Warszawa. Trwa remont domu dla powstańców

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy odwiedziła dziś miejski lokal przy ul. Nowolipie 22, który jest remontowany pod dzienny dom dla powstańców.

Prace ruszyły w sierpniu, pierwszych gości placówka przyjmie w październiku.

– Remont przebiega rzeczywiście szybko – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, podczas oglądania placu budowy – Najważniejsze jednak jest to, aby prace były wykonane solidnie. Mam nadzieję, że to miejsce spodoba się powstańcom, znajdzie się tu wiele udogodnień, możliwości spędzenia czasu i integracji. Bardzo nam zależało, aby w Warszawie powstała taka dedykowana powstańcom placówka.

Do tej pory w parterowym budynku zostały wykonane prace związane z wyrównaniem poziomu podłogi i podziale całej przestrzeni na pomieszczenia zgodnie z planem funkcjonalnym. Największą część obiektu zajmuje wspólna sala, w której jest już wylewka i malowane są ściany. Sala przeznaczona jest do wspólnego spędzenia czasu, organizowania koncertów, spektakli lub biesiadowania przy wspólnym stole. W mniejszych pomieszczeniach, takich jak strefa relaksu, gabinety lekarskie czy sanitariaty, kładzione są panele podłogowe lub glazura.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż framug i drzwi wewnętrznych. Zarówno dostęp do budynku, jak i pomieszczenia wewnątrz dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmienione zostaną także drzwi wejściowe, będą podwójne, szersze i wygodniejsze. Elewacja zostanie odnowiona.

Operator obiektu, Stowarzyszenie Monopol Warszawski, z którym miasto podpisało umowę, zaplanowało kompleksowy program zagospodarowania tego miejsca. Placówka będzie działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10.00-18.00. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne.

W budynku przy ul. Nowolipie 22 zostanie stworzona przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, ale także miejsce, gdzie powstańcy będą mogli uczestniczyć w:

– zajęciach i warsztatach integracyjnych;

– wspólnych grach i zabawach (szachy, karty, gry towarzyskie);

– zajęciach ruchowych pod okiem fizjoterapeuty oraz innych terapiach zajęciowych takich jak np.: treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie.

Koszty remontu oraz dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.
(UMW)

Exit mobile version