WARSZAWA

Warszawa dla wszystkich – realizacja obietnic. Nowe projekty, więcej pieniędzy

Warszawa dla wszystkich!

Więcej pieniędzy na edukację, transport, kulturę i walkę o czyste powietrze.

Nowe projekty społeczne – bilans dla seniora, nowe szczepienia dla dzieci i młodzieży, poprawa bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego. To dowód na realizację obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy.

– Naszym głównym celem jest skoncentrowanie się na jakości życia w Warszawie, żeby była miastem przyjaznym. Oczywiście, kontynuujemy program inwestycyjny. Tu mówimy i pokazujemy najważniejsze priorytety. Zaczynamy ich realizację już w tym roku, na co zapewniamy dodatkowe finansowanie. Duża część nowych zadań jest już zawarta w projekcie tegorocznego budżetu. Mój program jest przewidziany na całą kadencję, więc to dopiero początek realizacji obietnic – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Oto co według prezydenta stolicy zostanie zrealizowane:

Bezpłatne żłobki od września 2019 roku 

W tegorocznym budżecie jak i w kolejnych latach zaplanowaliśmy dodatkowo 771 mln zł na opiekę nad najmłodszymi warszawiakami. Oznacza to, że zgodnie z zapowiedzią, rodzice nie będą płacić za pobyt dziecka w miejskim żłobku. Przygotowujemy również odpowiednie uchwały, dzięki którym będziemy mogli dofinansować rodzicom opiekę w prywatnych placówkach, bez względu na zarobki. Z tych środków 306 mln zł przeznaczyliśmy na budowę 36 nowych żłobków w latach 2019-2023 dla 5000 dzieci.

Jeszcze w tym roku otworzymy placówki na Mokotowie przy ul. Spartańskiej 2, na Woli przy ul. Ciołka 26a, na Ursynowie przy ul. Cynamonowej oraz w Wesołej – ul. Łaguny 1.

Najmłodsi nauczyciele z wyższą pensją

Kolejną obietnicą, którą realizujemy, są podwyżki dla nauczycieli kontraktowych i stażystów. W 2019 r. nauczyciele kontraktowi z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają 270 zł brutto podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, a nauczyciele stażyści z tymi samymi kwalifikacjami 250 zł brutto. Na ten cel miasto przeznaczyło 39 mln zł, a podwyżki obejmą łącznie 9,6 tys. osób. Podwyżką dla pracowników administracji i obsługi objęliśmy także ponad 7 tys. osób w 11 dzielnicach. Już w grudniu ci pracownicy mieli wyższe pensje. Podwyżki, w zależności od dzielnicy, wyniosły od 50 do 268 zł brutto. Z budżetu miasta przeznaczyliśmy na wyrównanie pensji pracownikom obsługi 17,1 mln zł.

Do 2023 r. planujemy zbudować 19 nowych przedszkoli dla 3 300 dzieci oraz 14 nowych szkół dla 10 600 uczniów. Jeszcze w tym roku otworzymy placówki na Bielanach (ul. Bogusławskiego 8A, ul. Conrada 10a i ul. Przy Agorze 12), przedszkole specjalne przy ul. Tarchomińskiej na Pradze-Północ oraz w Wilanowie przy placu Vogla.

Bilans seniora, szczepienia 6w1 i HPV

Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, w latach 2019-2023 zarezerwowaliśmy dodatkowe środki w budżecie miasta w kwocie 145 mln zł. Wśród priorytetowych działań w zakresie ochronie zdrowia można wymienić: program senioralny, czyli bilans 70 i 80-latka, szczepienia HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat, szczepienia skojarzone 6w1 dla dzieci oraz szczepienia przeciwko grypie dla dzieci i kobiet w ciąży.

Miasto sfinansuje również dodatkowe dyżury lekarzy internistów i pediatrów w dni powszednie – po 2 godziny dziennie w jednej przychodni w każdej z dzielnic miasta.

Będziemy kontynuować program in vitro. Dotychczas skorzystało z niego 1691 par, a urodziło się już 154 dzieci.

Zadaszenia boisk, więcej dzieci korzystających z zajęć sportowych

Warszawa zwiększy dostępność do zajęć sportowych, tak aby więcej dzieci mogło korzystać z zajęć sportowych. Ponadto będziemy wspierać udział warszawskich drużyn w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych. W sumie na ten cel, w latach 2019 -2023 przeznaczymy dodatkowe 26 mln zł.

Miasto rozpocznie w tym roku program zadaszenia boisk typu „orlik” i „syrenka” halami pneumatycznymi. Na ten cel zaplanowano 3,2 mln zł.

Oprócz tego będą kontynuowane inwestycje sportowe, w tym SKRA, Młodzieżowe Centrum Sportu Polonia, Hutnik, Ośrodek Namysłowska.

Walka ze smogiem

W latach 2019-2021 Warszawa zlikwiduje wszystkie kopciuchy w domach komunalnych. Wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty zostanie podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Nie będzie już kryterium dochodowego. Każdy warszawiak będzie mógł liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów. W tym roku miasto przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa – 60 mln zł, a w kolejnych dwóch latach – łącznie 210 mln zł. Pieniądze przeznaczone są m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo szczególną uwagę będziemy poświęcać edukacji mieszkańców i kontroli palenisk.

Więcej zieleni na warszawskich ulicach

Stołeczne ulice zyskają nowe, zielone oblicze. W ramach kompleksowego projektu „Zielone ulice Warszawy” metamorfozę przejdzie 76 dużych warszawskich arterii. Nadal będziemy pielęgnowali warszawskie drzewa, krzewy i sadzili ozdobne kwiaty, nie zapominając o parkach i osiedlowych skwerach. Dodatkowo miasto przekaże warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. W latach 2019-2023 Warszawa przeznaczy dodatkowo 25 mln zł na pielęgnację zieleni i nowe nasadzenia przyulicznych roślin oraz na lasy miejskie.

Kultura

W kolejnych latach kontynuowane będą inwestycje, a wśród nich: modernizacja zabytkowych obiektów oraz budowa sali koncertowej przy ul. Grochowskiej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia; budowa pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik; rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego; modernizacja Teatru Baj; budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz budowa Teatru Rozmaitości.

Metro, nowe trasy tramwajowe i usuwanie barier

Kontynuujemy prace związane z dokończeniem II linii metra – w sumie 14 stacji oraz stacja techniczno-postojowa Karolin – łącznie 14 km. Do roku 2023 w 20 lokalizacjach planujemy budowę lub przebudowę przystanków, zatok oraz pętli autobusowych. Powstanie również parking „Parkuj i Jedź” przy PKP Żerań.

W 2019 r. rozpoczynamy prace nad budową III linia metra. Na I etap przeznaczono 12,5 mln zł.

Ruszają także prace przygotowawcze przy budowie układu drogowego towarzyszącego linii tramwajowej na Gocław i zieloną Białołękę. W planach jest budowa drogi na odcinku od ul. gen. T. Bora – Komorowskiego do al. Stanów Zjednoczonych oraz budowa drogi na odc. od ul. Rembielińskiej do ul. Zaułek.

Dodatkowo w latach 2019-2023 Warszawa będzie kontynuowała budowę i modernizacje dróg ogólnomiejskich, dzielnicowych, placów miejskich, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych i oświetlenia, usuwanie barier architektonicznych czy rozwój sieci tras rowerowych.

Warszawa bezpieczna

Zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego na moście Poniatowskiego. Na dostosowanie przeprawy do ruchu rowerowego w ramach programu budowy tras rowerowych zaplanowaliśmy 3 mln zł. Dodatkowo miasto zakupi system do odcinkowego pomiaru prędkości i bezpłatnie użyczy go Inspekcji Transportu Drogowego z przeznaczeniem na zainstalowanie go na moście. Do tego czasu opłacimy stałą obecność policji drogowej.

Tylko w 2019 r. na sfinansowanie w Warszawie 20 tys. służb ponadnormatywnych policji zaplanowaliśmy 4,6 mln zł.

Budujemy miejskie mieszkania

W latach 2019-2023 na Program rozwoju budownictwa społecznego zarezerwowaliśmy 272 mln zł. W ramach tych środków wybudujemy nowe mieszkania komunalne, zmodernizujemy istniejące budynki komunalne, ale też będziemy partycypować w budowie mieszkań w systemie TBS.

Miejskie bloki: program budowy wind

W latach 2019-2021 zarezerwowaliśmy 30 mln zł na program budowy wind w budynkach mieszkalnych należących do miasta, po to aby w Warszawie osoby starsze czy z niepełnosprawnościami nie były tzw. więźniami czwartego pietra. Realizacja programu poprzedzona będzie szczegółową identyfikacją potrzeb oraz opracowaniem koncepcji określających uwarunkowania techniczne i finansowe poszczególnych zadań.

Warszawa dopłaca:

  • 64% do komunikacji miejskiej
  • 86% do żłobków
  • 91% do przedszkoli
  • 44% do mieszkań komunalnych

Warszawa na tle innych miast

  Warszawa Kraków   Gdańsk Poznań Wrocław
Przedszkola opłata za 1 godz.  x   1 zł  1 zł  1 zł  1 zł 
żłobki oplata za 1 m-c 114,79 zł 199 zł 427 zł 165,04 – 485,40 zł 304,50 zł
stawka bazowa: czynsz lok. socjalny/m2              1,45 zł 1,54 zł 2 zł 2,45 zł 1,89 zł
opłata za 1 m³ wody i ścieków (łącznie) 9,85 zł ponad 10 zł ponad 10 zł 11,30 zł 11 zł

(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button