WARSZAWA

Warszawa. Nurogęsi – wędrówki do Wisły. Uważajcie na drodze!

Nurogęsi gatunkiem chronionym

Od kilku lat Zarząd Zieleni Warszawy wraz z mieszkańcami zaangażowanymi w ochronę ptaków, Policją i Strażą Miejską pomaga nurogęsiom bezpiecznie przejść z Łazienek Królewskich do Wisły.

Już przygotowuje się do tej akcji, spodziewając się ptasich wędrówek na początku kwietnia.

Wiosną w Parku Agrykola można zaobserwować wyjątkowe kaczki z charakterystycznie nastroszonymi brązowymi piórami na głowie. To samice nielicznie gniazdujących w Polsce nurogęsi. Wiosną po opuszczeniu gniazda matki z nielotnymi jeszcze młodymi pokonują niebezpieczną dla nich drogę z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Przemieszczają się Kanałem Piaseczyńskim, następnie muszą przejść przez dwie ruchliwe ulice, rozdzielającą kanał Myśliwiecką i sześciopasmową Czerniakowską. Od kilku lat pracownicy Zarządu Zieleni Warszawy wraz ze służbami warszawiakami angażują się pomaganie ptakom podczas tych wędrówek

Nurogęsi w stolicy (fot. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy)

Zarząd Zieleni Warszawy chroni populację nurogęsi

Jak chronią samice nurogęsi i ich młode w okresie lęgowym? Nie czyśczą Kanału Piaseczyńskiego w okresie wiosennym, kiedy ptaki gniazdują w parku i wędrują do Wisły. Na wodzie umieszczają niewielkie tratwy, na których mogą zatrzymać się. Podczas sezonu migracyjnego nurogęsi obserwują Park Agrykola, sprawdzając, czy ptaki szykują się do wędrówki. Specjalnie obniżają poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, aby nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. Przy ulicach Czerniakowskiej i Myśliwieckiej we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich ustawiają znaki drogowe, które ostrzegają, że tą trasą mogą przemieszczać się nurogęsi. W pasie zieleni ul. Czerniakowskiej nasadzono rośliny, które ułatwiają ptakom przedostanie się na drugą stronę. Dodatkowo wycięto przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, by udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny.

Zaangażowanie mieszkańców przejawia się w tym, że pierwsi zauważają nurogęsi, które opuściły dziuplę i informują o tym służby miejskie. O bezpieczeństwo wędrujących ptaków na pasach drogowych dba policja, zatrzymując samochody, by kacze matki z pisklętami mogły spokojnie przejść przez jezdnię.

Jak mieszkańcy mogą pomóc nurogęsiom podczas wędrówek do rzeki?

Nurogęsi są bardzo zdeterminowane, by pokonać drogę do rzeki i często udaje się im pokonać wszelkie bariery. Jednak zdarza się, że są płoszone, przez kierowców, rowerzystów, przechodniów, psy czy koty. Co możesz zrobić, by nie utrudniać ptakom wędrówki. Jeśli zobaczysz kaczą rodzinę na trasie do Wisły? Kierowców prosimy o wolniejszą jazdę i ostrożność, opiekunów psów o trzymanie swoich pupili na smyczy, wszystkich mieszkańców o zachowanie dystansu od płochliwych ptaków. Kacze rodziny przeprawiające się przez miasto wyglądają bardzo malowniczo, dla ich bezpieczeństwa zrezygnujmy jednak z podchodzenia blisko, by zrobić zdjęcia.

Nurogęsi w stolicy. Jedź ostrożnie! (fot. WTP)

Nurogęsi to chroniony gatunek

Nurogęś to od niedawna spotykany w śródmiejskich parkach rzadki gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Jest to prawdziwy ewenement. Miłośnicy przyrody obserwują w okolicach Kanału Piaseczyńskiego grupki rodzinne składające się z samic i piskląt.

Nurogęsi są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Co ciekawe, w Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w parku Łazienki Królewskie i jego okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest położony dość daleko od Wisły.

Zanim ptaki przeniosą się do koryta rzeki, zamieszkują dziuple drzew. Żywią się głownie rybami, których brakuje im w parkowych zbiornikach i kanałach. Dlatego od razu po wykluciu piskląt matki prowadzą je do Wisły. W wodzie matki transportują młode na grzbiecie. W ten sposób chronią je przed niebezpieczeństwami, ale także natłuszczają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, zabezpieczając pióra piskląt przed przemakaniem.
(ZZW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button