczegóły wkrótce;
  • 17 października – po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką na żywo graną przez pianistów. Trasa przejazdu: Metro Wilanowska – Bukowińska – Królikarnia – Malczewskiego – Park Dreszera – Morskie Oko – Dworkowa – Rakowiecka – Pl. Unii Lubelskiej – Pl. Zbawiciela – Pl. Konstytucji – Hoża – Centrum – Metro Świętokrzyska – Królewska – Pl. Bankowy – Metro Ratusz Arsenał – Muranów – Muranowska – Dw. Gdański – Gen. Zajączka – Pl. Inwalidów – Pl. Wilsona – Metro Marymont (i z powrotem do Metra Wilanowska).
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button