WARSZAWA

Warszawa. Fala ekstremalnych upałów

Letnia pogoda

Władze stolicy i wszystkie służby stale monitorują sytuację związaną z falami upałów.

27 czerwca zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Warszawy, który monitoruje m.in. dostawy wody i energii. Stolica pomoże mieszkańcom znaleźć ochłodę rozstawiając kurtyny wodne oraz bramki do zraszania.

Fala ekstremalnych upałów może dotrzeć do Warszawy – prognozują meteorolodzy. Upały już teraz są trudne do zniesienia przez mieszkańców miasta.

– Sprawdzaliśmy gotowość wszystkich służb Warszawy, żeby poradzić sobie w tak trudnej sytuacji i być gotowym na konsekwencje upałów. Prosimy – uważajcie na siebie! – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Władze Warszawy i warszawskie służby stale monitorują sytuację. Pobór energii oczywiście się zwiększa, ale w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia, że może jej zabraknąć. Wodę Warszawa czerpie z dwóch źródeł – Wisły i Zalewu Zegrzyńskiego, na razie nie ma żadnych zakłóceń w dostawach. MPWiK rozstawia na terenie całego miasta kurtyny wodne i bramki do zraszania. Policja i straż miejska będą w tych dniach szczególnie zwracać uwagę na sytuację zwłaszcza nad wodą, na plażach i na bulwarach wiślanych.

Kontroluje sytuację w warszawskiej służbie zdrowia i podczas zajęć edukacyjnych „Lata w mieście”. Nie było dotąd żadnych zagrażających sytuacji związanych z upałem, ale trzeba zachować czujność.

Temperatura, która przekracza 30 stopni Celsjusza może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawią się kurtyny wodne, które pozwalają znaleźć ochłodę i nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów.

Upałów nie można lekceważyć

Jednocześnie miasto apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button