WARSZAWA

Warszawa. Ruszyła druga edycja programu in vitro

Program in vitro w stolicy

W Warszawie ruszyła kolejna edycja programu wspierania osób nie mogących naturalnie zajść w ciążę z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego.

Do tej pory dzięki finansowaniu in vitro przez stołeczny samorząd urodziło się 616 dzieci.

Na trzyletni program (2020-22) stołeczni radni przyznali 32,8 mln zł. Umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie od co najmniej dwóch lat zamieszkujące w Warszawie.

Program zakłada dofinansowanie do ok. 1800 procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Warunki uczestnictwa w programie:

  • W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:
  • ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego),
  • ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych).
  • Para poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Wysokość dofinansowania

Program przewiduje maksymalne dofinansowanie dla jednaj pary w wysokości 6000 zł w przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. 

Program polityki zdrowotnej składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, dofinansowania procedury ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.

Program zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro realizowany jest w Warszawie od 2017 r.

Tagi
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
Back to top button
Close