Warszawa pomaga ukraińskim uchodźcom. Apel o systemowe rozwiązania

Stolica

W ciągu ostatnich dwóch tygodni do Polski przybyło już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy.

Szacuje się, że około 250 tys. z nich udało się w kierunku Warszawy. Sytuacja staje się coraz trudniejsza dla samorządów, które z coraz większym wysiłkiem pomagają uchodźcom. Dlatego stolica po raz kolejny apeluje o konkretne rozwiązania systemowe.

Sytuacja staje się dramatyczna. Mamy do czynienia z największym kryzysem migracyjnym w historii Europy od czasów II wojny światowej. Ani olbrzymia ofiarność i solidarność całego społeczeństwa, ani nasza ciężka praca już nie wystarczą. Konieczne są rozwiązania systemowe. Z falą uchodźczą nie poradzi sobie samo miasto czy nawet rząd. Konieczne jest wcielenie systemu pomocy europejskiej i międzynarodowej– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent Warszawy wskazuje, że warto korzystać z już dostępnych rozwiązań, takich jak unijny system prowadzony przez dyrekcję generalną Komisji Europejskiej ECHO czy system tzw. pomocy klastrowej ONZ. Wśród konkretnych propozycji pojawiają się również duże centra recepcyjne dla uchodźców zlokalizowane nie tylko przy granicy polsko-ukraińskiej, ale w wielu innych miejscach w Polsce. Z uwagi na to, że infrastruktura dworcowa w Warszawie jest obecnie na granicy wytrzymałości, konieczne jest także przekierowanie pociągów specjalnych w inne lokalizacje. Tutaj także niezbędne jest działanie rządu.

Rafał Trzaskowski zwraca uwagę, że według ekspertów fala ukraińskich uchodźców może finalnie liczyć 3, 4 a nawet 5 milionów osób. Dlatego konieczne jest stworzenie długofalowego rozwiązania systemowego. Jednocześnie warszawski samorząd deklaruje swoją dalszą pomoc dla osób przybywających z Ukrainy.

Wsparcie płynie z różnych stron

O możliwych rozwiązaniach, które pomogą złagodzić skutki kryzysu uchodźczego i przygotować się na jego następstwa, prezydent Trzaskowski rozmawiał wczoraj z przedstawicielami największych organizacji pomocowych w kraju: Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Polską Akcja Humanitarną, Caritas i UNICEF. Wszyscy zgodnie twierdzą, że do długofalowej pomocy konieczne jest wsparcie ze wszystkich stron – nie tylko rządu i samorządów, ale też innych państw i organizacji.

Pomoc dla Warszawy nadal oferuje wiele polskich samorządów, które przyjmują u siebie uchodźców docierających do stolicy.

Podstawowe wsparcie dla uchodźców – Warszawa nie ustaje w działaniach

Mimo coraz trudniejszej sytuacji, stolica robi wszystko, co może, aby wspierać szukających schronienia przed wojną mieszkańców Ukrainy. Tylko wczoraj miejskie punkty informacyjne na Dworcach Wschodnim i Zachodnim oraz w Centrum Wielokulturowym udzieliły pomocy 19,5 tys. osób. Obsłużono ruch z 14 pociągów i 90 autobusów, które przyjechały znad granicy, a do przewozu uchodźców na terenie Warszawy i do lokalizacji w obrębie województwa mazowieckiego wykorzystano 26 pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – łącznie z takiej pomocy skorzystało wczoraj ponad 2600 osób.

Tylko w miejskich zasobach nocleg znalazło 2251 uchodźców, a miejska infolinia odebrała 1450 połączeń dotyczących pomocy.

Taka organizacja wsparcia dla przybywających mieszkańców Ukrainy nie byłaby możliwa bez wsparcia warszawskich wolontariuszy. Aktualnie do działania w ten sposób chętnych jest już ponad 8300 osób. Swoją pomoc nadal proponują również mieszkańcy stolicy – jak dotąd za pośrednictwem strony ochotnicy.waw.pl do miasta spłynęło łącznie ponad 4300 zgłoszeń z ofertą mieszkania lub pokoju. Tylko wczoraj było ich około 100.

Pomoc medyczna dla uchodźców

Uciekający przed wojną w Ukrainie potrzebują nie tylko odpoczynku czy jedzenia, ale zdarza się, że wymagają również pomocy medycznej. Dlatego Warszawa zorganizowała czynne całą dobę punkty doraźnej pomocy medycznej, które działają na Dworcach Wschodnim, Zachodnim oraz na terenie obiektu Arena Ursynów – udzielono w nich pomocy niemal 400 uchodźcom.

Część z osób, które zgłaszają się do punktów medycznych, potrzebuje leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych, ale niektórzy z pacjentów wymagają pilnej hospitalizacji. Dotychczas w 11 miejskich szpitalach przyjęto 154 osoby, z czego 49 hospitalizowano, a na świat przyszło 7 dzieci.

Miejskie podmioty lecznicze objęły opieką medyczną ponad 20 miejsc czasowego pobytu uchodźców. W zależności od liczby przebywających tam osób, uruchomiono w nich punkty medyczne stacjonarne, a w przypadku mniejszych lokalizacji zapewniona jest opieka wyjazdowa lub teleporady.

Do dziś miejskie podmioty lecznicze udzieliły pomocy ponad 1 tys. uchodźców. Dla tych, którzy postanowili pozostać w Warszawie, przygotowano również ulotkę w języku ukraińskim z informacjami o organizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Dodatkowe miejsca w szkołach

Liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach wzrosła do ponad 1800 – to niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do poprzedniego dnia. Wiadomo też, że ta liczba będzie jeszcze rosła. Placówki oświatowe w stolicy przygotowują nowe oddziały przygotowawcze – obecnie w całym mieście działa 68 takich oddziałów. We współpracy z instytucjami miejskimi i niepublicznymi przygotowywane są również dodatkowe miejsca do nauki języka polskiego.

Dla ukraińskich dzieci i młodzieży oferowana jest również pomoc psychologiczna. Obecnie na terenie Warszawy działają 24 poradnie psychologiczno-pedagogiczne i specjalistyczne, które oferują pomoc z językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
(UMW)

Exit mobile version