Wianki nad Wisłą to całodzienne wydarzenie dla całych rodzin, które odbędzie się w najbliższą sobotę.
Zwieńczeniem imprezy na Podzamczu będzie koncert poświęcony twórczości legendy polskiej muzyki – Kory Jackowskiej. Powstaje już scena, na której wystąpią artyści z prowadzącym koncert Ralphem Kamińskim.
– W studio cały czas trwają próby artystów i artystek do wyjątkowego koncertu „KORA. Przyszłam na świat po to”, a na warszawskim podzamczu rozpoczęły się już przygotowania do pikniku rodzinnego i wieczornych koncertów. W pierwszy dzień wakacji zapraszamy całe rodziny na Wianki nad Wisłą! – zaprasza na sobotnie wydarzenie Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Dzień pełen atrakcji dla całych rodzin
Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całej rodziny. W zrekonstruowanej wiosce Słowian będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Miłośnikom historii do gustu z pewnością przypadnie także osada flisacka.
Ponadto, na terenie imprezy znajdą się różnorodne strefy tematyczne, takie jak Eko Wianki, w której będzie można dowiedzieć się więcej o zrównoważonym stylu życia i ekologii, czy strefa warsztatowa, gdzie będzie można upleść kolorowe, pachnące nakrycie głowy. Nie zabraknie również strefy kulinarnej z przysmakami tradycyjnymi Mazowsza.
Muzyka Kory znowu zabrzmi w stolicy
Na scenie nad Wisłą koncerty rozpoczną się o 19:15. Jako pierwszy wystąpi zespół Felivers, a następnie Smolasty i Dawid Kwiatkowski.
Zwieńczeniem muzycznej części Wianków nad Wisłą będzie wyjątkowy koncert poświęcony twórczości niezapomnianej liderki zespołu Manaam – Korze Jackowskiej.
Podczas wydarzenia pod hasłem „KORA. Przyszłam na świat po to” swoje interpretacje największych przebojów artystki zaprezentują: Ralph Kamiński, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz, Ania Karwan, Maciej Musiałowski, Karolina Lizer & Zee Krayski oraz exMaanam.
Wianki dostępne dla osób z niepełnosprawnościami
Na czas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla osób na wózkach inwalidzkich i pętlę indukcyjną dla słabo- i niesłyszących.
O Wiankach nad Wisłą
Wianki nad Wisłą to warszawski sposób na radosne powitanie lata. Wydarzenie organizowane przez Stołeczną Estradę inspirowane jest słowiańską tradycją Nocy Kupały. Od kilkudziesięciu lat odbywa się w czerwcową sobotę, tuż przed letnim przesileniem. Koncerty gwiazd sceny polskiej i zagranicznej, rodzinny piknik czy przypomnienie dawnych obyczajów to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników w okolicach Multimedialnego Parku Fontann. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta st. Warszawy.
Wakacyjne centrum rekreacji i sportów wodnych
Wakacyjne centrum rekreacji i sportów wodnych mieści się w Porcie Czerniakowskim. Przez cały sezon letni najmłodsi mogą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem lub kajakiem polo na bezpiecznych wodach portu. Na mieszkańców czekają także inne wodne atrakcje: joga na SUP-ach, zajęcia z kalisteniki, gimnastyka dla seniorów i jedyna w swoim rodzaju sauna nad Wisłą.
– Tradycyjnie Dzielnica Wisła zadbała o najmłodszych w ramach wiślanej odsłony Lata w Mieście. Zapraszamy na spływy kajakowe z plaży Romantycznej na plażę Saska Kępa lub z Saskiej Kępy na plażę Rusałka oraz do skorzystania z wypożyczalni kajaków w Porcie Żerańskim od 27 czerwca do 31 sierpnia. Również w tym sezonie klasy mogą skorzystać z bezpłatnych rejsów – mówi Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wisły.
Wakacje z Warszawskimi Plażowymi
Już prawie od dekady na warszawskich plażach – Żoliborz, Rusałce/ZOO, Saskiej i Poniatówce, a także na bulwarze gen. Pattona – Plażowe i Plażowi dbają o komfort wypoczynku. Można u nich wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła. Plażowi zachęcają również do dbania o czystość nad rzeką, edukując i organizując wspólne akcje sprzątania nadwiślańskich brzegów. W ubiegłym roku z niebieskich leżaków skorzystało co najmniej 41 tys. osób, a w 4 zbiórkach śmieci wzięło udział ponad 500 osób.
Działania w terenie miasto wzmacnia przez cały sezon kampanią edukacyjno-informacyjną skoncentrowaną na haśle „wspólność”. Chodzi o to, że przestrzenie nadwiślańskie, infrastruktura i sprzęty, z których korzystamy w czasie pobytu nad Wisłą są wspólne. A także o wspólną troskę o zachowanie walorów środowiska naturalnego i bezpieczeństwa w Dzielnicy Wisła.
Rejsy wzdłuż i w poprzek Wisły
Od początku maja do 24 września nad Wisłę Warszawskie Linie Turystyczne, które w tym roku obchodzą jubileusz 15-lecia. Poza dobrze znanymi warszawiakom promami „Wilga”, „Pliszka” i „Słonka”, które łączą brzegi Wisły, można wybrać się w całodzienny rejs statkiem do Serocka. „Zefir” wypływa z pomostu na Kanale Żerańskim (w soboty, niedziele i święta).
– Przeprawy przez Wisłę cieszą się ogromną popularnością wśród warszawiaków i turystów – w zeszłym roku promami WLT przepłynęło rzekę ponad 108 tys. osób. W tym roku zapowiada się rekord – do dziś skorzystało z nich już ponad 50 tys. osób! – mówiła Katarzyna Strzegowska, dyr. ZTM.
W ramach budżetu obywatelskiego pojawiła się dodatkowa bezpłatna przeprawa przez rzekę na linii Tarchomin-Młociny. 12-osobowy prom „Dudek” kursuje codziennie od godz. 10, Dodatkowo w każdy weekendy lata między Plażą Romantyczną na Warze a Wilanowskim brzegiem można przepłynąć drewnianą szkutą Inna Bajka. Warszawska oferta żeglugowa to także rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej – na pokładach tradycyjnych, drewnianych łodzi oraz bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki, można wybrać się na krótki lub kilkugodzinny rejs.
Ulubione klubokawiarnie na dłużej
Gastronomia – razem z kulturą i rekreacją – wróciła na brzegi rzeki. W tym sezonie na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawili się dzierżawcy, którzy zostaną tu przez najbliższe siedem sezonów. Odwiedzający bulwary będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych warsztatów i zajęć kulturalnych i sportowych.
Nadwiślańskie klubokawiarnie pełną parą ruszają razem z otwarciem sezonu letniego – na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawią się lokale znane z poprzednich sezonów:
- Grunt i Woda,
- Szerokie Bary,
- Cud nad Wisłą (wraca na Płytę Desantu po czterech latach nieobecności),
- Miami Wars.
O przyrodzie nad Wisłą
Wisła to nie tylko rekreacja i rozrywka – ale przede wszystkim niezwykłe miejsce o unikatowej różnorodności biologicznej w środku wielkiego miasta. Pawilon Edukacyjny Kamień, jako centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy zaprasza przez cały rok na warsztaty, wykłady, koncerty, spektakle i inne działania, dla których wspólnym mianownikiem jest nadwiślańska przyroda i ekologia. Będą zajęcia na temat dendrologii, ornitologii i recyklingu, a w związku z 40. edycją konkursu „Warszawa w kwiatach” także z ogrodnictwa. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne, bieżące informacje można sprawdzać za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej warszawawkwiatach.pl.
– O edukację przyrodniczą i aktywny wypoczynek nad Wisłą dbają również organizacje pozarządowe, które w ramach dotacji ze środków m.st. Warszawy zapraszają do wspólnego odkrywania warszawskiej Wisły – mówiła Renata Niewitecka, radna Warszawy, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” organizują m.in. cykle spacerów oraz obserwacji ornitologicznych, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Mazowsze” zaprasza na odkrywanie Skarpy Warszawskiej. Z Warszawskim Akademickim Klubem Kajakowy „Habazie” można podziwiać rzekę z poziomu kajaka, a z Fundacją Rok Rzeki Wisły – z pokładu drewnianej szkuty.
Zielone Mazowsze alternatywnie do łodzi proponuje eksplorowanie nadwiślańskich szlaków na dwóch kółkach, bo nie od dziś wiadomo, że rower to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie Warszawy i jej okolic. Fundacja „W związku z naturą” od wczesnej wiosny organizuje zaś warsztaty dla najmłodszych.
Wianki nad Wisłą – informator drogowy
Sobotni koncert „KORA. Przyszłam na świat po to” i największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej to największe wydarzenie tegorocznej edycji „Wianków nad Wisłą”. Organizacja imprezy będzie się wiązać z zamknięciem Wisłostrady. Zostanie wyłączona z ruchu w godzinach 17:30-4:00 – na odcinku między ulicą Sanguszki a mostem Śląsko-Dąbrowskim.
Tradycyjnie w najdłuższą noc w roku warszawianki, warszawiacy oraz goście będą bawić się na Podzamczu – w Multimedialnym Parku Fontann. To właśnie tam w sobotę, 24 czerwca, w południe rozpocznie się rodzinny piknik inspirowany tajemnicami obrzędów dawnych Słowian. Będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować dawnej kuchni. Na scenie wystąpią Felivers, Smolasty oraz Dawid Kwiatkowski. Główną atrakcją będzie wieczorny koncert poświęcony twórczości Kory Jackowskiej. Interpretacje największych przebojów artystki zaprezentują: Ralph Kamiński (który poprowadzi cały koncert), exMaanam, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz, Ania Karwan, Maciej Musiałowski, Karolina Lizer & Zee Krayski. Więcej informacji o atrakcjach „Wianków nad Wisłą” można znaleźć na stronie um.warszawa.pl.
Parking na zamkniętej Wisłostradzie
W związku z organizacją widowiska wprowadzone zostaną zmiany na drogach. Już od piątku, 23 czerwca, na ulicy Sanguszki będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ograniczenie w parkowaniu na tej ulicy będzie obowiązywać do niedzieli, 25 czerwca. Dodatkowo ulica Sanguszki będzie zamknięta dla ruchu przez całą sobotę i niedzielę, 24 i 25 czerwca.
W dniu imprezy, od godziny 17:30 do niedzieli do godziny 4:00, zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie Wisłostrady. Jadący w kierunku Bielan będą mogli dojechać do mostu Śląsko-Dąbrowskiego i skręcić w ulicę Grodzką. Z kolei osoby zjeżdżające z przeprawy w ulicę Grodzką będą mogły pojechać tylko w stronę Wilanowa. Natomiast podróżujący na południe – w stronę Wilanowa – powinni skręcić już w ulicę Krasińskiego. Dalej, na skrajnych pasach obu jezdni, wyznaczone będą specjalne miejsca parkingowe. Kierowcy będą mogli skręcić jeszcze w ulicę Krajewskiego, a od ulicy Sanguszki Wisłostrada będzie całkowicie zamknięta. Tam też zostanie wyznaczona tymczasowa zawrotka. Wyjazd z ulicy Wenedów na Wisłostradę będzie możliwy wyłącznie w lewo – w kierunku Bielan.
Objazd zamkniętych odcinków Wybrzeża Gdyńskiego i Wybrzeża Gdańskiego został wyznaczony ulicami: Krasińskiego, Mickiewicza, Andersa, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi. Alternatywnie kierowcą mogą wybrać trasę: most Grota-Roweckiego, Jagiellońska, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski.
Zamknięta Wisłostrada – autobusy pojadą objazdami
Z powodu czasowego zamknięcia jezdni Wisłostrady, w sobotę od ok. godz. 17:30 do godz. 4:00 rano w niedzielę niektóre autobusy będą kursowały objazdami.
Linia 100 pojedzie trasą: od skrzyżowania Bonifraterska/Muranowska/Konwiktorska do – Międzyparkowa – Z. Słomińskiego – most Gdański – S. Starzyńskiego – Jagiellońska – Ratuszowa i dalej bez zmian;
185: w kierunku CH Ursynów: od pl. T.W. Wilsona: A. Mickiewicza – gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Wioślarska i dalej swoją trasą; w kierunku Gwiaździsta: od skrzyżowania Wioślarska/Ludna: Wioślarska – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – pl. T.W. Wilsona i dalej swoją trasą;
N16 (tylko w kierunku Dw. Centralnego) od mostu Śląsko-Dąbrowskiego: al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – Świętokrzyska i dalej swoją trasą.
Powrót po koncertach
Sprawny powrót do domu po imprezie zapewni Warszawski Transport Publiczny. Pociągi metra na obydwu liniach będą kursowały częściej, co ok. 7 minut i 30 sekund. Do najbliższych stacji czyli na linii M1 Ratusz Arsenał a na linii M2 Centrum Nauki Kopernik i Dworzec Wileński będzie można dojść wyłączoną z ruchu drogowego Wisłostradą i trasą W-Z. Uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów linii 509 – z Dworca Wileńskiego pojadą zarówno w kierunku Gocławia jak i Winnicy. Wybrane linie nocne będą obsługiwane przez autobusy przegubowe. Do obsługi linii tramwajowych skierowane zostaną dłuższe składy. Częściej będą kursowały tramwaje linii:
1 – na trasie wydłużonej do pętli P+R Al. Krakowska,
6 – w kierunku Gocławka,
15 – w kierunku P+R Al. Krakowska,
28 – w kierunku Os. Górczewska,
35 – w kierunku pętli Koło.
W przypadku zamknięcia trasy W-Z, wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim (decyzję o zamknięciu podejmuje policja), na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje i autobusy. Tramwaje linii 4, 23, 26 w obu kierunkach pojadą przez Most Gdański, a autobusy 160, 190, N11, N16, N21, N61, N71 przez most Świętokrzyski.