Warszawa. Bezpieczniej w rejonie cmentarzy – ruszają działania „Hiena” i „Znicz”

Straż Miejska

Ponad 600 funkcjonariuszy zadba o bezpieczeństwo osób odwiedzających warszawskie cmentarze w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

Strażnicy w tym czasie będą obecni w rejonie warszawskich nekropolii. Rozpoczynają się działania „Hiena” i „Znicz”.

Akcja „Hiena”

Rozpoczęła się 20 października i potrwa do 3 listopada.

Jak co roku okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonej aktywności złodziei – tzw. „cmentarnych hien”. Z grobów znikają m.in. znicze i wiązanki. W okresie tym dochodzi również niekiedy do dewastacji nagrobków.

Priorytety: bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze, przeciwdziałanie zakłócaniu porządku i spokoju publicznego oraz zapobieganie zdarzeniom o charakterze przestępczym. Obecność funkcjonariuszy w rejonach nekropolii ma oddziaływać prewencyjnie. W ramach akcji strażnicy będą również zwracać szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i zagubione. Dodatkowo, w związku z epidemią, będą przypominać o zachowaniu szczególnej ostrożności i dystansu społecznego podczas wizyt na cmentarzach. Obecność strażników nie tylko ma wpływać na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób odwiedzających nekropolie, ale działać odstraszająco na potencjalnych złodziei.

Działania „Hiena” będą prowadzone przez Straż Miejską w godzinach wieczorno-nocnych, w rejonach warszawskich nekropolii. Weźmie w nich udział 232 strażników.

Działania „Znicz”

Rozpoczną się 30 października, a zakończą 1 listopada.

Weźmie w nich udział 390 strażników miejskich. Działania prowadzone będą równolegle z akcją „Hiena”. Strażnicy skupią się na zapewnieniu właściwego ładu i porządku publicznego, udrożnieniu ruchu pieszego i kołowego. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować w przypadkach spożywania alkoholu i wybryków chuligańskich, niestosowania się przez kierujących m.in. do zakazów parkowania.

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze służby miejskie czasowo zmieniają zasady dojazdu i organizację ruchu w okolicach nekropolii. Wiele ulic będzie całkowicie wyłączonych z ruchu i parkowania, dlatego strażnicy przypominają, aby w okresie Święta Zmarłych nie jeździć „na pamięć”. Główne zamknięcie ulic odbędzie się 1 listopada. Aktualne informacje o zmianach w ruchu można śledzić na stronie: www.infoulice.um.warszawa.pl.

Początek listopada wiąże się również z problemem kupców prowadzących w okolicach cmentarzy handel okolicznościowy. Rozstawione – niejednokrotnie niezgodnie z lokalizacją lub też bez jakiejkolwiek zgody – stanowiska handlowe utrudniają ruch pojazdów i pieszych. Dlatego w ramach działań „Znicz” strażnicy będą również sprawdzać legalność handlu prowadzonego w rejonie cmentarzy, zweryfikują, czy stoiska są rozstawiane zgodnie z wydanymi decyzjami i przede wszystkim – czy nie utrudniają ruchu pieszego i kołowego.

Aby utrzymać właściwy stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w rejonach cmentarzy, w czwartek 1 listopada strażnicy zostaną kierowani do wsparcia działań prowadzonych przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

Pamiętajmy, że w tym czasie może również dochodzić do kradzieży kieszonkowych, chwilę nieuwagi mogą wykorzystać złodzieje. Wybierając się na cmentarz, porządkując groby, nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Starajmy się nie zabierać ze sobą zbędnych dokumentów. Jeżeli będziemy świadkami niepokojących sytuacji, przekażmy informację patrolom lub zadzwońmy do innych służb.

Straż Miejska przypomina:

– w trakcie prac porządkowych nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów (portfele, torebki, telefony) bez nadzoru,

– nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodzie,

– zabierz ze sobą tylko niezbędną kwotę i dokumenty, które staraj się umieścić w wewnętrznych kieszeniach odzieży,

– jeżeli wybierasz się na cmentarz z dzieckiem, zwracaj na nie szczególną uwagę, 

– zapoznaj się z wprowadzonymi czasowymi zmianami w organizacji ruchu, 

– sprawdź wcześniej, gdzie znajdują się wyznaczone parkingi w rejonie nekropolii i parkuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych,

– jeśli jest to możliwe, korzystaj z komunikacji zbiorowej. ​

Exit mobile version