Na warszawskich ulicach swoją służbę rozpoczęli wyjątkowi funkcjonariusze – 2 owczarki niemieckie i 1 holenderski.
Od kilku miesięcy służbę pełni też 6 innych psów. Wszystkie czworonogi odbyły szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach.
W ostatnich dwóch latach przeznaczono na zakup i utrzymanie 9 psów służbowych 64,5 tys. zł. Fundusze zostały przekazane Komendzie Stołecznej Policji. Cała psia dziewiątka dołączyła do doświadczonej drużyny 24 psów, które pełnią służbę wraz ze swoimi przewodnikami.
Psy do zadań specjalnych
Ozon (owczarek niemiecki) i Ofis (owczarek holenderski) wraz z przewodnikami pełnią służbę patrolowo-tropiącą. Oprócz działań prewencyjnych mogą być wykorzystywane do działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu, zasadzki.
Ofik – owczarek niemiecki – został wyszkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
Te trzy psy trafiły na policyjne szkolenie w październiku 2020 r. i właśnie zaczęły służbę na ulicach Warszawy.
Z kolei w 2019 roku do służby w Policji zostały skierowane owczarki niemieckie Newir, Noma, Nadar i Nama, jak również dwa owczarki belgijskie: Nowina i Nawa. Cała szóstka to silne wsparcie w walce z przestępczością narkotykową. Wraz z przewodnikami wspomagają działania policji od kilku miesięcy.
Niezastąpione owczarki
Najczęściej spotykaną rasą psów, która zasila policyjne szeregi, są owczarki, które w zależności od predyspozycji są szkolone jako psy patrolowo–tropiące, do wykrywania narkotyków czy materiałów wybuchowych.
Dziewięć czworonogów jest wykorzystywanych na terenie Warszawy do pełnienia służby patrolowo–tropiącej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez masowych podwyższonego ryzyka oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków.
Stanowią one pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymywaniu, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi.
Psy patrolowe przygotowane są do działań prewencyjnych, a psy tropiące podejmują działania na miejscu zdarzeń oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osoby zaginionej.
(UMW)