WARSZAWA

Warszawa. Powstaje rurociąg na moście pontonowym. Wkrótce koniec ze ściekami w Wiśle

Oczyszczalna ścieków „Czajka”

Mija tydzień od rozpoczęcia kontrolowanego zrzutu ścieków do Wisły, w związku z awarią kolektorów przesyłowych.

Prace przy usuwaniu awarii oraz wyjaśnianie jej przyczyn toczą się równolegle. Trwa także minimalizowanie skutków zrzutu nieczystości.

– Wspólnie z przedstawicielami strony rządowej i wszystkich służb podjęliśmy decyzję o tym, aby przedstawiać Państwu informacje jednolite. Tak, by w przestrzeni publicznej nie pojawiały się dowolne interpretacje albo nieścisłości – mówił po środowym posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Zrzut ścieków do Wisły zostanie przerwany jeszcze w tym tygodniu

Z uwagi na uwarunkowania techniczne, dzisiaj w godzinach popołudniowych rozpocznie się wciąganie jednocześnie dwóch nitek rurociągu na most pontonowy na Wiśle. Rury będą wciągane na specjalnych rolkach po 30 metrów z 4-godzinnymi przerwami. W czasie przerw będą łączone kolejne ich części metodą zgrzewania. Na prośbę Wód Polskich IMGW zainstalował przy moście pontonowym wodowskaz, aby zarządzający akcją mogli dostosowywać parametry przeprawy do aktualnego stanu wody w rzece.

Na miejscu pracuje około 250 żołnierzy i pracowników cywilnych, siedem kutrów i sprzęt budowlany. Na moście pontonowym zostanie zainstalowany tzw. bypass z najwyższej jakości rur polietylenowych o wysokiej gęstości. Rury będą łączone metodą zgrzewania, która zapewnia zachowanie jednolitej wytrzymałości konstrukcji na całej jej długości. Miejsca łączenia rur nie będą mniej wytrzymałe. Na miejscu pracuje sześć zgrzewarek, których załogi pracują na zmianę przez 24 godziny na dobę. Cały rurociąg będzie miał dwie „nitki”, z której każda będzie miała długość 1041 m. Odcinek rur na wodzie będzie miał 250 m. Na lądzie rury będą transportowały ścieki do zrzutni kolektora po prawej stronie Wisły, skąd już pod ziemią trafią do oczyszczalni „Czajka”. Ścieki będą ujmowane bezpośrednio z miejsca zrzutu, gdzie zostaną zainstalowane nieprzepuszczalne zastawki Larsena i pompy tłoczące. Łącznie będzie pracowało 12 pomp zapewniających przesył do 4 m3 na sekundę.

Prawdopodobnie w piątek wieczorem lub w sobotę zostanie uruchomiony awaryjny rurociąg.

Akcja łączenia rur metodą zgrzewania (fot. Wody Polskie)

Postępują prace przy ustalaniu przyczyn awarii i przygotowania do robót naprawczych

Usunięto zostało już blisko 12 metrów bieżących betonowej pokrywy, którą przykryte są kolektory. Dzięki temu eksperci mogą badać stan kolejnych odcinków rurociągów, a także bardziej precyzyjnie ocenić wielkość awarii i czas potrzebny do jej usunięcia.

Niezależnie toczą się prace związane z minimalizowaniem skutków awarii. Badania prowadzone przez MPWiK oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdzają, że ozonowanie jest skuteczne, a natlenienie wody wzrosło. Zapadła decyzja, że badania będą wykonywane wspólnie, by wykluczyć jakiekolwiek rozbieżności.

Oprócz ozonowania ścieków, które jest prowadzone od soboty, rozpoczęto także ich mechaniczne oczyszczanie. Pracownicy Wodociągów zainstalowali system krat, które pozbawiają ścieki – jeszcze przed zrzutem do Wisły – nieczystości stałych, które trafiają do kanalizacji.

Przypomnijmy: po awarii układu przesyłowego pod Wisłą, do rzeki zaczęto zrzucać ścieki w sposób kontrolowany. Są to nieczystości z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy, stanowiące mieszaninę ścieków bytowych, przemysłowych i wód opadowych. Kategorię ścieków przemysłowych stanowią te, które powstają w związku z prowadzoną przez dany podmiot działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową (np. piekarnia, myjnia czy sklep wielkopowierzchniowy). Co ważne – tego rodzaju nieczystości stanowią nie więcej niż 2 procent ogółu przyjmowanych przez MPWiK ścieków. Nie ma w tej chwili sygnałów, by do rzeki trafiały jakiekolwiek niedozwolone ścieki przemysłowe stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi. Na wszelki wypadek miasto wnioskowało o dodatkowe kontrole, tak aby nikt nie wykorzystywał obecnej sytuacji do pozbywania się nielegalnie szkodliwych substancji.

Na środowym sztabie kryzysowym prezydent Warszawy otrzymał także raport przedstawiciela Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Strona rządowa zobowiązała się, że do piątku ma być gotowy rurociąg na moście pontonowym. Ma on służyć do awaryjnego przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka. Wody Polskie przewidują, że instalacja będzie przesyłać całość nieczystości, które teraz odprowadzane są do rzeki.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button