Warszawa. Koncert na Cytadeli, Bieg i Marsz Niepodległości

106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Stolica przygotowuje się do uroczystości 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zaprosił ponownie do wspólnego świętowania i poinformował o wydarzeniach, do których zabezpieczania szykują się miejskie służby wraz z policją.

106 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po długich latach zaborów kraj powrócił na mapę Europy.

To jest nasze wspólne święto – powiedział podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami prezydent Rafał Trzaskowski. – Święto niezwykle ważne i radosne, dlatego chciałem wszystkich zaprosić na poniedziałkowe obchody.­ Najważniejsze z nich rozpoczną się o godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza, trochę wcześniej, bo o 11.11 wystartuje z Ronda Zgrupowania AK Radosław 34. Bieg Niepodległości. Przy okazji wspomnę, że zakończył się remont Masztu Wolności i biało-czerwona znów dumnie powiewa nad Warszawą. Zapraszam także na wspólne świętowanie o godz. 18.00. Wówczas na warszawskiej Cytadeli rozpocznie się koncert „Wspólna Niepodległa”, który organizujemy z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Plac Piłsudskiego i Bieg Niepodległości

Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Nieopodal, na Krakowskim Przedmieściu będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa. Chwilę wcześniej, bo godz. 11.11 rozpocznie się 34. Biegu Niepodległości. Uczestnicy pobiegną aleją Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego, aleją Niepodległości, a także ulicą Prostą.

Przez cały dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców i uczestników wszystkich niepodległościowych wydarzeń w Warszawie czuwał będzie specjalny miejski sztab w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej. Porządku na ulicach pilnować będą policjanci wsparci przez Straż Miejską.

Zgromadzenia i uroczysty koncert na Cytadeli

Na 11 listopada zaplanowanych zostało kilka zgromadzeń publicznych. Najliczniejsze odbędzie się w godzinach 14:00-20:00. To Marsz Niepodległości, który rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu znajduje się most Poniatowskiego, którego wiadukt przechodzi obecnie remont. Prace nadzoruje Zarząd Dróg Miejskich, policja została o nich poinformowana. Teren robót zostanie zabezpieczony, a organizatorzy otrzymali informacje o utrudnieniach związanych z remontem.

­ Będziemy bardzo dokładnie przyglądać się temu, co się w Warszawie dzieje. Policja dba o bezpieczeństwo, a my postaramy się, aby ten dzień odbywał się w podniosłej i uroczystej atmosferze, aby nikt nie naruszał porządku, nikt nie łamał polskiego prawa. Na takie zachowanie będziemy reagować –­ zapewnił prezydent Trzaskowski.

Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się koncert „Wspólna Niepodległa” na warszawskiej Cytadeli pomiędzy Muzeami Historii Polski i Wojska Polskiego. Będzie to muzyczna podróż po całej Polsce – od morza aż po góry – po 16 województwach, które tworzą wspólną mozaikę kultur, tradycji i historii. Każde województwo reprezentuje artysta, który urodził się lub wychował właśnie tam. – To bardzo ważne wydarzenie, bo pokażemy, że 11 listopada to dzień jedności, ale także różnorodność. Z tego bardzo się cieszę ­ tłumaczył prezydent Warszawy.

Podczas koncertu Wspólna Niepodległa na scenie wystąpi 16 artystów z całej Polski. Każdy z wykonawców będzie reprezentował inne województwo, prezentując tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie kompozycje zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie.

W programie koncertu poszczególne województwa będą reprezentowane przez następujących artystów:

Koncert  to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak barwna i interesująca jest polska kultura. Połączenie tradycyjnych melodii z nowoczesnymi aranżacjami udowadnia, jak przeszłość i teraźniejszość mogą współistnieć, tworząc nową jakość. Występy artystów z każdego z 16 województw podkreślają jedność i bogactwo kulturowe naszego kraju. To nie tylko muzyka, ale także moment wspólnego świętowania i refleksji nad historią Polski.

Koncert Wspólna Niepodległa (fot. UMW)

Dotarcie na koncert ułatwi specjalny, bezpłatny autobus, który będzie jeździć z pl. Teatralnego już od godz. 15.00.

Warszawska komunikacja gotowa na święto

Prezydent Warszawy zaapelował także o korzystanie z komunikacji miejskiej. ­ W związku z uroczystościami wiele ulic zostanie zamkniętych, dlatego dużo wygodniej będzie korzystać z komunikacji miejskiej ­– przekonywał prezydent Rafał Trzaskowski.

Kierowcy powinni, w miarę możliwości, omijać rejon ścisłego centrum Warszawy. Oprócz planowanych zmian w organizacji ruchu, policjanci zabezpieczający poszczególne wydarzenia mogą zdecydować o zamknięciu dla ruchu także innych ulic.

Dodatkowe informacje związane z zamknięciem ulic w czasie Biegu Niepodległości znajdują się w serwisie Infoulice Warszawa, zaś z kursowaniem komunikacji miejskiej na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych

Także tramwaje warszawskie przygotowały nie lada gratkę dla miłośników komunikacji miejskiej i wszystkich, którzy 11 listopada będą chcieli uczcić Święto Niepodległości w stolicy. Tego dnia uruchomiona zostanie zabytkowa linia W na trasie Miasteczko Wilanów – Sielce. Najstarszy z tramwajów ma aż 99 lat, a podróżować nim i pozostałymi wagonami-eksponatami będzie można bezpłatnie.

Exit mobile version