SPORTY WALKI

Warsaw European Open w judo. Polskie szanse

Gwiazdy judo w turnieju na Ursynowie

W sobotę i niedzielę w warszawskiej Arenie Ursynów odbędzie się turniej judo rangi European Open.

To prawdziwe święto tej sztuki walki – największy turniej judo w tym roku w naszym kraju. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Na warszawskim turnieju pojawi się plejada zagranicznych gwiazd, wśród nich m.in. silna kobieca reprezentacja Chin, na czele z wicemistrzynią świata Ma Zhenzhao oraz Shiyan Xu. Bardzo liczny skład awizowali też Francuzi, mający w swoich szeregach Romaina Valadiera Picarda, Priscillę Gneto, czy Margaux Pinot. Ponadto, na liście zgłoszonych widnieje nazwisko utytułowanej Brazylijki, wicemistrzyni świata Beatriz Souzy, czy Marokańczyka Achrafa Moutiiego. W sumie swoich reprezentantów wystawią w Warszawie aż czterdzieści cztery kraje – najliczniejszą reprezentację, oczywiście poza gospodarzami, wystawią właśnie Francuzi, którzy zgłosili czterdziestu ośmiu zawodników. Nie zabraknie też reprezentantów egzotycznych państw takich jak Republika Zielonego Przylądka, Samoa, Guam czy Madagaskar.

– Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, a my nadajemy imprezie ostatnie szlify. Przywitaliśmy już pierwsze ekipy, m.in. Turkmenistan, którego reprezentacja jako jedna z pierwszych pojawiła się w Warszawie. Jesteśmy w pełni przygotowani na nadchodzące święto judo w Polsce i prężnie działamy – mówi prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka.

Ukraiński akcent

W trakcie zawodów dojdzie do niezwykłego wydarzenia, bo ambasador Japonii przekaże sprzęt ufundowany przez japoński rząd dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które zostały przyjęte po rosyjskiej agresji na swój kraj przez polskie kluby judo.

– Środowisko judo zaraz po wybuchu wojny zareagowało bardzo solidarnie, a do Polski trafiło wielu młodych zawodników, którzy uprawiają judo. Cieszę się, że odnaleźli miejsce w naszych klubach i w polskiej rodzinie judo – dodaje Zawadka.

Polskie szanse

Polscy zawodnicy, których aż siedemdziesięciu siedmiu będzie rywalizować w dwudniowych zawodach, ze sporymi ambicjami przystąpią do rywalizacji z stołecznej hali. Szans na dobre wyniki jest wiele, wśród nich choćby aktualny mistrz Europy juniorów Ksawery Ignasiak, który rywalizować będzie w kategorii -60 kg.

W kategorii +100 kg o jak najlepszy wynik postara się Jakub Sordyl. – To największy seniorski turniej międzynarodowy organizowany w Polsce i dobra reklama dla polskiego judo – mówi zawodnik.

W polskiej ekipie wystąpią jeszcze m.in. 19–letnia Martyna Glubiak, która będzie walczyć w kategorii -63 kg, Jakub Pankowski, rywalizujący w kategorii -81 kg, Eliza Wróblewska w kategorii -70 kg.

Przed dużą szansą na trzecie zwycięstwo w Warsaw European Open stanie rywalizująca w kategorii do 57 kg Arleta Podolak – zawodniczka Gwardii Warszawa – która wygrywała w Warszawie w 2016 i 2018 roku.

W pierwszym dniu imprezy do boju przystąpią judocy w kategoriach -48kg, -52kg, -57kg, -63kg kobiet i -60kg, -66kg, -73kg mężczyzn, z kolei w niedzielę o medale walczyć będą w kategoriach -70kg, -78kg, +78kg kobiet i -81kg, -90kg, -100kg, +100kg mężczyzn. Zawody każdego dnia rozpoczynają się o godz. 9.

Na tatami w Warszawie pojawi się cała plejada gwiazd, w tym czołowi Polacy

Trzon męskiej kadry gospodarzy stanowią m.in. Adam Stodolski, Ksawery Morka, Michał Jędrzejewski, Jakub Pankowski, Paweł Drzymała, Bartosz Borzęcki, oraz Kacper Szczurowski. Z kolei w rywalizacji kobiet mają wziąć udział m.in. Kinga Wolszczak, Urszula Hofman, Eliza Wróblewska, Martyna Glubiak, Marta Kuras, Alicja Oldak, Katarzyna Sobierajska, Paulina Dziopa, Klaudia Cieślak czy Karolina Tałach–Gast. Duże szanse na start w tym turnieju mają również Aleksandra Kaleta, Julia Kowalczyk i Arleta Podolak, a więc niezwykle utytułowane nasze judoczki.

– Decyzja o występie wymienionej trójki ma zapaść bezpośrednio po zawodach Grand Slam w izraelskim Tel Awiwie – mówi trener Paweł Zagrodnik.

– Liczymy na dobry występ naszych zawodników, którzy będą mieli możliwość występu przed własną publicznością. Pracujemy na rzecz rozwoju judo i chcemy piąć się cały czas w górę. Taka impreza w Polsce, jak zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata, to znakomita okazja – dodaje Zawadka.

Na stołecznym Ursynowie bardzo silny skład awizowali Francuzi. Barwy „Trójkolorowych” reprezentować mają m.in. medalistki olimpijskie Priscilla Gneto i Margaux Pinot. W sumie swoich reprezentantów wystawią w Warszawie aż czterdzieści trzy kraje – najliczniejszą reprezentację wystawią właśnie Francuzi, którzy zgłosili sześćdziesięciu pięciu zawodników. Ponad trzydziestu zawodników awizują Niemcy, a kilka osób mniej liczyć ma reprezentacja Kazachstanu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button