Walka z wykluczeniem menstruacyjnym. Różowe skrzyneczki w polskich miastach

Różowe skrzyneczki dla kobiet

W polskich miastach pojawiają się różowe skrzyneczki.

Można je spotkać m.in. w Łodzi, Warszawie, Rybniku, Sopocie, Gdańsku czy Toruniu.

Warszawa wspiera walkę z wykluczeniem menstruacyjnym

W 34 szkołach w śródmieściu Warszawy pojawią się różowe skrzyneczki zawierające artykuły higieniczne niezbędne podczas miesiączki.

Stolica wspiera w ten sposób ogólnopolską inicjatywę, której celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej, a jednocześnie walka z uprzedzeniami, którymi naznaczona jest menstruacja.

– Nie bez powodu spotykamy się właśnie dziś – w Dzień Higieny Menstruacyjnej. Jesteśmy przekonani, że problem wykluczenia menstruacyjnego, ale także edukacji związanej z dojrzewaniem, dostępem do środków higieny intymnej jest bardzo ważny dla kobiet i dziewczynek – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. – Warszawa promuje dobre praktyki, inspirujemy i popieramy różne inicjatywy, projekty i aktywności jak Różowa Skrzyneczka, ale również Okresowa Koalicja czy Akcja Menstruacja – zaznacza.

Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. – Bardzo się cieszę, że inicjatywa Różowej Skrzyneczki zawitała do śródmiejskich szkół i pozwoli walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym, a także ułatwi dostęp do środków higieny osobistej w czasie miesiączki– podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – To pilotaż, ale już teraz widzę ogrom zainteresowania w pozostałych dzielnicach i szkołach – dodaje.

Jak zauważa Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet, w akcję włączyło się także wiele innych placówek. – Poza szkołami w inicjatywę zaangażowały się instytucje kultury, biblioteki czy ośrodki sportu. Jest już 114 miejsc w całej Warszawie, w których można skorzystać z środków higienicznych np. w toaletach. Zachęcamy do tego, aby zgłaszać kolejne adresy – mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.

Pomysłodawczynie akcji działają na rzecz walki z tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. – O miesiączce wciąż mówi się̨ za mało i nierzetelnie, a to prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie może być́ tak, że w XXI wieku dziewczynki opuszczają̨ zajęcia szkolne przez to, że nie mają podpaski bądź wstydzą się o nią poprosić. Cieszę̨ się̨, że jako Różowa Skrzyneczka i wszystkie zaangażowane osoby powoli to zmieniamy. Dzięki ogólnodostępnym skrzynkom na produkty menstruacyjne, umieszczanych m.in. w szkołach i instytucjach publicznych, o konieczności dostępu do środków higieny na czas menstruacji jest coraz głośniej – cieszą się przedstawicielki Różowej Skrzyneczki.

Akcja znajduje kolejnych sprzymierzeńców. – Zachwycona działalnością Różowej Skrzyneczki sama zgłosiłam się do współpracy i bardzo się cieszę, że jestem. Mierzymy wysoko i sięgamy daleko. Kobiety stanowią już ponad połowę światowej populacji. W Polsce też jest nas więcej niż mężczyzn. Feminizm – przez lata słowo deprecjonowane – to przecież tylko i aż patrzenie na świat z kobiecej perspektywy. Nie bójmy się tego. Bądźmy otwarci i odważni – apeluje Magdalena Schejbal, ambasadorka Różowej Skrzyneczki.

Inicjatywa nie ogranicza się tylko do udostępniania bezpłatnych artykułów higienicznych. Od września w warszawskich szkołach, w których pojawią się różowe skrzyneczki, przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne na temat menstruacji. Dodatkowo, w ramach akcji miasto uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Znajduje się na stronie www.mapa.um.warszawa.pl/rozowe_skrzyneczki.

Różowa Skrzyneczka nie jest jedyną akcją na rzecz przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu, jakie wspiera Warszawa. Stolica włącza się także w wybrane inicjatywy Okresowej Koalicji, zrzeszenia organizacji oraz ekspertek i ekspertów zajmujących się tematem miesiączki, a także Akcji Menstruacja – pierwszej w Polsce fundacji, której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. Działania stolicy wspierają Warszawska Rada Kobiet i Młodzieżowe Rady Miasta i Dzielnic.

Różowe skrzyneczki w Łodzi (fot. UMŁ)

W Łodzi pojawią się różowe skrzyneczki

W Łodzi od czerwca w 15 miejscach pojawią się różowe skrzyneczki. W nich kobiety znajdą środki higieny intymnej, do pobrania bezpłatnie. Skrzyneczki zawisną między innymi w poradniach ginekologicznych znajdujących się w centrach medycznych.

W „skrzyneczkach” w Łodzi znajdą się środki higieny intymnej: podpaski i tampony zakupione bądź otrzymane od producenta – nie będzie możliwości uzupełniania skrzyneczek  przez przypadkowe osoby. Na ten aspekt „bezpieczeństwa sanitarnego” zwracali uwagę dyrektorzy centów medycznych, w których skrzyneczki będą zlokalizowane.

Skrzyneczki zostały kupione przez Miasto Łódź. Dzięki temu skrzyneczki zapełnione będą produktami do higieny osobistej dla kobiet:

Lista lokalizacji „różowych skrzyneczek” w Łodzi (od początku czerwca)

MCM Bałuty (2 poradnie):

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Nastrojowej 10,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Muraskiej 4.

MCM Górna (4 poradnie):

– poradnia ginekologiczno – położnicza  przy ul. Felińskiego 7,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Cieszkowskiego 6,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Odrzańskiej 29,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Rzgowskiej 170.

MCM Polesie (3 poradnie):

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Kasprzaka 27,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Wileńskiej 25,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Maratońskiej 71.

MCM Widzew (2 poradnie):

poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Elsnera 19,

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Piłsudskiego 157.

MCM Jonscher (2 poradnie):

– poradnia ginekologiczno – położnicza przy ul. Leczniczej 6,

– poradnia ginekologiczna przy ul. Milionowej 14.

CM im. Rydygiera

– Gabinet Profilaktyki Intymnej przy ul. Zachodniej 60.

Urząd Miasta Łodzi

– ul. Piotrkowska 104 (przy szatni).

„Różowa skrzyneczka”

„Różowa skrzyneczka” to organizacja społeczna promująca działania na rzecz walki z biedą menstruacyjną na terenie Polski. Celem działań organizacji jest walka z biedą menstruacyjną, ale również podniesienie świadomości społecznej na temat menstruacji wśród chłopców i dziewczynek (fizjologia jako element edukacji seksualnej). Zaprojektowane przez organizację różowe skrzyneczki zamieszczane są w ogólnodostępnych miejscach oraz zapełniane są środkami higieny osobistej dla kobiet. Dzięki temu, każda kobieta, która nie ma możliwości (pieniędzy) na zakup tych środków, może w każdej chwili podejść i bez dodatkowych formalności pobrać ich odpowiednią ilość ze skrzyneczki. Organizatorzy akcji informują, że na mapie Polski znajdziemy 700 takich punktów (dane z końca marca 2021 roku).

Rybnik

Zakupione przez miasto skrzyneczki pojawią się w 17 rybnickich szkołach, które przystąpiły do akcji, i zostaną umieszczone w ogólnodostępnych miejscach (np. w toaletach). Zapewnią komfortowy i szeroki dostęp do środków higienicznych dla dziewczynek, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do tych podstawowych materiałów.

Zawartość rybnickich skrzyneczek pochodzi z zakończonej 27 maja br. zbiórki środków higienicznych, przeprowadzonej wśród pracowników urzędu miasta oraz innych jednostek organizacyjnych, w którą spontaniczne włączyli się też mieszkańcy Rybnika. Dzięki bezinteresownemu wsparciu osób, które podzieliły się środkami higienicznymi w ramach akcji, łącznie udało się zebrać 317 paczek podpasek (w przeliczeniu na sztuki zebrano 5 230 podpasek), 33 paczki tamponów, 29 paczek wkładek higienicznych oraz 5 paczek chusteczek nawilżających.

Kampania „Otwórz oczy”. Gdańsk także walczy z problemem ubóstwa menstruacyjnego

„Otwórz oczy” to kolejna – po ogłoszeniu manifestu i kampanii „Krew nas zalewa” – inicjatywa, której celem jest nagłośnienie problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz tabu, jakie towarzyszy tematowi miesiączki. Do soboty, 28 maja, trwa specjalny challenge na Instagramie – za każde zdjęcie osoby z czerwoną opaską na oczach i hasztagiem #podpaskizaopaski przekazana zostanie paczka podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują.

W budynkach należących do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w których znajdują się m.in. Zespoły Obsługi Mieszkańców, zamontowano już siedem „różowych skrzyneczek”. Dzięki nim, kobiety i dziewczęta mają dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej, które uzupełniane są na bieżąco. Miejsca, w których się one znajdują to budynki przy ulicach:

Podobne rozwiązania można znaleźć także w gdańskich szkołach. Są to w większości przypadków działania podejmowane przez samorządy uczniowskie, które we własnym zakresie pozyskują i uzupełniają artykuły higieny osobistej. Najczęstsza zawartość to: podpaski, tampony, wkładki higieniczne czy chusteczki dezynfekujące. W planach jest także ujednolicenie pojemników szkolnych, w których dostępne są wskazane produkty.

Exit mobile version