Warszawa. Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską

Stolica

Wakacje – to czas odpoczynku, relaksu i upragnionych urlopów.

Niezależnie od tego, gdzie je spędzamy – w Warszawie, czy na wyjeździe, na rowerowej wycieczce czy na basenie, nad morzem czy w górach, nad jeziorem czy nad Wisłą – żeby wakacje uznać za radosne i udane, muszą być one przede wszystkim bezpieczne.

Przypominamy najważniejsze  zasady bezpiecznego zachowania w wakacje.

Bezpieczny wypoczynek w Warszawie

Jednymi z najliczniej odwiedzanych w wakacje miejsc w Warszawie są nadwiślańskie bulwary i plaża Poniatówka. Promenada nad Wisłą jest objęta całodobową obserwacją z kamer monitoringu. Warszawski odcinek Wisły kontrolowany jest również od strony wody, z łodzi patrolowej Straży Miejskiej. Dzięki niej strażnicy są w stanie szybko poruszać się wzdłuż rzeki, jak również wspomóc użytkowników sprzętu pływającego.

Pamiętajmy jednak, że nikt tak dobrze nie zadba o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, jak my sami. Przypominamy najważniejsze zasady wypoczynku wodnego.

Bezpieczeństwo nad Wisłą…

– pamiętaj, że na całym warszawskim odcinku kąpiel w Wiśle jest zabroniona;

– nurt Wisły w Warszawie bywa zdradliwy – osoby z małym doświadczeniem nie powinny korzystać tu ze sprzętu pływającego;

– spożywanie alkoholu jest dopuszczone na bulwarach i plaży Poniatówka, jednak spożywaj go odpowiedzialnie.

… i nad wodą

– kąpiel, przebywanie na słońcu i korzystanie ze sprzętu pływającego po alkoholu to igranie ze śmiercią;

– unikaj przegrzania organizmu;

– w czasie upałów i przebywając na słońcu – pij dużo wody;

– wybieraj tylko wyznaczone kąpieliska z ratownikiem;

– stosuj się do poleceń ratowników oraz sygnałów: biała flaga – można się kąpać, czerwona – kąpiel zabroniona;

– nie wchodź do wody rozgrzany – unikniesz szoku termicznego;

– miej dzieci cały czas „na oku”;

– idąc nad wodę, weź ze sobą naładowany telefon;

– sprawdź lokalizację – zastanów się, czy umiałbyś określić miejsce pobytu, gdybyś musiał wezwać pomoc.

W Warszawie działa kilka otwartych latem basenów na otwartym powietrzu: Ośrodek Moczydło, Ośrodek Inflancka, kompleks basenów w Parku Szczęśliwickim, pływalnia w Parku Kultury w Powsinie oraz kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Wszędzie tam dyżurują ratownicy.

Kąpiąc się w miejscach zabronionych narażacie się na niebezpieczeństwo oraz… interwencję Straży Miejskiej.

Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską (fot. SM)

Bezpieczne wakacje na rowerze

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku rowerowego zaczyna się od znajomości przepisów, umiejętności jazdy i sprawnego sprzętu. Można je sprawdzić i dopracować w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży miejskiej m.st. Warszawy, przy ul. Sołtyka 8/10, podczas dni otwartych (sprawdź kalendarz dni otwartych). Do Miasteczka można przyjechać na własnym rowerze lub skorzystać z jednego z przygotowanych przez nas dwukołowców.

W okresie wakacji wiele osób wybiera wycieczki rowerowe jako formę spędzania wolnego czasu. Poniżej przedstawiamy kilka rad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, przygotowanych przez naszych instruktorów z Miasteczka Ruchu Drogowego.

Wyposażenie i sprawność roweru:

– sprawne hamulce;

– białe lub żółte światło z przodu, czerwone – z tyłu oraz odblaski;

– sygnał dźwiękowy (np. dzwonek);

– odpowiednio napięty i naoliwiony łańcuch;

– właściwe ciśnienie opon;

– zestaw do podstawowych napraw i równomierne rozmieszczenie zabieranych bagaży.

Przepisy i bezpieczna jazda na rowerze:

– bądź skupiony na jeździe – nie rozpraszaj się słuchając za głośno muzyki, czy korzystając z telefonu;

– sygnalizuj odpowiednio wcześniej swoje manewry;

– wsiadając na rower, pamiętaj, że obowiązują przepisy ruchu drogowego – jesteś zobligowany do ich znajomości i przestrzegania:

– obowiązkowe jest korzystanie ze „ścieżek rowerowych” (dróg, pasów dla rowerów, dróg pieszo-rowerowych wszędzie tam, gdzie są one wyznaczone);

– obowiązkowe korzystanie z jezdni w miejscach, gdzie nie ma „ścieżki rowerowej”;

– warunkowe korzystanie z chodnika, gdy ma on co najmniej 2 m szerokości, a dozwolona prędkość na sąsiadującej jezdni przekracza 50 km/h lub gdy panują trudne warunki atmosferyczne;

– masz prawo do jazdy po chodniku, gdy opiekujesz się dzieckiem do 10 lat jadącym na rowerze;

– dziecko do 7 lat nie może jechać obok Ciebie drogą, musisz przewozić je na dodatkowym siodełku;

– jadąc szosą, masz obowiązek poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub utrudniałoby to ruch pieszych;

– możesz wyprzedzać inne pojazdy po ich prawej stronie, ale rób to ostrożnie;

– choć nie jest obowiązkowy – najbardziej odpowiednim okryciem głowy do jazdy na rowerze jest kask.

W wakacje, w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy organizowane są egzaminy na kartę rowerową.

Przypominamy, że dziecko powyżej 10 roku życia, które samodzielnie, bądź pod opieką dorosłego porusza się dowolną częścią drogi, ma obowiązek posiadania tego dokumentu (chyba że ma już prawo jazdy).

Egzaminy praktyczne i teoretyczne w Miasteczku Ruchu Drogowego zaplanowano:  26 i 27 czerwca,  24 lipca i  7 sierpnia.  

Wcześniej należy zgłosić udział dziecka, dzwoniąc pod numer telefonu: 22 598 60 31, 22 598 60 32, 723 986 198 lub 723 986 086.

Wszelkie szczegóły dotyczące egzaminów oraz warsztatów z przepisów ruchu drogowego, podczas których możesz się do nich przygotować, znajdziesz pod tym linkiem.

Bezpieczny wypoczynek dzieci  i młodzieży

Także w tym roku, o świadomość zagrożeń u uczestników miejskiej akcji „Lato w mieście” dbać będą strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki.

Nie ulega jednak kwestii, że najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do wakacyjnych wyjazdów odgrywają ich rodzice i opiekunowie. Podpowiadamy, o czym warto rozmawiać i jak przygotować dziecko.

– Kontakty z nieznajomymi: dziecko powinno wiedzieć, żeby w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą  nie wsiadać do obcego samochodu, nie przyjmować słodyczy, pokarmów ani zabawek, a także chronić swoje imię i nazwisko oraz informacje o rodzinie.

– Zaufanie do munduru: ważnym elementem troski o bezpieczeństwo dziecka jest budowanie u niego zaufania do munduru. Strażnicy miejscy, policjanci oraz strażacy, ratownicy, czy leśnicy to osoby, do których dziecko powinno się zwracać w razie zagrożenia. Błędem jest straszenie dzieci nieprzyjemnościami ze strony przedstawicieli służb mundurowych. Sformułowania typu „jak będziesz niegrzeczny to zawołam panią strażniczkę/pana policjanta” mogą uczynić więcej złego niż dobrego.

– „Opaska – niezgubka”. To założona (zwykle) na nadgarstek tasiemka z wypisanym numerem telefonu do osoby, do której należy zadzwonić, by pomóc dziecku, które się zagubi. Co ważne: na opasce należy zamieścić wyłącznie numer kontaktowy (lub dwa) – osoba nieuczciwa mogłaby zrobić nieodpowiedni użytek z wyczytanych na opasce imion rodziców i samego dziecka, nazwisk czy adresów.

Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską (fot. SM)

Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo

Niezależenie od miejsca spędzania wakacji, nie można lekceważyć niebezpieczeństw jakie wiążą się z nieświadomego korzystania przez dzieci i młodzież z urządzeń elektronicznych.

Strażnicy z Referatu Profilaktyki podkreślają, że najlepszym sposobem zapobiegania zagrożeniom cyberprzestrzeni jest poznawanie sieci wspólnie z rodzicami. Co jednak zrobić, jeśli mamy świadomość, że nasze dziecko będzie w wakacje spędzać dużo czasu w Internecie, pozbawione naszego towarzystwa?

– Ważne, aby ustalić  z dzieckiem zasady korzystania z Internetu i porozmawiać o zagrożeniach w sieci.

– Omówmy z dzieckiem, jak powinno zachować się, gdy pozna w wirtualnej przestrzeni nieznajomą osobę i jakie płyną z tej sytuacji zagrożenia.

– Porozmawiajmy o udostępnianiu i kradzieży danych, które nasza pociecha może nieświadomie wpisać lub przekazać, zachęcona możliwością „darmowego” uzyskania jakiejś korzyści, dostępu do opcji ulubionej gry albo przekonane do konieczności udzielenia komuś pomocy.

Używki i alkohol

Tematem, jaki warto poruszyć ze starszymi dziećmi i młodzieżą są też używki i alkohol. Młodzi ludzie muszą:

– wiedzieć jak odmówić ich „spróbowania”;

– być uprzedzeni o zagrożeniu nieświadomego spożycia środków pozbawiających ich kontroli nad sobą i świadomości;

– zdawać sobie sprawę ze szkodliwości i uzależniających właściwości alkoholu i używek;

– być świadomym konsekwencji prawnych, jakie mogą spotkać ich oraz rodziców w związku z posiadaniem przez nieletnich substancji zakazanych i spożywaniem alkoholu.

W okresie wakacyjnym strażnicy z Referatów Szkolnych, nadzorujący w roku szkolnym okolice  placówek edukacyjnych, patrolują miejsca w których najczęściej spotyka się młodzież, aby tam zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

Funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki, w ramach akcji „ Lato w mieście” przygotowali atrakcyjną ofertę zajęć sportowych i profilaktycznych dla młodszych i starszych dzieci. Szczegółową ofertę można znaleźć na stronie straży miejskiej.

Szczególnie polecamy, przeznaczony dla najmłodszych, nowy spektakl Teatru na Straży pod tytułem „Wakacyjne Przygody Zająca i Stonogi”.  Śledząc losy głównych bohaterów, którzy spędzają wakacje nad morzem,  dzieci dowiedzą się o m. in. zasadach bezpiecznego wypoczynku na plaży, zaznajomią z rolą ratownika, nauczą, co oznaczają kolory flagi na kąpielisku oraz dowiedzą, gdzie nie wolno się kąpać i dlaczego…

Exit mobile version