WARSZAWA

Warszawa. Ukraina w Unii Europejskiej – apel na pl. Defilad

Stolica Polski

Przynależność Ukrainy do Unii Europejskiej była hasłem przewodnim dzisiejszej manifestacji pod Pałacem Kultury i Nauki.

O przyjęcie Ukrainy do Unii apelowali uczestnicy wiecu zorganizowanego m.in. przez Akcję Demokrację i władze Warszawy.

Ukraina w Europie – apel na pl. Defilad (fot. Rafał Motyl)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpoczął od podziękowań za dotychczasową pomoc.

Wszyscy na Ukrainie wiedzą o tych oznakach solidarności, a one są ważne, bo dają nadzieję, dają siłę. To, co się dzieje w całej Europie, myślę, że Putin tego nie docenił, ta olbrzymia presja na rządy, na korporacje – to  również wasz i nasz wkład w walkę nie tylko o niepodległość Ukrainy, ale także w walkę o nasze bezpieczeństwo. Prezydent Trzaskowski podkreślił jednak, że najważniejsza jest perspektywa europejska Ukrainy. – Ukraina musi być jak najszybciej członkiem Unii Europejskiej. Putin chciał podzielić Zachód, chciał doprowadzić do podziału społeczeństwa ukraińskiego, chciał opóźnić perspektywę europejską Ukrainy i to wszystko się nie udało! Społeczeństwo ukraińskie jest razem, zjednoczone w walce! Wspólnota międzynarodowa jest razem i mamy nadzieję, że stanowisko wobec Rosji będzie coraz bardziej twarde – mówił prezydent Warszawy.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Anna Przedpełska-Trzeciakowska, sanitariuszka AK, Honorowa Obywatelka Warszawy (fot. Rafał Motyl)

Głos zabrała także Anna Przedpełska-Trzeciakowska, sanitariuszka AK, Honorowa Obywatelka Warszawy.

My jesteśmy z nimi, bo to oni zostali napadnięci przez barbarzyńców, tak jak my byliśmy napadnięci. Czekają na pomoc sojuszników, tak jak my czekaliśmy. Pamiętajmy o jednym, że zostaje pamięć jeśli się nie pomoże, gdy ta pomoc była niezbędna, pamięć że się zrobiło świństwo zostaje bardzo długo. Bądźmy solidarni, bądźmy lojalni, niech żyje Ukraina! – zakończyła uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Jakub Kocjan z Akcji Demokracji przekazał wyrazy wsparcia i solidarności od Wandy Traczyk-Stawskiej i Mariana Turskiego.

Wiele stałych prawd zostało dzisiaj podważonych – pacyfiści zbierają pieniądze na broń i kamizelki…Cała Warszawa pomaga. Tym bardziej chcemy dziś zaapelować – obecność w UE nie powinna być okupiona krwią, ale jeśli tak – to żaden inny naród nie zasłużył na nią tak bardzo jak Ukraina, która już na Majdanie opowiedziała się za demokracją i od dawna walczy o nią na wojnie z Rosją – mówił Jakub Kocjan.

Ukraina w Europie – apel na pl. Defilad (fot. Rafał Motyl)

Agnieszka Holland podczas dzisiejszego wiecu stwierdziła m.in., że „Ukraina uświadamia nam czym są wartości europejskie, Ukraina zasługuje, by stać się pełnym członkiem wspólnoty europejskiej”.  Przemawiali także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Michnik i przedstawiciele różnych stowarzyszeń Ukraińców w Polsce. Emocjonalnie mówili o pomocy potrzebnej Ukrainie, dziękowali Polsce za ogromne, spontaniczne i nieporównywalne z innymi krajami wsparcie.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button