Warszawa. Wizyta prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z marszałkami Sejmu, Senatu i Rafałem Trzaskowskim

Spotkanie z mieszkańcami stolicy na dziedzińcu Zamku Królewskiego

W środę, 5 kwietnia, z oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie ukraiński przywódca rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premierem Mateuszem Morawieckim, uczestniczył też w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym.

Wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się z Polakami oraz mieszkającymi w Polsce Ukraińcami. Wystąpień obu przywódców wysłuchała Marszałek Sejmu, obecni byli także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Morawiecki, ministrowie, dyplomaci parlamentarzyści.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje wystąpienie w języku polskim: – Witaj, Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski i wielki narodzie ukraiński. Tu w ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu, duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem się przybliżamy – powiedział. – Kieruję do was słowa wdzięczności i siły. Wdzięczności – bo nie ma już takich momentów, kiedy bylibyśmy osobno, kiedy nie bylibyśmy zjednoczeni. Ukraińskie serca biją za jedną wolność, za wzajemną niepodległość, za naszą rodzimą Europę, nasz wspólny dom. Zwyciężymy – zapewnił, zwracając się do Polaków. – Żółto-niebieski i biało-czerwony, te cztery kolory są silniejsze od trzech kolorowych. Każda udana bitwa ukraińskich bohaterów o nasze niepodległe państwo zapewni ochronę również dla polskiej niepodległości – podkreślił prezydent Zełenski.

Ukraiński przywódca nawiązał także do płynącej ze strony Polski pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii: – Polskie kraby i pioruny w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi, dodają siły także waszej wolności. Jestem wdzięczny każdemu Polakowi za to braterstwo. Chylę Tobie czoło Polsko – mówił.

Wołodymyr Zełenski nawiązał do pamiętnych słów św. Jana Pawła II. – Zwracając się do Boga powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Dziś jest oczywiste, jak hojny był Pan, gdy usłyszał te słowa. Wolna Polska powstała i nigdy nie upadnie. Wolna Ukraina powstała i nigdy nie upadnie – zapewnił.

Prezydent Ukrainy dziękował Polsce i Polakom za okazywaną jego rodakom pomoc i solidarność. – Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym miejscem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuje wam. Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam. Dziękuje za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy – mówił.

Wołodymyr Zełenski na zakończenie wystąpienia zwrócił się do swoich rodaków przebywających w naszym kraju: – Drogie Ukrainki i drodzy Ukraińcy w Polsce, codziennie pracujemy nad wypędzeniem wroga z Ukrainy i przywróceniem bezpieczeństwa we wszystkich naszych miastach i we wszystkich wsiach, aby nasi rodacy, którzy znaleźli schronienie w innych krajach, mogli wrócić do domu – mówił. – Chwała wszystkim naszym żołnierzom walczącym o wolność naszą i waszą. Chwała Ukrainie, chwała Polsce – zakończył Wołodymyr Zełenski.

Spotkanie Marszałek Sejmu z prezydentem Ukrainy

O znaczeniu dyplomacji parlamentarnej we wsparciu broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy, sytuacji uprowadzanych dzieci i kobiet oraz o planach polsko-ukraińskiej współpracy na szczeblu parlamentów rozmawiała marszałek Sejmu Elżbieta Witek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który w środę, 5 kwietnia złożył pierwszą oficjalną wizytę w Polsce od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Spotkanie odbyło się w stołecznym Zamku Królewskim.

Marszałek Sejmu Witek z prezydentem Ukrainy Zełenskim (fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu)

Marszałek Sejmu podkreśliła, że polski Parlament robi bardzo dużo, żeby sprawa Ukrainy była obecna na agendzie międzynarodowej. Elżbieta Witek wskazała na potrzebę jak najszerszego podejmowania tej kwestii tak, by kraje Zachodu „nie przyzwyczajały się do wojny i by wiara w ukraińskie zwycięstwo nie słabła”. Marszałek Witek zwróciła uwagę na zaangażowanie polskich parlamentarzystów, którzy niosą pomoc Ukrainie i w międzynarodowych rozmowach podnoszą temat rosyjskiej agresji. Zaakcentowała wsparcie ze strony Sejmu – szereg podjętych dotychczas przez Izbę uchwał dotyczących m.in. solidarności z Ukrainą, czy też ustaw zapewniających kompleksową pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Poinformowała również o planach przyjęcia sejmowej uchwały ws. ustanowienia specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.

Elżbieta Witek nawiązała także do powstałego z jej inicjatywy formatu współpracy kobiet przewodniczących parlamentów Unii Europejskiej, który skupia się w szczególności na popełnianych przez rosyjskiego agresora zbrodniach – uprowadzeniach ukraińskich dzieci i handlu kobietami.

Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi polskiemu za wsparcie. Ukraiński Prezydent zwrócił się jednocześnie o dalszą pomoc polskiego Parlamentu w nagłaśnianiu tragedii wywożonych z Ukrainy kobiet i dzieci w celu ich rusyfikacji, a także w budowaniu międzynarodowego poparcia w parlamentach innych krajów europejskich w kwestii powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni. Wśród tematów poruszonych na spotkaniu była też walka z rosyjską dezinformacją.

W rozmowach uczestniczyła również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z prezydentem Ukrainy

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki spotkał się 5 kwietnia br. ze składającym oficjalną wizytę w Polsce prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie, udział wzięli także wicemarszałkowie Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i UE senator Bogdan Klich oraz zastępca przewodniczącego tej komisji, senator Marcin Bosacki. Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba i ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Podczas ponadpółgodzinnej rozmowy Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ze Senat od początku rosyjskiej agresji stoi całkowicie po stronie Ukrainy. Prezydent Ukrainy podziękował Marszałkowi Senatu RP za przyjęcie przez Izbę uchwały potępiającej nielegalne deportacje dzieci ukraińskich do Rosji. Marszałek Senatu RP mówił o swojej ścisłej współpracy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. Zaznaczył także, że wszystkie polskie siły polityczne są zjednoczone we wspariu Ukrainy.

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki z prezydentem Ukrainy Zełenskim (fot. Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu)

Wśród tematów rozmów były między innymi polsko-ukraińska współpraca w wymiarze parlamentarnym, w tym relacje pomiędzy Senatem i Werchowną Radą na szczeblu komisji parlamentarnych oraz w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Ukrainy i Litwy, a także wsparcie, jakiego Senat RP udziela Ukrainie poprzez aktywność Marszałka i senatorów na forum międzynarodowym, w tym w pracach Unii Międzyparlamentarnej oraz w inicjatywie United For Ukraine.

Marszałek Grodzki ocenił, że spotkanie było bardzo dobre i konstruktywne. „Rozmawialiśmy o wojnie, ale i o tym, co po zwycięstwie, a także o tym, jaką siłę może stworzyć wszechstronne partnerstwo i jedność Polski i Ukrainy” – przekazał Marszałek Senatu.

Wcześniej Marszałek Senatu RP wraz z członkami Prezydium Senatu i senatorami, wysłuchał wystąpienia prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego – wygłoszonych podczas spotkania z Polakami i Ukraińcami na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Rafał Trzaskowski z prezydentem Ukrainy Zełenskim (fot. UMW)

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

„To zaszczyt gościć Pana w Warszawie, Panie prezydencie Zelenski. Dziękuje Panu i wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom za Waszą odwagę, za bohaterską walkę, za stawanie w obronie wartości wolnego świata. Byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą.”

Exit mobile version