WARSZAWA

Warszawa. Gołoledź. 38-latek przewrócił się na chodniku. Nie żyje

Oblodzenia na ulicach i chodnikach - apel o ostrożność!

20 grudnia rano doszło do wypadku na warszawskiej Pradze.

38-letni mężczyzna przewrócił się na chodniku. Niestety nie żyje.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że za fragment tego chodnika odpowiada prywatny podmiot.

To tragiczne zdarzenie miało miejsce na zbiegu ulic Targowej z Kłopotowskiego.

38-latek prawdopodobnie uderzył głową o chodnik.

Gołoledź pokonana, ale nadal może być ślisko

Służby Zarządu Oczyszczania Miasta i inne jednostki upoważnione do dbania o bezpieczeństwo na stołecznych ulicach, chodnikach i przystankach przez całą noc z poniedziałku na wtorek i we wtorek w ciągu dnia działały, by złagodzić skutki gołoledzi. Jednak ze względu na możliwe spadki temperatury w godzinach popołudniowych i wieczornych, które mogą doprowadzić do zamarznięcia wilgotnych nawierzchni, zalecana jest wzmożona czujność zarządców chodników.


Posypywaniem piaskiem i solą objęte były równolegle tereny dla pieszych, jak i jezdnie. Obecnie służby oczyszczania miasta mobilizują siły na wieczór i najbliższą noc. Choć meteorolodzy oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wydali ostrzeżeń o gołoledzi, to jednak można spodziewać się, że spadek temperatury może doprowadzić do zamarzania wilgoci na wychłodzonych przez ostatnie mrozy nawierzchniach. Zarząd Oczyszczania Miasta apeluje do zarządców terenów o wzmożony monitoring stanu chodników i ulic, za które odpowiadają i podejmowanie adekwatnych działań. Jeśli w środę rano dojdzie do powtórzenia sytuacji z wtorkowego poranka, to o ostrożność w poruszaniu proszone są zwłaszcza osoby starsze i o ograniczonej mobilności.

Piasek i sól

Zadaniem ekip porządkowych działających na terenach dla pieszych, za które odpowiada ZOM, było przeciwdziałanie i likwidacja śliskości. W pierwszej kolejności prace trwały na kładkach, schodach, a także w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, np. na dojściach do metra i 4400 przystankach. W sumie to aż 3,5 mln m kw. terenów.

Przez całą noc z poniedziałku na wtorek posypywane były jezdnie, dzięki czemu utrzymana została ciągłość kursowania autobusów miejskich. 170 posypywarek swoimi działaniami objęło 1600 km ulic. Nie odnotowano sygnałów, aby występowała na nich śliskość wynikająca z oblodzenia.

Alejki, chodniki oraz ścieżki rowerowe w warszawskich parkach i skwerach, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, zostały odśnieżone, posypane piaskiem lub – w przypadku alejek mineralnych – specjalną mieszanką Hanse Grand.

Kto odpowiada za odśnieżanie?

Służby miejskie apelują do pozostałych zarządców, aby zadbali o podlegające im tereny, posypywali chodniki i ulice, czyli zadbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

Taki obowiązek mają w Warszawie:

– właściciele i zarządcy nieruchomości;

– zarządcy osiedli i chodników przylegających do nieruchomości,

– urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż dróg gminnych;

– Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich;

– Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Śródmieścia;

– Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Pragi-Północ.

Warto przypomnieć, że na terenie Warszawy znajduje się również infrastruktura, którą „opiekuje” się rządowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Są to drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów wzdłuż tych dróg oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Z kolei za bezpieczeństwo na peronach odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zimowe patrole

Niedopatrzenia związane z odśnieżaniem, oblodzeniem czy zagrożeniem spadającymi soplami można zgłaszać do Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W dniach od 1 do 20 grudnia odebrała ona 859 zgłoszeń związanych z zimą i zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Najczęściej zgłoszenia pochodziły z dzielnic: Śródmieście (116), Wola (108), Mokotów (91), Bielany (81), Praga Południe (80).

W wyniku tych zgłoszeń podjęto 1359 interwencji. W tej liczbie znajdują się również nieprawidłowości, które zostały zauważone w trakcie wspólnych patroli Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Zarządu Oczyszczania Miasta. W przypadku niewywiązywania się w sposób ewidentny ze swoich obowiązków, wobec 8 zarządców zastosowano mandaty karne. 26 zarządców pouczono.

Oblodzenia na ulicach i chodnikach – apel o ostrożność!

Opady marznącego deszczu i dodatnia temperatura spowodowały dziś rano gołoledź. „Uwaga! Na drogach i chodnikach ślisko” – ostrzegł IMGW. Zarząd Oczyszczania Miasta zabezpiecza 1600 km stołecznych dróg. Wszystkie służby apelują: „Drogi i chodniki mogą zmieniać się niemalże w lodowiska – zachowajcie szczególną ostrożność podczas podróży”.

Warunki są bardzo trudne i stołeczne służby porządkowe robią, co mogą. 170 posypywarek Zarządu Oczyszczania Miasta przez całą noc pracuje na warszawskich ulicach i w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, jak np. na dojściach do metra i 4400 przystankach. To w sumie 3,5 mln m kw. terenów. Posypywarki działają na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Zarządcy wyjdziecie do działań. Chodniki w Warszawie są oblodzone, to trudne warunki dla pieszych. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków także i w Warszawie pojawiła się gołoledź. Służby oczyszczania całą noc pracują, aby złagodzić jej skutki. Nasze działania objęły równolegle ulice i tereny dla pieszych.

Za niedopełnienie obowiązków może być nałożony mandat karny do 1500 zł oraz skierowana sprawa do sądu.

Osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbań, ma prawo dochodzenia przed sądem cywilnym odszkodowania od zobowiązanego do utrzymania czystości i porządku wokół budynku. Przypominamy o art. 415 Kodeksu cywilnego – „ten, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Jeśli sąd stwierdzi winę właściciela nieruchomości lub zarządcy to odszkodowanie może obejmować koszty leczenia, rehabilitacji, utracony zysk (niezdolność do pracy).

Prognoza synoptyczna na 51 tydzień roku (20-25.12.2022)

Zima będzie się powoli wycofywać. W poniedziałek na zachodzie zaczną się marznące opady deszczu, które przyniesie ciepły front atmosferyczny, związany z niżem Franciszka. Opady te będą stopniowo przemieszczać się dalej na wschód. Będzie ślisko. Od wtorku wróci jesienna pogoda, chociaż noce będą jeszcze mroźne. Prognozowane są roztopy, pokrywa śnieżna roztopi się na nizinach i wyżynach, pozostanie w górach. Wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogą być bardzo ciepłe, nawet do 11 stopni na Dolnym Śląsku, dodatkowo będzie wietrznie. Ciśnienie będzie znacznie spadać – niekorzystne warunki biometeorologiczne.

We wtorek na południu i południowym zachodzie na ogół pogodnie i bez opadów, tylko na południu Podkarpacia możliwy słaby deszcz, początkowo deszcz marznący powodujący gołoledź. W pozostałej części kraju więcej chmur, słabe opady deszczu, we wschodniej połowie kraju początkowo opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie i południu do 6°C na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim oraz nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 metrów, również marznące i osadzające szadź. Przeważnie zachmurzeni duże i spadnie słaby deszcz. Temperatura minimalna na północy i w centrum wyniesie od -1°C do 3°C, tylko nad morzem około 5°C; na południu od -4°C do 0°C, a przy dłuższych rozpogodzeniach możliwy spadek temperatury do -7°C. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem i na Podkarpaciu okresami dość silny, porywisty, na południu w porywach do 60 km/h, na Podkarpaciu do 70 km/h, wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 85 km/h, południowo-zachodni. W Karpatach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W środę na zachodzie, północy i w centrum zachmurzenie głównie duże z opadami deszczu, poza tym więcej słońca. Temperatura maksymalna od 0°C na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Pogórzu Karpackim do 3°C w centrum kraju i 7°C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowy.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na południu także opady marznące powodujące gołoledź. W górach opady śniegu. Temperatura od 2°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, południowo-zachodni.

W piątek pochmurno, opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach śnieg. Od 2°C do 6°C. Wiatr nad morzem nadal porywisty, do 60 km/h, zachodni.

W sobotę i w niedzielę zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Gdzieniegdzie opady deszczu, na północy i na Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Ciepło, od 2°C na północnym wschodzie do około 8°C w centrum kraju i 10°C, 11°C na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button