WARSZAWA

Warszawa. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry

Stolica

John Kerry, specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu odwiedził Warszawę.

Podczas spotkania z wiceprezydentem Michałem Olszewskim wyraził uznanie dla proekologicznych działań miasta – szczególnie w zakresie transportu zbiorowego.

– Warszawa stale rozwija nowoczesny, przyjazny środowisku transport publiczny. Dziś już co czwarty autobus w Warszawie to pojazd zero- lub niskoemisyjny, a wkrótce będzie ich więcej. Także inwestycje w nowe stacje metra oraz rozbudowę linii tramwajowych wpisują się nasze plany rozwoju komunikacji bezpieczniejszej dla klimatu. Cieszę się, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone za oceanem, czego dowodem jest dzisiejsza wizyta pełnomocnika prezydenta Joe Bidena ds. klimatu Johna Kerry’ego – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

– Cieszę się, że mogłem spotkać się z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim i przekonać się sam, że Warszawa staje się coraz czystszym, bardziej zielonym i konkurencyjnym miastem. Autobusy elektryczne, wyprodukowane w Polsce, są dobrym przykładem na to, jak samorządy mogą działać na rzecz ograniczenia śladu węglowego – powiedział John Kerry, specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu.

– Globalna gospodarka ma problemy nie tylko związane z wojną za naszą wschodnią granicą i wynikającym z niej brakiem paliw, ale także ze zmianami klimatu. Kilka lat temu rozpoczęliśmy realizację programu miasta neutralnego dla klimatu. Dziś jesteśmy nie kilka, a wiele kroków bliżej osiągnięcia tego celu. Jako Warszawa chcemy miasta neutralnego dla klimatu. Chcemy przestawić się na źródła ekologiczne – dodaje zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski.

Autobusy elektryczne – symbol zmian

Elektryki stanowią około 11% autobusowego taboru miasta będącego w użyciu. Jest ich łącznie 162. Są cichsze, poruszają się płynniej, a jazda nimi to czysta przyjemność. Czystsza, bo autobusy elektryczne nie zostawiają za sobą spalin. Właśnie dlatego – w trosce o zdrowie przechodniów – stołeczny samorząd kieruje je na trasy, którymi spaceruje najwięcej mieszkańców oraz turystów, np. na Trakt Królewski. Krakowskim Przedmieściem oraz Nowym Światem jeżdżą niemal wyłącznie autobusy elektryczne.

Razem z nimi Warszawa zainwestowała w sieć ładowarek ulicznych. Znajdują się w całej Warszawie – nie tylko na obrzeżach. Charakterystyczne urządzenia można znaleźć także w Śródmieściu. Dzięki nim możliwe jest uzupełnienie baterii podczas postoju na pętli między poszczególnymi kursami. Największa z tych ładowarek znajduje się na Wilanowie – składa się z aż sześciu stanowisk ładowania. Łączna moc to niemal 2,5 megawata.

Premier: energia jest dla nas teraz tematem numer jeden

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szef polskiego rządu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym. Głównymi tematami były kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną. Rosyjska agresja na suwerenną Ukrainę spowodowała, że sytuacja na rynku energetycznym jest niestabilna.

Główne tematy rozmów

Obecnie jednym z największych zagrożeń w Europe jest rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę. Wojna spowodowała wiele zmian na rynku energetycznym. Nałożone na Federację Rosyjską unijne sankcje spowodowały znaczący wzrost cen. Tylko poprzez wstrzymania finansowania jesteśmy wstanie zatrzymać wojenną machinę Putina.

– Cieszę się, bo nasze relacje transatlantyckie, również między USA i Polską, są dla nas bardzo ważne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Uniezależnienie od rosyjskich surowców

Już pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jesteśmy niezależni od rosyjskich surowców energetycznych. Polska nie sprowadza już węgla, czy gazu z terytorium Federacji Rosyjskiej. W czwartym kwartale tego roku zostanie otwarty norweski rurociąg gazowy, który zasili nasze rezerwy błękitnego paliwa.

Gazoport w Świnoujściu przyjął już w tym roku kilkadziesiąt transportów gazu. Surowiec ten pochodzi również ze Stanów Zjednoczonych, które biorą czynny udział w naszym uniezależnieniu się od Rosji.

– Energia jest dla nas teraz tematem numer jeden, nie tylko dla nas – dla wszystkich, również na szczeblu Unii Europejskiej – powiedział szef polskiego rządu. I dodał: – Jestem pewien, że mamy wiele wspólnych interesów jako USA i Polska.

Zielona Transformacja

Podejmujemy realne kroki, by przyczynić się do transformacji energetycznej. Wprowadzając program Czyste Powietrze Plus dajemy dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu nawet kilkadziesiąt tys. zł. Wiele polskich gospodarstw domowych decyduje się na instalację fotowoltaiki. Planowana jest również promocja pomp ciepła, które zwiększą oszczędności Polaków. Cały czas modernizujemy sieć energetyczną w Polsce. Umożliwi ona uniknięcie przerw w dostawach prądu w najdalszych zakątkach naszego kraju.

Prezydent Andrzej Duda przyjął Johna Kerry’ego (fot. KPRP)

Prezydent Andrzej Duda przyjął Johna Kerry’ego

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry’ego.

Rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie polityki klimatycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button