Pierwsza w tym roku rodzina nurogęsi bezpiecznie przeszła przez ul. Czerniakowską i dotarła do Wisły.
Akcja zakończyła się szczęśliwie dzięki szybkiej interwencji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, mieszkańców i służb miejskich. To jednak nie koniec tegorocznych wędrówek nurogęsi z młodymi!
Kolejny rok Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wraz z mieszkańcami zaangażowanymi w ochronę ptaków oraz Policją i Strażą Miejską pomaga nurogęsiom w wędrówkach z Łazienek Królewskich do Wisły.
Ptasia mama i 12 młodych przeprawiło się bezpiecznie przez ul. Czerniakowską, dzięki szybkiemu wstrzymaniu ruchu drogowego.
W kolejnych tygodniach spodziewane są wędrówki następnych ptasich rodzin. Apelujemy o szczególną uwagę w okresie kwiecień – czerwiec na terenie Parku Agrykola oraz na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Kierowców prosimy o wolniejszą jazdę i ostrożność, a mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu od płochliwych ptaków.
Nurogęsi – okres lęgowy
Wiosną w Parku Agrykola, będącym pod opieką warszawskiego Zarządu Zieleni, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny nielicznie gniazdujących w Polsce nurogęsi.
Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską – do Portu Czerniakowskiego i Wisły. W kwietniu, jak co roku, pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wraz ze służbami oraz mieszkańcami, angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych.
W trakcie sezonu migracji nurogęsi monitoruje się Park Agrykola, sprawdzając, czy ptaki potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię (wtedy zatrzymywane są auta). Specjalnie obniżono poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, aby nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięto również przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają.
Nurogęś
Nurogęś jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic. To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły.
Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami.
(Zieleń Warszawska)